Popularne

Artykuł

Inne

Jak podłączyć pompę do studni?

Jak podłączyć pompę do studni?

Przymierzasz się do podłączenia pompy do swojej studni? Robisz to po raz pierwszy w życiu i szukasz szczegółowej instrukcji, jak to prawidłowo wykonać? Wbrew pozorom podłączenie pompy do studni nie jest niczym trudnym, pod warunkiem że posiadamy podstawowe narzędzia i umiejętności majsterkowicza. W tym artykule dowiesz się, jak podłączyć hydrofor do studni kopanej lub studni głębinowej i o czym należy pamiętać przed jego pierwszym uruchomieniem.

Podłączenie klasycznej pompy hydroforowej do studni

Podłączenie pompy do studni umożliwia czerpanie wody z własnego ujęcia i dostarczanie jej pod odpowiednim ciśnieniem do sieci domowej. Oto podstawowe czynności, które należy podjąć, aby prawidłowo podłączyć hydrofor do studni.

  1. Wybór odpowiedniego miejsca. Upewnij się, że pompa hydroforowa jest zainstalowana w miejscu, które jest suche i nie grozi mu oddziaływanie ujemnych temperatur. Ważne jest również to, aby do pompy był zapewniony łatwy dostęp celem jej obsługi i konserwacji.
  2. Zainstaluj pompę w przygotowanym miejscu. Aby pompa nie wpadała w drgania podczas pracy, zastosuj gumowe amortyzatory i dystansy tłumiące drgania.
  3. Podłączenie przewodów:
    • Podłącz przewód ssący od pompy do studni.
    • Podłącz przewód tłoczny od pompy do zbiornika hydroforowego.
  4. Zawory. Zainstaluj zawór zwrotny na linii tłocznej, aby zapobiec cofaniu się wody z powrotem do studni. Możesz również zainstalować zawór kulowy przed hydroforem, co ułatwi jego odłączanie w przypadku konserwacji.
  5. Instalacja zbiornika hydroforowego. Upewnij się, że zbiornik hydroforowy jest dobrze podparty i stabilny. Zbiornik ten ma wewnętrzny balon (zbiornik przeponowy), który oddziela wodę od powietrza i pozwala na utrzymanie właściwego ciśnienia w systemie.
  6. Podłącz manometr. Manometr pozwala monitorować ciśnienie w układzie hydroforowym.
  7. Zainstaluj przełącznik ciśnieniowy. Przełącznik ciśnieniowy automatycznie włączy i wyłączy pompę w zależności od ciśnienia w systemie.
  8. Napełnianie zbiornika. Zanim uruchomisz pompę, napełnij zbiornik hydroforowy wodą. Można to zrobić przez otwarcie zaworu wypełniającego i włączenie pompy.
  9. Sprawdzenie i ustawienie ciśnienia. Sprawdź, czy ciśnienie powietrza wewnątrz zbiornika hydroforowego jest właściwie ustawione. Jest ono zazwyczaj ustawione na kilka atmosfer mniej od granicznego ciśnienia, przy którym przełącznik ciśnieniowy włącza pompę.
  10. Sprawdzenie szczelności. Po uruchomieniu pompy upewnij się, że nie ma w instalacji żadnych nieszczelności.
  11. Zabezpieczenia elektryczne. Upewnij się, że cały układ, w tym pompa i przełącznik ciśnieniowy, jest prawidłowo podłączony do zasilania elektrycznego i posiada odpowiednie zabezpieczenia.

Czy pompy głębinowe podłącza się tak samo do studni?

Pompa głębinowa ma nieco inną konstrukcję niż pompy hydroforowe, ale zasada ich działania jest bardzo podobna. Istotne w przypadku ich podłączania do studni wierconych jest to, aby umieścić ją na odpowiedniej głębokości. Jeśli masz wątpliwości jak podłączyć pompę głębinową, aby działała należycie i bezpiecznie, warto skorzystać z usług profesjonalisty. Może on również pomóc dobrać pompę głębinową do potrzeb Twojej studni i rodziny.

Jaka pompa głębinowa do podlewania?

Na działkach rekreacyjnych również może istnieć potrzeba podłączenia pompy do studni, ale bardziej w celach ogrodniczych, do nawadniania roślin. Do pompowania wody do podlewania są specjalne pompy zatapialne, wyposażone w wewnętrzne filtry i inne zabezpieczenia na wypadek zassania zanieczyszczeń. W każdym przypadku działanie pompy wygląda jednak podobnie i wykorzystywane są bliźniacze elementy: przewody ssące, tłoczące, zabezpieczenia elektryczne, manometry i czujniki. Warto wspomnieć, że pompy głębinowe mają największą wydajność i pozwalają tłoczyć wodę ze studni, w których lustro wody jest poniżej 8 metrów. Wystarczająco duża moc silnika pozwala wykorzystywać te pompy do pobierania wody do celów spożywczych, sanitarnych i gospodarczych. Dzięki temu, że do budowy ich zewnętrznego pancerza wykorzystana jest stal nierdzewna, pompy te zapewniają długą i bezawaryjną pracę w małych i dużych gospodarstwach domowych oraz rolnych. Więcej ciekawych artykułów na temat użytkowania pomp do studni znajdziesz na stronie www.podlane.pl.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *