Popularne

Artykuł

Inne

Marzysz o akwarium w swoim domu? Oto, co powinieneś wiedzieć!

Marzysz o akwarium w swoim domu? Oto, co powinieneś wiedzieć!

Posiadanie akwarium w domu ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie domowników. Akwarium poprawia mikroklimat i doskonale nawilża powietrze. Ma też niesamowity wpływ na ludzką psychikę – uspokaja, regeneruje i wycisza. Oprócz tego, akwarium stanowi wyjątkowy element dekoracyjny, który zawsze robi ogromne wrażenie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o zakładaniu akwarium w domu!

Akwarium jest zdecydowanie mniej absorbujące niż posiadanie psa czy kota, ale nie oznacza to, że nie wymaga dbania o komfort żyjących w nim stworzeń. Zanim zabierzesz się do wybierania stosownych rybek i ozdób do akwarium, czeka Cię trochę nauki – hodowla rybek akwariowych nie jest skomplikowana, ale musisz wiedzieć, w jaki sposób stworzyć im odpowiednie warunki do życia. Według naukowców, posiadanie w domu własnego akwarium jest doskonałym pomysłem. Obserwowanie życia wodnych stworzeń i przysłuchiwanie się dźwiękom wody działa kojąco na osoby, które zmagają się z dużym napięciem nerwowym. Domowe akwarium można więc z powodzeniem nazwać alternatywnym narzędziem, które pomaga w walce z nadmiernym stresem. Jesteś początkującym akwarystą? Sprawdź, od czego zacząć przygodę z domową hodowlą rybek!

Gdzie ustawić akwarium?

Zanim odwiedzisz sklep akwarystyczny żeby zamówić w nim akwarium, wszelkie niezbędne akcesoria i ozdoby oraz, rzecz jasna – lokatorów, najpierw zastanów się nad odpowiednią lokalizacją. Pamiętaj, że akwarium nie może stać w przypadkowym miejscu. Równie ważny jest odpowiedni wybór mebla, na którym akwarium zostanie ustawione – szafka pod akwarium musi być wykonana z bardzo wytrzymałego materiału, który utrzyma ciężar wypełnionego akwarium i nie ulegnie zniszczeniu w kontakcie z wodą. Mimo, że odpowiednie oświetlenie jest kluczowe do zachowania równowagi biologicznej wewnątrz akwarium, ulokowanie całości przy oknie nie jest dobrym pomysłem – zbyt intensywne natężenie światła słonecznego to gwarancja powstawania niechcianych i nieestetycznych glonów.

Jaka wielkość akwarium jest odpowiednia?

Początkujący akwaryści mogą ulec złudnemu wrażeniu, że im większe akwarium, tym trudniej jest je utrzymać. W praktyce jest na odwrót – im mniejsza powierzchnia akwarium, tym trudniej zachować prawidłową równowagę biologiczną. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich proporcji utrzymanie stabilizacji wewnątrz akwarium jest możliwe, ale wymaga nieco większej kreatywności.

Akcesoria i ozdoby do akwarium – czego potrzebujesz na początek

Akwarium to nic innego jak dom dla zamieszkujących w nim rybek, dlatego należy zadbać o stworzenie warunków sprzyjających ich egzystencji. Utrzymanie akwarium nie jest możliwe bez zastosowania odpowiednich parametrów technicznych uwzględniających:

  • oświetlenie,
  • ogrzewanie,
  • filtry czyszczące,

Oprócz tego, każdy akwarysta musi zadbać o odpowiednie dekoracje, takie jak tło akwarium, podłoże, kamienie i drewno (pozbawione ostrych krawędzi, które mogą skaleczyć rybki) oraz rośliny, które utrzymują równowagę biologiczną wewnątrz akwarium i są doskonałym schronieniem dla jego mieszkańców.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *