Popularne

Artykuł

Inne

Jak kupić idealne firany?

Jak kupić idealne firany?

Firany to jedna z najczęściej stosowanych ozdób okien. Z jednej strony znakomicie wyglądają, dodając wnętrzu przytulności i elegancji. Z drugiej strony to bardzo przydatny gadżet, chroniący nas przed wścibskim okiem sąsiadów. No ale jak kupić idealne firany? Lepiej wybrać woal gładki biały czy tradycyjny żakard? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Przede wszystkim odpowiedni materiał

Rozpoczynając poszukiwania idealnej firany, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego zostanie wykonana. Każda z dostępnych na rynku tkanin posiada bowiem nieco inne właściwości. Firany na woal, a właściwie firany z woalu są najczęściej stosowane w domach i mieszkaniach. Nie tylko świetnie wyglądają, ale jednocześnie są bardzo praktyczne. Można je łatwo prać w pralce w standardowej temperaturze 30 stopni Celsjusza lub przy użyciu programu „pranie ręczne”. Tradycyjny woal gładki biały należy wyprasować. Wersje firan z woalu kreszowanego posiadają natomiast naturalne zagniecenia, które zdejmują z naszych barków ten obowiązek. Taką firanę można po prostu powiesić na oknie. Warto jednak podkreślić, że woal kreszowany nie pasuje do wszystkich wnętrz. W nowoczesnych przestrzeniach, urządzonych w stylu skandynawskim lub glamour lepiej sprawdza się woal gładki biały. Oczywiście w sklepie z tekstyliami można znaleźć nie tylko firany na woal. Popularne są również te żakardowe, haftowane, z organtyny, satynowe i tak dalej.

Jak wymierzyć okno i dobrać odpowiednią firanę?

Firany na woal, takie jak np. https://www.firantex.pl/pol_m_Firany_Firany-na-metry_Firany-woal-179.html powinny mieć też odpowiedni rozmiar. Pięknie i zachwycająco będą wyglądały modele, idealnie dopasowane do wymiarów okna. W tym zakresie istnieją trzy możliwości. Firana może bowiem sięgać podłogi, parapetu albo połowy okna. W zależności od potrzeb, należy mieć to na uwadze, dokonując pomiarów. Należy przy tym brać pod uwagę odcinek od połowy żabki do momentu, w którym planujemy zakończenie firany. Trzeba też uwzględnić kilka dodatkowych centymetrów na zrobienie potrzebnej zakładki na dole firany. Ona bowiem spowoduje, że dany model będzie się lepiej układać. Jeśli chodzi natomiast o szerokość, woal gładki biały wygląda najlepiej z delikatnymi zakładkami. Dokonując pomiarów należy zatem zastanowić się, czy firany powinny się marszczyć i z jaką częstotliwością. Z reguły bierze się pod uwagę podwójną szerokość zasłon. Jeżeli zależy nam na częstszych falach, można przyjąć nawet trzykrotność lub czterokrotność tego pomiaru. Określając szerokość firany na woal należy też dodać zapas około 10 centymetrów. Ten odcinek zostanie przeznaczony na ładne wykończenie firany i jej wyrównanie.

Firany gotowe czy na metry?

Oczywiście najprościej jest kupić firany na woal w wersji gotowej. Po prostu wchodzimy na stronę sklepu internetowego, wybieramy ulubiony model i zamawiamy przy pomocy kilku kliknięć. Jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniami o standardowej wysokości to rzeczywiście takie rozwiązanie jest znakomitym pomysłem. Nie trzeba wybierać się do krawcowej, która z kupionego materiału dopiero przygotuje odpowiednie firany. Czasem jednak nasz salon, kuchnia, sypialnia albo gabinet mają niestandardową wysokość. A większość modeli firan na woal oscyluje jednak w granicach od 2,20 do 2,40 metra. Co zatem zrobić w sytuacji, w której pomieszczenie ma więcej niż 2,60 metrów wysokości albo mniej niż 1,40 metra na poddaszu? Wówczas lepiej sięgnąć po firany na metry. Należy rozejrzeć się za wymarzoną tkaniną – tiulową, satynową, z woalu, organtyny i tak dalej. Może być ona wzorzysta lub zupełnie gładka. Następnie krawcowa stworzy z niej idealną firanę, dostosowaną do naszych potrzeb.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *