Popularne

Artykuł

Inne

Malowanie natryskowe czy ręczne – porównanie metod malowania ścian

Malowanie natryskowe czy ręczne – porównanie metod malowania ścian
Set of tools for wall paint in new home, flat, white bricks wall background, copy space

Jeśli chcesz, by Twoje mieszkanie pięknie się prezentowało przez cały czas, to co kilka lat musisz przeprowadzić całkowity remont. Nie jest to zadanie łatwe, bo wiąże się z dużymi kosztami i dużym nakładem pracy. Trzeba wymienić płytki ceramiczne odnowić lub wymienić podłogi i oczywiście wymalować ściany. Te ostatnie należy jednak odświeżać znacznie częściej, najlepiej co 2 lata, będą wtedy zawsze czyste. Podpowiadamy jak zrobić to szybko i bez większego wysiłku.

Malowanie natryskowe – na czym polega?

Natryskowe malowanie ścian staje się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na dużą oszczędność czasu. Może ona wynosić od 30 do nawet 50%. Dla firm remontowych to bardzo ważne, ponieważ przekłada się bezpośrednio na zyski firmy.

Dla osób prywatnych też ma istotne znaczenie, zamiast malować ściany 3 dni lub więcej, można zrobić to w jeden dzień. Oczywiście nie ma sensu kupowanie agregatu do malowania, który kosztuje kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Taką opcję należy rozważyć przede wszystkim w przypadku malowania całego domu.

Narzędzia do malowania natryskowego

Pistolet natryskowy

Malowanie natryskowe polega na nanoszeniu farby na ścianę pod określonym ciśnieniem. Służą do tego specjalne pistolety i agregaty malarskie. Ich zastosowanie zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni, którą należy pomalować.

Pistolety malarskie są urządzeniami prostymi i stosunkowo tanimi. Farba na ścianę nakładana jest za pośrednictwem sprężonego powietrza, wytwarzanego przez sprężarkę. Pod wpływem sprężonego powietrza farba nakładana jest na powierzchnię cienką i równą warstwą. W zależności od modelu można uzyskać ciśnienie w przedziale od 0,9 do 6 barów.

Zbiornik na farbę podłączony jest bezpośrednio do pistoletu i tu pojawia się problem i zarazem wada pistoletu. Farbę trzeba często uzupełniać, dlatego tego typu pistolet nadaje się do malowania małych pomieszczeń.

Kiedy do pomalowania jest cały dom, to najlepiej sprawdzi się agregat malarski hydrodynamiczny. Kompresor może wytworzyć ciśnienie nawet 230 barów. Daje to bardzo duże oszczędności w zużyciu farby, dodatkowo za pomocą agregatów malarskich można nakładać wszystkie rodzaje farb, nawet te najcięższe antykorozyjne.

Duży pojemnik z farbą podłączony jest do agregatu, który pod ciśnieniem podaje ją za pomocą węża do pistoletu malarskiego. Strumień farby składający się z tysięcy drobnych kropelek, idealnie pokryje wszelkie nierówności, szczególnie sprzęt ten warto wykorzystać do malowania tynków strukturalnych.

Do profesjonalnego malowania natryskowego warto zainwestować w urządzenia sprawdzone i wysokiej klasy, koszt inwestycji szybko się zwróci. Warto zwrócić uwagę na ofertę tego sklepu, który oferuje nie tylko duży wybór agregatów malarskich, ale także dodatkowe akcesoria i pomoc techniczną.

Jak prawidłowo wymalować ściany metodą natryskową?

Malowanie natryskowe ścian wymaga wcześniejszego ich przygotowania, podobnie jak w przypadku tradycyjnego malowania za pomocą pędzla lub wałka. Wcześniej trzeba je oczyścić, wyrównać i zagruntować. Przygotowanie farby nie jest trudne, należy ją tylko przecedzić, by pozbyć się ewentualnych grudek. Trudniejsze jest dobranie odpowiedniej dyszy i ustawienie odpowiedniego strumienia farby. W tym celu należy wykonać kilka prób na kartonie, ewentualne korekty można można dokonać za pomocą regulacji ciśnienia lub stopnia otwarcia dyszy.

Malować pistoletem trzeba umieć, pistolet należy trzymać prostopadle do malowanej powierzchni w odległości 15-20 cm od ściany. Malowanie należy rozpocząć od górnej części powierzchni. Prowadzenie pistoletu natryskowego powinno przebiegać w linii prostej z prawa do lewa i odwrotnie. Dzięki temu ściany zostaną równo pomalowane.

Do zalet malowania natryskowego można zaliczyć:

  • oszczędność czasu,
  • oszczędność materiału,
  • duża precyzja,
  • mały nakład pracy.

Malowanie natryskowe ma też swoje wady:

  • trzeba dokładnie zabezpieczyć podłogi i sprzęt,
  • posługiwanie się pistoletem wymaga doświadczenia,
  • urządzenie jest drogie.

Malowanie ręczne

To najbardziej tradycyjna metoda malowania ścian farbą. Nie wymaga wielkich umiejętności, ale jest metodą bardzo czasochłonną i na dodatek kosztowną, bo pochłania dużą ilość farby. Najczęściej ściany trzeba malować dwa razy, metodą natryskową wystarczy jeden raz.

Do malowania ręcznego najczęściej używa się pędzla lub wałka, malowanie wałkiem jest łatwiejsze i przynosi lepsze efekty. Wałek nie zostawia śladów i efekt malowania jest znacznie lepszy.

narzędzia do malowania ręcznego

Zaletą malowania ręcznego jest niska cena narzędzi, wystarczy kilka pędzli i wałków w różnych rozmiarach, by dotrzeć do wszystkich zakamarków. Ich koszt powinien zamknąć się w kwocie 200 zł. Gotowe farby pozwalają na zachowanie jednego odcienia farby na całej powierzchni ścian.

Malowanie ręczne sprawdza się w przypadku małych powierzchni, najczęściej w ciągu godziny udaje się pomalować 10 m2. To znacznie mniej niż w malowaniu natryskowym, gdzie w ciągu minuty można wymalować 4 m2 .

Zdecydowanym minusem ręcznego malowania jest malowanie miejsc trudno dostępnych, gdzie nie można dotrzeć nawet najmniejszym wałkiem.

Pistolet natryskowy ma zdecydowaną przewagę nad malowaniem ręcznym, zwłaszcza w przypadku tynków o nierównej powierzchni lub miejsc trudno dostępnych. Wykorzystanie odpowiedniego sprzętu pozwala na uzyskanie zadowalających efektów w krótkim czasie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *