Popularne

Artykuł

Inne

Jak wybrać abażur do lampy?

Jak wybrać abażur do lampy?

Zmiana aranżacji wnętrza nie zawsze musi wiązać się z wysokimi kosztami. Niekiedy wystarczy zmienić kilka dodatków, aby uzyskać naprawdę niesamowity efekt. Jednym z  takich detali, które można w prosty i szybki sposób wymienić, są abażury do lamp. Jest to zadanie proste, dzięki któremu można wnieść nieco świeżości do pomieszczenia. Jak więc wybrać abażury do lamp? Na co zwrócić uwagę?

Wielkość abażura do lampy

Wybór abażura do lampy jest kluczowy pod względem tego, jak będzie się ona prezentować. Zbyt duży sprawi, że będzie się ona wydawać ciężka, a zbyt niski sprawi, że będzie ona wyglądać nieproporcjonalne. Nie bez powodu mówi się, że z abażurami do lamp jest jak z czapkami. Źle dobrane mogą sprawiać mało korzystny wygląd lampy.

Kluczem jest dostosowanie odpowiednich proporcji, które stworzą harmonijny efekt i tym samym satysfakcjonujący. Wysokość abażura powinna wynosić maksymalnie dwie trzecie wysokości podstawy lampy, natomiast klosz powinien być szerszy od niej o około półtora centymetra. Należy jednak pamiętać, że zasady te będą się zmieniać w zależności od rodzaju lampy, na jakiej będzie miał się znaleźć abażur.

Kształt abażura do lampy

Abażury do lamp mają różne kształty, przez co pozwalają dowolnie zmieniać styl lampy, a także aranżacji. Jak więc dobrać odpowiedni kształt do lampy? Przede wszystkim trzeba zobaczyć, jaką ma ona podstawę. Jeśli będzie ona okrągła, klosz także powinien być okrągły. Kanciasta lub kwadratowa podstawa lampy będzie idealnie współgrać z kwadratowym abażurem. Oczywiście mogą być wyjątki, ale wpływ na to ma na przykład rodzaj lampy i to gdzie lub na czym ona się znajduje.

Faktury i wzory abażurów do lamp

Wyrafinowanie i nowoczesność to zdecydowanie cechy gładkich abażurów. Bardziej przytulne plisy będą świetnie łączyć się ze stylem vintage i antykami. Klosze wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len lub w lnianych odcieniach stworzą idealne połączenie z drewnianą podstawą we wnętrzu rustykalnym. Niestandardowe detale jak haft, frędzle i wzory, razem z wyrazistymi kolorami mogą przekształcić klosz ze zwykłego akcesorium w centralny punkt danego pomieszczenia.

Lokalizacja lampy

Lokalizacja lampy jest bardzo istotna w przypadku wyboru abażuru. Przed jego zakupem warto rozejrzeć się po pokoju i określić miejsce, w którym będzie stała lampa. Na stoliku nocnym abażur powinien być niewielki, za to większe wymiary z pewnością można wybrać do lamp stojących w rogu lub wiszących pod sufitem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *