Popularne

Artykuł

Inne

Kompresor – czym kierować się przy wyborze?

Kompresor – czym kierować się przy wyborze?

Kompresory to urządzenia, które najczęściej kojarzymy z pompowaniem opon samochodowych. Okazuje się jednak, że tego typu sprzęt ma także szereg innych zastosowań. Bez kompresora nie obejdzie się żaden profesjonalny warsztat. Z kolei wyposażając prywatny garaż w takie właśnie urządzenie możemy wyraźnie usprawnić i ułatwić sobie wiele warsztatowych, czy domowych czynności. Kiedy zaopatrzyć się w kompresor? I co warto wiedzieć na temat tego typu sprzętu?

Kompresory – czym są i do czego służą?

Podobnie, jak agregat prądotwórczy, który wesprze nas w chwili przerwy w dostawie prądu (i zapobiegnie kłopotom lub realnej stracie firmy, czy gospodarstwa), tak i kompresor powinien stanowić element podstawowego wyposażenia. Zarówno tego, które kompletujemy na prywatny użytek, jak i prowadząc np. profesjonalny warsztat. Otóż kompresory stanowią jeden z trzech rodzajów sprężarek i służą do uzyskania powietrza pod dużym ciśnieniem (standardowo zakres ciśnienia wynosi tutaj od 6 do 10 barów). Urządzenia tego typu najpierw zasysają powietrze, a następnie podwyższają jego ciśnienie do pożądanych parametrów. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie wielu zadań lub po prostu poprawa efektywności naszego działania, niezależnie od tego, czy wykorzystujemy kompresor w garażu, czy w zakładzie przemysłowym.

Wbrew powszechnym przekonaniom, kompresory znajdują wiele zastosowań, nie tylko we wspomnianym już przemyśle, czy podczas pompowania kół samochodowych, ale także w warsztatach, szpitalach, czy gabinetach stomatologicznych, bądź kosmetycznych.

Kompresor w domu, garażu i ogrodzie

Kiedy warto zaopatrzyć się w dobry kompresor? Przede wszystkim w sytuacji, gdy chcemy wygodnie i bezproblemowo dopompować opony samochodowe, a także opony rowerowe, zwłaszcza te wymagające wysokiego ciśnienia. Kompresor przyda się także w nadmuchiwaniu basenów ogrodowych, piłek, czy dużych materacy. Dodatkowo urządzenie będzie pomocne w pracach porządkowych, np. w czyszczeniu mebli ogrodowych, kosiarek, narzędzi i sprzętu ogrodowego, z którego będziemy chcieli precyzyjnie wydmuchać śmieci, pył, czy pozostałości trawy.

Kompresory możemy wykorzystać również do zasilania narzędzi pneumatycznych, pistoletów do malowania ciśnieniowego. Te z kolei sprawdzą się np. w sytuacji, gdy zechcemy pomalować lub odświeżyć płot. Kompresor warto z pewnością zabrać ze sobą w podróż lub na łódkę. W takim przypadku zdają egzamin kompaktowe kompresory mobilne.

Jaki kompresor wybrać do użytku domowego?

W prostych, lekkich zadaniach domowych sprawdzi się z pewnością kompresor bezolejowy, czyli bezobsługowy sprzęt o z reguły mniejszych rozmiarach i mniejszej wadze, niż kompresor olejowy. Ten z kolei będzie propozycją dla wszystkich majsterkowiczów i osób lubiących „pogrzebać” w samochodzie, czy też zapalonych entuzjastów pielęgnacji ogrodu. Jeśli chcemy częściej i intensywniej wykorzystywać kompresor, polecanym rozwiązaniem będzie właśnie opcja olejowa (sprzęt wydajniejszy, ale wymagający smarowania pompy olejem). Łatwiejszy transport i przechowywanie sprzętu zapewni nam natomiast kompresor bezolejowy (mniejszy i lżejszy, choć trzeba podkreślić, że cięższy sprzęt olejowy wyposażony jest często w stabilne, gumowe koła i uchwyt do przemieszczania).

Wybierając kompresor do użytku domowego warto zwrócić uwagę na zbiornik powietrza. Jeśli będzie odpowiednio duży zapewni nam możliwość dłuższej pracy przy jednoczesnym zachowaniu pożądanego ciśnienia.

Jaki kompresor do profesjonalnego użytkowania?

W mniejszych przedsiębiorstwach i warsztatach kompresory służą m.in. do zasilania narzędzi pneumatycznych, w tym wkrętarek, przecinaków, gwoździarek, czy pistoletów do przedmuchiwania. W takim zastosowaniu egzamin zdają urządzenia tłokowe, najczęściej wybierane przez serwisy ogumienia, warsztaty samochodowe oraz lakiernicze. Z kolei kompresory śrubowe znajdziemy w mniejszych zakładach produkcyjnych, gdzie zapewniają one m.in. ciągłą pracę linii produkcyjnych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *