Popularne

Artykuł

Inne

Kiedy stosuje się profile narożnikowe i dlaczego jest to niezbędna ochrona w miejscach pracy?

Kiedy stosuje się profile narożnikowe i dlaczego jest to niezbędna ochrona w miejscach pracy?

Zabezpieczenie obiektu, z którego każdego dnia korzysta kilkaset lub kilka tysięcy klientów, pracowników i gości, bywa problematyczne. Trzeba przygotować się na naprawdę niespodziewane sytuacje. Kreatywne podejście do ograniczenia zagrożeń jest niezwykle przydatne. Należy jednak korzystać z dostępnych narzędzi i akcesoriów, które mogą w prosty i szybki sposób stać się remedium na Twoje problemy.

Jednym z takich produktów, są elastyczne profile ostrzegawcze z pianki PU, które dostępne są m.in. w ofercie Dla-Przemyslu.pl. Jak i kiedy należy je wykorzystywać? Jak dobrać odpowiedni rozmiar i kształt do obiektu? Jak przymocować je do narożników? Odpowiedzi umieściliśmy w dalszej części tekstu.

Dlaczego ochrona narożników jest tak ważna?

Fabryki, centra handlowe, magazyny lub duże obiekty przemysłowe to miejsca, z których codziennie korzysta wiele osób. Nie zawsze skupiają się oni na otoczeniu, zastanawiając się nad potencjalnymi zagrożeniami – z wielu przyczyn. Czasem jest to pośpiech podczas realizacji obowiązków służbowych, przyzwyczajenie, a czasem rozmowa z kimś przez telefon. Listwy w jaskrawych kolorach mają zwrócić uwagę przechodniów na występowanie niebezpieczeństwa, chroniąc także narożniki przed uszkodzeniem mechanicznym.

Z ich pomocą wyeliminujesz ryzyko zniszczeń, których przyczyną może być m.in. upuszczeniem ciężkiego i twardego przedmiotu. Pianka poliuretanowa jest miękka i elastyczna. Przejmie więc niemal całą energię spadającego obiektu i złagodzi ewentualne skutki.

Niezależnie od tego, co może być najczęstszą przyczyną wypadków, należy dokładnie oznaczyć wszystkie punkty, w których występują:

  • schody,
  • zmiany wysokości podłoża,
  • stopnie,
  • wystające elementy wyposażenia (np. maszyn),
  • regały lub półki.

Są to jedynie przykłady. Lista może być o wiele dłuższa, ponieważ skupiliśmy się tylko na płaszczyźnie poziomej. Jeśli dodamy do tego pion, ochrona narożników z pianki PU może służyć do zabezpieczenia ścian, drzwi, urządzeń, mebli itp.

UWAGA! Sprawdź przed montażem, czy profile są przystosowane do zastosowań zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Wysokogatunkowy asortyment powinien zostać wyposażony w klej i folię odporne na:

  • zmiany temperatur (od skrajnie wysokich do maksymalnie niskich),
  • promieniowanie UV,
  • wilgoć lub kontakt z płynami,
  • proces starzenia i twardnienia.

Jak wygląda montaż profili elastycznych?

Proces montażu uzależniony jest od stosowanych profili. Niektóre produkty wysokiej klasy, dysponują warstwą wytrzymałego kleju, dzięki któremu instalacja jest szybka i prosta. Jeżeli natomiast wybierasz tańszą alternatywę bez spoiwa, musisz dodatkowo nabyć preparaty lub akcesoria mocujące i stosować się do instrukcji producenta.

Stawiasz na ochronę narożników z klejem? Wystarczy zatem pozbyć się warstwy ochronnej, umieścić profil narożnikowy elastyczny, docisnąć go do powierzchni i to wszystko. Jak widać, jest to zadanie, z którym poradzi sobie każdy – nawet osoba bez doświadczenia w pracach manualnych.

Jak zbudowane są profile elastyczne?

Profile ochronne składają się z kilku warstw. Najważniejsza jest jednak ta, która odpowiada za ochronę narożnika, czyli wykonana z pianki poliuretanowej PU. Znajduje się ona pod folią ostrzegawczą, która odpowiada za nadanie koloru lub wzoru (np. żółto-czarnych pasów ostrzegawczych). Pod nimi jest klej i warstwa, która chroni go przed wyschnięciem lub przypadkowym kontaktem z zanieczyszczeniami, skórą itp.

Pamiętaj, że do dyspozycji masz wiele kształtów i rozmiarów profili ochronny z pianki poliuretanowej. Dostępne są one m.in. w wersjach zaokrąglonych lub ostro ściętych, np. Typ A, AA, E, H, czy W. Warto zapoznać się z nimi bezpośrednio na stronie sklepu, by wiedzieć, jak wyglądają i dopasować je do własnych preferencji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *