Posiadanie akwarium w domu ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Akwarium poprawia mikroklimat i doskonale nawilża powietrze. Ma też niesamowity wpływ na ludzką psychikę – uspokaja, regeneruje i wycisza. Oprócz tego, akwarium stanowi wyjątkowy element dekoracyjny, który zawsze robi ogromne wrażenie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o zakładaniu akwarium w domu!
Akwarium jest zdecydowanie mniej absorbujące niż posiadanie psa czy kota, ale nie oznacza to, że nie wymaga dbania o komfort żyjących w nim stworzeń. Zanim zabierzesz się do wybierania stosownych rybek i ozdób do akwarium, czeka Cię trochę nauki – hodowla rybek akwariowych nie jest skomplikowana, ale musisz wiedzieć, w jaki sposób stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Według naukowców, posiadanie w domu własnego akwarium jest doskonałym pomysłem. Obserwowanie życia wodnych stworzeń i przysłuchiwanie się dźwiękom wody działa kojąco na osoby, które zmagają się z dużym napięciem nerwowym. Domowe akwarium można więc z powodzeniem nazwać alternatywnym narzędziem, które pomaga w walce z nadmiernym stresem. Jesteś początkującym akwarystą? Sprawdź, od czego zacząć przygodę z domową hodowlą rybek!
Spis treści
Gdzie ustawić akwarium?
Zanim odwiedzisz sklep akwarystyczny żeby zamówić w nim akwarium, wszelkie niezbędne akcesoria i ozdoby oraz, rzecz jasna – lokatorów, najpierw zastanów się nad odpowiednią lokalizacją. Pamiętaj, że akwarium nie może stać w przypadkowym miejscu. Równie ważny jest odpowiedni wybór mebla, na którym akwarium zostanie ustawione – szafka pod akwarium musi być wykonana z bardzo wytrzymałego materiału, który utrzyma ciężar wypełnionego akwarium i nie ulegnie zniszczeniu w kontakcie z wodą. Mimo, że odpowiednie oświetlenie jest kluczowe do zachowania równowagi biologicznej wewnątrz akwarium, ulokowanie całości przy oknie nie jest dobrym pomysłem – zbyt intensywne natężenie światła słonecznego to gwarancja powstawania niechcianych i nieestetycznych glonów.
Jaka wielkość akwarium jest odpowiednia?
Początkujący akwaryści mogą ulec złudnemu wrażeniu, że im większe akwarium, tym trudniej jest je utrzymać. W praktyce jest na odwrót – im mniejsza powierzchnia akwarium, tym trudniej zachować prawidłową równowagę biologiczną. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich proporcji utrzymanie stabilizacji wewnątrz akwarium jest możliwe, ale wymaga nieco większej kreatywności.
Akcesoria i ozdoby do akwarium – czego potrzebujesz na początek
Akwarium to nic innego jak dom dla zamieszkujących w nim rybek, dlatego należy zadbać o stworzenie warunków sprzyjających ich egzystencji. Utrzymanie akwarium nie jest możliwe bez zastosowania odpowiednich parametrów technicznych uwzględniających:
- oświetlenie,
- ogrzewanie,
- filtry czyszczące,
Oprócz tego, każdy akwarysta musi zadbać o odpowiednie dekoracje, takie jak tło akwarium, podłoże, kamienie i drewno (pozbawione ostrych krawędzi, które mogą skaleczyć rybki) oraz rośliny, które utrzymują równowagę biologiczną wewnątrz akwarium i są doskonałym schronieniem dla jego mieszkańców.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?