Popularne

Artykuł

Inne

Jakie ręczniki kąpielowe wybrać? Najważniejsze kryteria

Jakie ręczniki kąpielowe wybrać? Najważniejsze kryteria

Każda relaksująca kąpiel dobiega końca – wtedy przychodzi czas na osuszenie ciała i włosów. Potrzebujemy dobrego ręcznika, który wchłonie dużą ilość wody i będzie przyjemny w dotyku. Kolejnym kryterium wyboru jest bezpieczeństwo, o którym świadczą certyfikaty producenta. Nie warto oszczędzać na akcesoriach codziennego użytku – niewłaściwie dobrany ręcznik będzie źródłem dyskomfortu i frustracji. Jakie ręczniki kąpielowe wybrać, aby mieć pewność dobrej jakości?

Skład materiałowy – ręczniki z bawełny, mikrofibry, bambusa

Właściwości higroskopijne ręcznika zależą od jego składu surowcowego. Najbardziej uniwersalne są ręczniki z bawełny klasycznej. Sprawdzają się w kuchni i w łazience; cechuje je duża chłonność, wytrzymałość i przystępna cena. Przed zakupem należy upewnić się, czy bawełna stanowi 100% składu, czy jedynie domieszkę. Alternatywą dla tradycyjnej bawełny jest bawełna egipska – posiada dłuższe, niepylące włókna. Ręczniki kąpielowe z tego materiału są bardzo miękkie i delikatne w dotyku.

Coraz większą popularność zyskują ręczniki bambusowe. Najlepiej, jeśli włókno z bambusa stanowi 30-100% składu ręcznika. Wyższą chłonność i szybsze wysychanie ręczniki zawdzięczają materiałowi oraz mniejszemu skręceniu (zero-twist lub low-twist). Bambus jest także hipoalergiczny, przyjemny w dotyku i wytrzymały. Producenci zwracają uwagę na ekologiczność i biodegradowalność wyrobów.

Jeśli zależy nam na bardzo szybkim wysychaniu ręcznika, idealnym wyborem będzie mikrofibra. Jest to materiał wykonany z cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych, a więc syntetyczny. Jego zalety to: wyjątkowa higroskopijność, działanie antybakteryjne, gładkość i niewielkie rozmiary. Ręczniki z mikrofibry przydadzą się szczególnie na basenie lub do osuszania włosów w domu.

Gramatura i wykończenie ręcznika

Chociaż skład ręcznika mówi bardzo wiele na temat jego właściwości, nie jest jedynym kryterium wyboru. Ważny jest również sposób produkcji i wykończenia – jeśli ręcznik jest szorstki i powoli wchłania wodę, świadczy to o słabej jakości produktu. W celu zweryfikowania chłonności ręcznika można wylać na niego niewielką ilość wody jeszcze przed zakupem.

Gramatura (ciężar tkaniny) ręcznika również ma duży wpływ na jego cechy. Podział ręczników kąpielowych ze względu na gramaturę wygląda następująco:

  • 300-400 g/m2 – zazwyczaj lekkie i cienkie ręczniki, które szybko schną i zajmują niewielką przestrzeń po złożeniu; mogą być niezbyt chłonne
  • 450-500 g/m2 – ręczniki średniej grubości; wykazują większą chłonność i mają przyjemny chwyt, a także schną dosyć szybko
  • 600-800 g/m2 – najcięższe i największe ręczniki, które mogą wchłonąć najwięcej wody i są bardzo miękkie w dotyku, lecz schną powoli.

Bezpieczne ręczniki kąpielowe – certyfikaty

O ile wybór materiału, rozmiaru i gramatury ręcznika kąpielowego zależy od indywidualnych potrzeb, o tyle bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla wszystkich. Certyfikaty, którymi mogą być opatrzone ręczniki kąpielowe, to np. Oeko-Tex Standard 100 (produkt wolny od szkodliwych substancji w stężeniach niebezpiecznych dla zdrowia) lub certyfikat Bezpieczny dla Dziecka (oprócz braku substancji chemicznych ważna jest m.in. stabilna produkcja i bezpieczna konstrukcja produktu).

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Avatar
    Ola

    Gdyby nie to, że te grube ręczniki schną tak długo to miałabym ich więcej w domu.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *