Popularne

Artykuł

Inne

Laminaty – co warto o nich wiedzieć?

Laminaty – co warto o nich wiedzieć?

Laminat jest doskonale znanym materiałem dekoracyjnym, który możemy spotkać w każdym domu. Jego uniwersalność i trwałość znajduje zastosowanie m.in. przy produkcji blatów, parapetów, jak również okładzin meblowych czy frontów drzwi. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć nieco temat i wskazać jakie zastosowanie i wady posiadają laminaty.

Rodzaje laminatów

Producenci oferują cztery główne rodzajów laminatów. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Laminaty HPL – uchodzą na najbardziej odporny materiał o niezwykle szerokim zastosowaniu. Powstają w wyniku prasowania warstw papieru pod wysokim ciśnieniem. Laminaty HPL spotkamy zarówno na blatach kuchennych, meblach biurowych i łazienkowych, drzwiach szaf czy panelach podłogowych.

Laminaty metaliczne – to materiał, w którym papier zastąpiono mieszanką folii z aluminium, miedzi, stali nierdzewnej. Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki wytłaczania możliwe jest nadanie powierzchniom różnej struktury. To sprawia, iż znajdują one zastosowanie również w pionowych elementach dekoracyjnych, typu efektowne drzwi przesuwne czy panele ścienne.

Laminaty mineralne są idealnym rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których panuje duża wilgoć. Kuchenny zlewozmywak to miejsce, gdzie sprawdzi się idealnie. Jego walorem jest duża estetyka wykonania, którą docenią osoby ceniące sobie zarówno aranżacje nowoczesne, jak i bardziej klasyczne.

Laminaty magnetyczne dzięki użyciu drobinek żelaza jako dodatku w procesie produkcji zachowują się podobnie jak tablica, którą znamy, chociażby ze szkół. Pozwalają na niej zarówno pisać, jak i przyczepiać różne drobne elementy typu magnesy. Dzięki temu cieszą się dużą popularnością nie tylko w domach, ale również biurach, gdzie mogą z powodzeniem zastąpić tablice korkowe.

Wady laminatu

Pomimo swoich licznych zastosowań laminaty mają pewne wady, o których nie można nie wspomnieć. Warto je znać, aby uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń podczas codziennego użytkowania. Poniżej wspomnimy o dwóch rodzajach, na które należy szczególnie zwracać uwagę.

Blaty kuchenne z laminatu HPL są stosunkowo tanie, co wpływa na ich popularność. Bardzo łatwo zachować ich czystość co w kuchni zyskuje szczególnie na znaczeniu. Ich wadą jest podatność na zarysowania oraz ograniczona odporność na wysokie temperatury. Nie należy na nich w żadnym wypadku stawiać gorących naczyń np. wyjętych z piekarnika. Raz uszkodzony, pęknięty lub wybrzuszony nadaje się jedynie do wymiany.

Wadą laminatów metalicznych jest z kolei podatność na zarysowania. Dlatego nie stosuje się ich na powierzchniach płaskich typu blat, stół.

Jak zawsze także i w przypadku wyboru blatów, warto skonsultować się z fachowcem, który doradzi, który rodzaj najlepiej sprawdzi, w którym pomieszczeniu. Dzięki temu raz zakupione meble z laminatem mają szansę służyć nam przez lata.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *