Każda relaksująca kąpiel dobiega końca – wtedy przychodzi czas na osuszenie ciała i włosów. Potrzebujemy dobrego ręcznika, który wchłonie dużą ilość wody i będzie przyjemny w dotyku. Kolejnym kryterium wyboru jest bezpieczeństwo, o którym świadczą certyfikaty producenta. Nie warto oszczędzać na akcesoriach codziennego użytku – niewłaściwie dobrany ręcznik będzie źródłem dyskomfortu i frustracji. Jakie ręczniki kąpielowe wybrać, aby mieć pewność dobrej jakości?
Spis treści
Skład materiałowy – ręczniki z bawełny, mikrofibry, bambusa
Właściwości higroskopijne ręcznika zależą od jego składu surowcowego. Najbardziej uniwersalne są ręczniki z bawełny klasycznej. Sprawdzają się w kuchni i w łazience; cechuje je duża chłonność, wytrzymałość i przystępna cena. Przed zakupem należy upewnić się, czy bawełna stanowi 100% składu, czy jedynie domieszkę. Alternatywą dla tradycyjnej bawełny jest bawełna egipska – posiada dłuższe, niepylące włókna. Ręczniki kąpielowe z tego materiału są bardzo miękkie i delikatne w dotyku.
Coraz większą popularność zyskują ręczniki bambusowe. Najlepiej, jeśli włókno z bambusa stanowi 30-100% składu ręcznika. Wyższą chłonność i szybsze wysychanie ręczniki zawdzięczają materiałowi oraz mniejszemu skręceniu (zero-twist lub low-twist). Bambus jest także hipoalergiczny, przyjemny w dotyku i wytrzymały. Producenci zwracają uwagę na ekologiczność i biodegradowalność wyrobów.
Jeśli zależy nam na bardzo szybkim wysychaniu ręcznika, idealnym wyborem będzie mikrofibra. Jest to materiał wykonany z cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych, a więc syntetyczny. Jego zalety to: wyjątkowa higroskopijność, działanie antybakteryjne, gładkość i niewielkie rozmiary. Ręczniki z mikrofibry przydadzą się szczególnie na basenie lub do osuszania włosów w domu.
Gramatura i wykończenie ręcznika
Chociaż skład ręcznika mówi bardzo wiele na temat jego właściwości, nie jest jedynym kryterium wyboru. Ważny jest również sposób produkcji i wykończenia – jeśli ręcznik jest szorstki i powoli wchłania wodę, świadczy to o słabej jakości produktu. W celu zweryfikowania chłonności ręcznika można wylać na niego niewielką ilość wody jeszcze przed zakupem.
Gramatura (ciężar tkaniny) ręcznika również ma duży wpływ na jego cechy. Podział ręczników kąpielowych ze względu na gramaturę wygląda następująco:
- 300-400 g/m2 – zazwyczaj lekkie i cienkie ręczniki, które szybko schną i zajmują niewielką przestrzeń po złożeniu; mogą być niezbyt chłonne
- 450-500 g/m2 – ręczniki średniej grubości; wykazują większą chłonność i mają przyjemny chwyt, a także schną dosyć szybko
- 600-800 g/m2 – najcięższe i największe ręczniki, które mogą wchłonąć najwięcej wody i są bardzo miękkie w dotyku, lecz schną powoli.
Bezpieczne ręczniki kąpielowe – certyfikaty
O ile wybór materiału, rozmiaru i gramatury ręcznika kąpielowego zależy od indywidualnych potrzeb, o tyle bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla wszystkich. Certyfikaty, którymi mogą być opatrzone ręczniki kąpielowe, to np. Oeko-Tex Standard 100 (produkt wolny od szkodliwych substancji w stężeniach niebezpiecznych dla zdrowia) lub certyfikat Bezpieczny dla Dziecka (oprócz braku substancji chemicznych ważna jest m.in. stabilna produkcja i bezpieczna konstrukcja produktu).
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
Gdyby nie to, że te grube ręczniki schną tak długo to miałabym ich więcej w domu.