Popularne

Artykuł

Inne

Jak utrzymać czystość i odpowiednią temperaturę wody w basenie?

Jak utrzymać czystość i odpowiednią temperaturę wody w basenie?

Właściciele basenów muszą dbać o utrzymanie odpowiednio komfortowych warunków do kąpieli. Dotyczy to zarówno zapewnienia nienagannej czystości całego zbiornika, jak i zadbania o właściwą temperaturę wody. Aby korzystanie z basenu było higieniczne i przyjemne, warto zainwestować w odpowiednie środki chemiczne, akcesoria i urządzenia.

Czyszczenie basenu

W wodzie basenowej mogą unosić się różne widoczne zanieczyszczenia, takie jak patyki, liście oraz różne śmieci. Aby je usunąć, najlepiej zastosować siatkę na wysięgniku. Do czyszczenia elementów niecki wykorzystać można odkurzacz basenowy, a także specjalne emulsje i preparaty. Przy okazji warto sprawdzić również czystość osprzętu basenowego, takiego jak pompy, filtry czy skimmery. Jeżeli przedostaną się do nich zanieczyszczenia, mogą negatywnie wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie urządzeń. Aby środowisko basenu nadawało się do kąpieli, konieczne jest zadbanie o odpowiednią jakość wody. Najwięcej problemów sprawiają mikroskopijne zanieczyszczenia, które najlepiej usunąć poprzez zastosowanie koagulantów. Środek tego typu należy rozprowadzić na całej tafli basenu, a następnie uruchomić obieg wody. W procesie koagulacji dochodzi do zebrania mikroskopijnych zanieczyszczeń w większe, a następnie ich rozpuszczenia.

Dezynfekcja i ochrona przed glonami

Środowisko wody basenowej należy wyjałowić z bakterii. W tym celu warto zastosować chlor, dostępny m.in. w formie tabletek. Ich aplikacja odbywa się za pomocą skimmera. Nie powinno się wrzucać tabletek bezpośrednio do wody, ponieważ mogą odbarwić i uszkodzić elementy konstrukcyjne zbiornika. Zawartość chloru powinna wynieść 5 mg/l, co zmierzyć można specjalnym testerem. Dezynfekcję przeprowadzić da się także z wykorzystaniem aktywnego tlenu, który nie posiada mocnego zapachu chloru i jest mniej agresywny dla skóry. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu higieny w basenie chroni przed występowaniem glonów, które łatwo i szybko namnażają się w środowisku wodnym. Ich obecność może doprowadzić do powstawania nieestetycznego nalotu, a także stwarza problemy techniczne w postaci zatykania armatury czy skracania cyklu filtracji. Jeżeli glony się pojawią, najlepiej zastosować tzw. antyglon.

Przykrywanie basenu w czasie nieużytkowania

Aby zabezpieczyć basen przed różnymi źródłami zanieczyszczeń, należy odpowiednio go przykrywać w okresie nieużytkowania. W tym celu bardzo dobrze sprawdzają się specjalne rolety basenowe, czyli osłony odporne na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Ich zastosowanie polecane jest zwłaszcza w przypadku zbiorników niezadaszonych. Każda żaluzja basenowa zbudowana jest z wytrzymałych profili PVC z komorami, w który zamknięte jest powietrze. Roleta unosi się zwykle bezpośrednio na powierzchni wody i zapewnia optymalną izolację, dzięki czemu zabezpiecza przed przedostawaniem się do zbiornika różnych zanieczyszczeń. Obsługa żaluzji basenowych jest bardzo prosta, ze względu na brak konieczności używania dodatkowych prowadnic. Wszystkie niezbędne elementy są bezpośrednio zintegrowane z osłoną, której cena nie jest przesadnie wysoka.

Zabezpieczenie przed stratami ciepła

Poza utrzymaniem wody kąpielowej w czystości, należy zadbać również o jej odpowiednią temperaturę. Do najbardziej ekonomicznych i wydajnych urządzeń grzewczych należą basenowe pompy ciepła, ponieważ korzystają one z bezpłatnej energii odnawialnej. Do podnoszenia temperatury wody wykorzystują ciepło z otoczenia, dzięki czemu ich działanie w niewielkim stopniu zależy od poziomu nasłonecznienia. Basenowe pompy ciepła wydłużają sezon kąpielowy, ponieważ pozwalają na korzystanie z wody nawet po zakończeniu lata. W utrzymywaniu odpowiedniej temperatury pomocna jest również żaluzja basenowa, gdyż efektywnie zatrzymuje parowanie wody. Zastosowanie takiej osłony minimalizuje straty ciepła, zapewniając oszczędność na poziomie nawet 90 proc. Żaluzje basenowe zwiększają też efektywność pracy urządzeń grzewczych, takich jak pompy ciepła. Przykrycie nimi lustra wody w czasie nieużytkowania akwenu znacząco zmniejsza koszty podgrzewania.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *