Popularne

Artykuł

Inne

Kleje termotopliwe w przemyśle: Zastosowania, zalety i ograniczenia

Kleje termotopliwe w przemyśle: Zastosowania, zalety i ograniczenia

W wielu gałęziach przemysłu potrzebny jest silny i wytrzymały klej. Właśnie dlatego kleje termotopliwe, które są nakładane przy użyciu podgrzewanego pistoletu ręcznego cieszą się tak dużą popularnością.

Czym cechują się kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe muszą być podgrzane do wskazanej temperatury, a następnie ostudzone, żeby uzyskały konkretne właściwości. Warto zaznaczyć, że są zbudowane z różnych polimerów, które wpływają istotnie na ich właściwości. Zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych stosuje się najczęściej kleje na bazie octanu etylowinylu. Taki klej sprawdzi się w przypadku tekstyliów, kartonu, ceramiki, a nawet szkła akrylowego. Przystępna cena również ma wpływ na jego popularność, ponieważ nie odstrasza firm i detalicznych klientów. Z kolei w konkretnych gałęziach przemysłu wykorzystuje się kleje na bazie poliolefiny. Takie kleje są zdecydowanie bardziej wydajne od wyrobów z octanu etylowinylu. Właśnie dlatego stosowane są do łączenia elementów betonowych, tworzyw sztucznych, a także etykietowania opakowań. Warto zaznaczyć, że kleje poliamidowe mają jeszcze węższy zakres, a do tego są odporne na niskie temperatury, zmywanie oraz czyszczenie. Z tego powodu można przypuszczać, że nadają się do łączenia tworzyw sztucznych oraz elektroniki. Godne uwagi są jeszcze kleje na bazie poliuretanów aktywnych, które cechują się długim czasem nagrzania oraz elastycznością. Właśnie dlatego są używane z powodzeniem w przemyśle motoryzacyjnym do łączenia wyściółki filcowej z wykładzinami podłogowymi. Praktycznie natychmiastowo następuje łączenie wykładziny z filcem, a klej da się dostosować do konkretnego sprzętu.

Zalety stosowania klejów termotopliwych

Nie wszyscy mają świadomość, że do klejenia akcesoriów dołączanych do foteli również wykorzystuje się klej termotopliwy. Jednak nie w każdej sytuacji sprawdzi się on dobrze, szczególnie jeśli chodzi o wilgotne powierzchnie. Wystarczy tak naprawdę kilka kropel wody, żeby spoiwo odpadło i straciło swoje wszystkie właściwości. Odpowiednie rozprowadzenie kleju po powierzchni jest utrudnione przez szybki czas zastygania. W przemyśle motoryzacyjnym też wykorzystuje się wysokie właściwości klejów aplikowanych na gorąco. Trzeba jednak mieć na uwadze, że długim czasem nagrzania cechują się kleje termotopliwe na bazie poliuretanów, dlatego gdy doprowadzisz spoiwo do stanu płynnego to przez długi czas pozostanie w postaci gotowej do użytku. Na sam koniec warto wspomnieć również o tym, że w przemyśle meblarskim też są stosowane kleje na gorąco. Używa się ich do laminacji folii technicznych oraz łączenia fornirów o dużej powierzchni. W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje klejów na gorąco. Kleje termotopliwe w granulach stosuje się najczęściej do produkcji opakowań, a także sklejania książek oraz papierowych toreb. Kluczową zaletą cenioną w przemyśle jest szybkość wiązania, ponieważ wpływa to na wydajność produkcji. Dodatkowo klej termotopliwe pomaga zniwelować nierówności na powierzchni i jest gwarancją elastycznej spoiny. W składzie takiego kleju nie ma wody i rozpuszczalników, a jedynie ciała stałe.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *