Popularne

Artykuł

Inne

Jaką karmę dla kota wybrać?

Jaką karmę dla kota wybrać?

Koty potrafią przespać większą część doby, ale w przerwach między kolejnymi drzemkami uwielbiają dobrze zjeść. Koty dzikie, żyjące na wsi, same potrafią się zatroszczyć o własne potrzeby. Co innego pupile domowe – to od nas zależy, czy dostarczymy im tego, co potrzebują. O czym więc pamiętać, wybierając karmę dla kota?

Mięso to podstawa

To, co je kot, ma ogromne znaczenie dla jego codziennego funkcjonowania. Dobrze dobrany pokarm zapewnia niezakłócony rozwój, gdyż zwierzę jest pełne energii, rzadko choruje, pięknie się prezentuje. Najważniejsze to pamiętać, że koty, tak samo jak ich więksi przodkowie – tygrysy, są mięsożercami, dlatego w ich codziennej diecie nie może zabraknąć źródła białka odzwierzęcego.

Mokra karma dla kota to więc podstawa, zwłaszcza gdy składa się z takich rodzajów mięsa jak jagnięcina, drób i ryby. Nie ulega wątpliwości, że kocie organizmy najszybciej je przyswajają. Błędem jest zastępowanie białek zwierzęcych roślinnymi odpowiednikami, głównie z tego powodu, że koty nie uzyskają z nich wystarczające ilości wartości odżywczych. Chociaż mięso jest kluczowe, to oczywiście trzeba pamiętać o witaminach i aminokwasach.

Karma dla kota – co powinna zawierać?

Nim wybierzemy karmę dla swojego pupila, dokładnie przeczytajmy etykietę z wymienionymi składnikami. Zwracajmy uwagę na te, które znajdują się na początku listy, gdyż to oznacza, że jest ich najwięcej. Ważne, aby dominowały tu produkty mięsne. Niezwykle istotne, aby karma zawierała taurynę, która pozytywnie wpływa na wzrok i serce. Podstawą jest białko dostarczające zwierzakom energię, wpływając na proces budowy tkanek oraz mięśni. Równie istotne są węglowodany i tłuszcz.

Nie przesadzajmy jednak z jego ilością. Warto, aby kot od czasu do czasu miał dostęp do produktów z wyższą zawartością tłuszczu, lecz jednak dłuższą metę trzeba zachować umiar. Dobrze też, jak konkretny pokarm zawiera błonnik, kwasy omega (3 i 6) oraz antyoksydanty. Oczywiście, nie możemy zapominać o tym, by nasz kot zawsze miał dostęp do wody. Odpowiednie nawodnienie uchroni go od późniejszych problemów z nerkami.

Wystrzegajmy się sztucznych dodatków

Wybierając karmę dla kota, zwracajmy też uwagę, żeby była wolna od sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. W dłuższej perspektywie działają destrukcyjnie na organizm kota, mogąc wywoływać różne choroby, a nawet nowotwory. Pamiętajmy, że skład powinien być jak najbardziej i jak najmniej przetworzony.

Pamiętając o tych żywieniowych zasad, możemy być pewni, że zapewnimy naszemu milusińskiemu wszystko, czego potrzebuje.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *