Popularne

Artykuł

Inne

Jak działa pompa do betonu? Wskazówki

Jak działa pompa do betonu? Wskazówki

Pompa do betonu to jeden z najważniejszych elementów na każdym placu budowy. Pozwala na przyspieszenie realizowanych prac i przeprowadzenie ich zgodnie z wyznaczonym planem działania. Wykorzystuje jedynie zaawansowane technologie, jest niezawodna i stosunkowo łatwa w obsłudze. Nie ma żadnych przeszkód, aby dostosować wybraną pompę do charakteru realizowanego projektu budowlanego.

Pompa do betonu – na jakiej zasadzie działa?

Pompy do betonu działają na dość prostej zasadzie, choć ich obsługą powinni się zająć nieco bardziej doświadczeni i kompetentni pracownicy. Na samym początku zainteresowani wsypują materiał roboczy do kosza zasypowego. Tam główną rolę odgrywają tzw. mieszadła, a beton jest skutecznie zasysany przez tłoki robocze.

pompa do tynkowania

Mieszanka powstająca we wskazanym wyżej miejscu jest kierowana w dwie strony (zarówno do tłoków roboczych, jak i rurociągu). Kluczowe jest to, aby wszelkie prace z wykorzystaniem pomp do betonu były dobrze przygotowane. Tyczy się to m.in. sprawdzenia wytrzymałości użytkowanej rury. Pompa pracuje w trybie ciągłym, na pełnych obrotach. Jest w stanie jednocześnie pompować oraz zasysać, dlatego to urządzenie jest uważane za jedno z najbardziej uniwersalnych i przydatnych na całej budowie. Jeśli chodzi o obsługę pompy mobilnej z wykorzystaniem wysięgnika konieczne jest zaangażowanie wykwalifikowanego specjalisty, który zajmie się kontrolą ramienia omawianej pompy.

wąż do piaskowania

Pompa do betonu – z czego konkretnie się składa?

Pompy do betonu składają się z kilku ciekawych elementów. Ich skompletowanie sprawi, że sprzęt będzie działał bez większych zarzutów i wykorzysta swoje podstawowe właściwości, nikogo przy tym nie rozczarowując. Wśród omawianych elementów znajdują się m.in.:

  • zasuwy – odpowiedzialne za oddzielenie betonu od materiału roboczego w koszu zasypowym,
  • podwozie – musi być właściwie skonstruowane, zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i jakości,
  • układ roboczy – pełni ważną rolę w procesie prawidłowego zasysania betonu,
  • mieszadła – przesuwają umieszczony w koszu zasypowym materiał roboczy,
  • napęd zasuwy – pozwala na tłoczenie materiału roboczego do rurociągu,
  • rurociąg z wysięgnikiem – odpowiada za sprawne tłoczenie betonu do pożądanej przestrzeni.

węże do tynkowania budynku

kompresor tłokowy powietrzaIstotnym elementem są też węże do betonu, które muszą posiadać odpowiednią grubość oraz wytrzymałość. Zwykle charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie oraz ciśnieniem roboczym pomiędzy 40 a 90 bar. Posiadają zróżnicowaną długość i korzysta się z nich w bardzo trudnych warunkach. Dzięki wskazanym wyżej wężom pompowanie betonu odbywa się bez jakichkolwiek zaburzeń. W zależności od potrzeb, przydatny okazać się mogą kompresory tłokowe.

 

Pompa do betonu – na jakie rodzaje się dzieli?

Obecnie na placach budowy można spotkać kilka różnych pomp do betonu. Oto kilka przykładów:

  • pompy gąsienicowe – wyposażone w gąsienice i mogące się poruszać po skomplikowanym i ciężkim podłożu,
  • pompy samochodowe – osadzone na samochodach ciężarowych, cechują się obecnością wysięgnika,
  • pompy stacjonarne – idealne do przeprowadzania niewielkich prac budowlanych,
  • pompogruszki – posiadają wysięgnik i mogą być wykorzystywane w sytuacji, w której źródło betonu jest nieco oddalone od miejsca wykonywania pracy.

Ostateczna decyzja, co do wyboru odpowiedniej pompy do betonu będzie uzależniona od charakteru realizowanych prac. Pieczę sprawują nad tym doświadczeni fachowcy.

 

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *