Nie każdy wie jak obliczyć metry kwadratowe, a w niektórych sytuacjach z życia codziennego jest to bardzo pożądana umiejętność. Przydaje się przede wszystkim wtedy, gdy planujemy przeprowadzić remont mieszkania lub też zabieramy się za budowę wymarzonego domu. Oczywiście z pomocą mogą przyjść nam fachowcy, jednak niekiedy warto wiedzieć jak wykonywać takie obliczenia, aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i sporych błędów. Wbrew pozorom nie jest to trudne, lecz liczy się tutaj przyswajalność wiedzy oraz zaangażowanie w wykonywane zadania. Miara ta będzie nam potrzebna np. do obliczenia powierzchni ścian lub wyliczenia niezbędnej ilości materiałów budowlanych.
Spis treści
Metry kwadratowe – podstawowe informacje
Metry kwadratowe to nic innego jak jedna z podstawowych jednostek miary. Tyczy się powierzchni o kształtach kwadratu o wymiarach 1×1 m. Z pomocą takich wyliczeń będziemy w stanie:
- obliczyć powierzchnię podłogi,
- obliczyć powierzchnię dachu i sufitu,
- obliczyć powierzchnię podjazdów.
Jak widać warto wiedzieć jak obliczyć metry kwadratowe i wykorzystywać taką wiedzę w praktyce. Z pewnością wyjdzie nam to na dobre. Będziemy wiedzieli jak odnieść się do podawanych cen za metr kwadratowy, które mogą obowiązywać zarówno w przypadku usług, jak i zakupu materiałów budowlanych. Takie pojęcie jest używane m.in. przez:
- płytkarzy,
- dekarzy,
- malarzy.
Posiadanie niezbędnej wiedzy pomoże nam ograniczyć koszty związane z zakupem materiałów i tym samym wybrać najkorzystniejsze cenowo rozwiązania w interesujących nas sklepach remontowo-budowlanych.
Wyliczanie metrów kwadratowych – jak się za to zabrać?
Najmniej problemów z wyliczaniem metrów kwadratowych mają obecnie osoby w wieku szkolnym, ponieważ takie zadania przygotowywane są na matematyce i rozwiązywane pod czujnym okiem nauczycieli. Jeśli mamy dziecko w wieku szkolnym, np. licealnym, możemy poprosić je o pomoc.
Otrzymanie odpowiedniej powierzchni w metrach kwadratowych zależy od zastosowania właściwego wzoru matematycznego. Co za tym idzie zabieramy się za mnożenie szerokości oraz długości danego pomieszczenia. Wartości te muszą występować w metrach. Jeśli będziemy bazować na centymetrach możemy doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji, a remont przeciągnie się w czasie.
Na samym początku musimy określić kształt wyliczanej powierzchni. Najmniej problemów sprawią nam kwadraty oraz prostokąty (obowiązuje powyższa rada – mnożenie szerokości i długości). Dowiadując się jak obliczyć metry kwadratowe możemy przekazać tę wiedzę dalej. W przypadku kuchni o szerokości 3 metrów i długości 3 metrów będziemy mieli do dyspozycji powierzchnię o wartości 9 metrów kwadratowych.
Nieco więcej trudności niosą za sobą nieregularne kształty, ale z takimi zadaniami również możemy sobie skutecznie poradzić. Jeśli jest taka możliwość powierzchnia powinna być podzielona na nieco mniejsze prostokąty lub kwadraty, a następnie przeprowadza się wyliczenia i dodaje się otrzymane wyniki.
Obliczanie powierzchni ścian i dachu
Mając wiedzę na temat tego jak obliczać metry kwadratowe wyliczenia powinniśmy wykonywać sprawnie i bezbłędnie. Trudności możemy napotkać przy obliczaniu powierzchni ścian i dachów z otworami okiennymi lub drzwiowymi. Od wyliczonej powierzchni całości należy odjąć powierzchnię okien oraz drzwi. Nie powinno to być zbyt skomplikowane działanie, zwłaszcza gdy zajmą się nim doświadczeni fachowcy. We wszystkich tych pracach ważna jest jednak precyzja działania oraz zaangażowanie w realizowane wyliczenia, dzięki czemu uniknie się błędów i przejdzie się do kolejnego etapu.
Na metry kwadratowe możemy obecnie kupić wiele różnych materiałów budowlanych i akcesoriów, w tym:
- płytki ceramiczne,
- panele podłogowe,
- deski podłogowe,
- wełnę mineralną.
Jak widać znajomość wyliczeń może się nam bardzo przydać i zaoszczędzimy w ten sposób odłożone na remont lub budowę domu pieniądze.
Jak obliczyć metry kwadratowe? Kilka słów podsumowania
Wiedza na temat tego jak obliczyć metry kwadratowe jest niezwykle przydatna przy planowaniu prac remontowych i budowlanych. Metry kwadratowe są podstawową jednostką miary powierzchni i mogą być pomocne m.in. przy obliczaniu powierzchni ścian, dachu, podłogi czy też podjazdów. W ten sposób nie będziemy przeznaczać zbyt dużych pieniędzy na zakup materiałów budowlanych.
Najmniejsze trudności sprawią zainteresowanym powierzchnie w kształcie kwadratu i prostokąta. W takich przypadkach wystarczy pomnożyć dostępną szerokość oraz długość wybranego pomieszczenia i otrzymuje się wynik w metrach kwadratowych. W sytuacji, gdy nasza łazienka ma 3 metry długości i 2 metry szerokości, wynik ten będzie wynosił 6 metrów kwadratowych. Trudniej może być z nieregularnymi kształtami, które powinniśmy podzielić na nieco mniejsze powierzchnie prostokątne lub kwadratowe. Później wystarczy przeprowadzić niezbędne wyliczenia i dodać do siebie wszystkie wyniki. Takie wyliczenia przydadzą nam się m.in. podczas zakupu płytek ceramicznych, paneli i desek podłogowych lub wełny mineralnej.
Podobne artykuły
Co potrafi nowoczesny termostat? Poznaj inteligentne rozwiązania
Dobrze dobrany termostat zapewni Ci komfortowe warunki w domu i ograniczy do minimum Twój wysiłek związany z obsługą systemu ogrzewania….
Czym jest parownica i dlaczego warto mieć ją w domu?
Parownica to wielofunkcyjne urządzenie pozwalające czyścić – i co ważne również dezynfekować – wiele różnych powierzchni. Takie urządzenie jest stosunkowo…
Przechowywanie w kuchni — wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Funkcjonalne i praktyczne rozplanowanie i zagospodarowanie kuchennej przestrzeni stanowi klucz do zwiększenia jej intuicyjnego i przyjemnego użytkowania. Tylko wtedy, gdy…
Jak zaprojektować pokój dla dziecka?
Przyjście na świat dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdych rodziców. Tuż obok szykowania wprawki, przygotowywania się do powitania najważniejszej…
Wkłady kominkowe – co warto wiedzieć
Jak kupować wkłady kominkowe we Wrocławiu? Jak sprawdzić materiał, moc i sprawność kominka? Zachęcamy Cię do dobrania kominka z rozwiązaniem,…
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Lampy Eichholtz: 6 pomysłów na oświetlenie salonu w tylu New Design
Salon jest najbardziej reprezentatywną przestrzenią mieszkania i domu. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę świetlną. W tym artykule znajdziesz…
Gotowe firany do salonu – jak wybrać dobrze?
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To tam przyjmowani są goście. To w pokoju dziennym spędza się czas…
Jak urządzić małą kuchnię w domu? Praktyczne rady
Każdą przestrzeń czy wnętrze domu możemy urządzić tak jak chcemy. Czasami jednak, ambitne aranżacje potrzebują dodatkowej przestrzeni, której nie posiadamy….
Jak urządzić garderobę?
Od dziecka marzyłaś o własnej garderobie? Właśnie remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz wreszcie zrealizować to marzenie? Zastanawiasz się, jak…
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?