Popularne

Artykuł

Inne

Niezbędne wyposażenie magazynów – w co zainwestować?

Niezbędne wyposażenie magazynów – w co zainwestować?

Magazyn jest kluczowym obiektem w sprawnym łańcuchu dostaw. Pozwala obniżyć koszty logistyki oraz wpływa na wydajność procesów. Hale magazynowe powinny być dobrze wyposażone, a poszczególne elementy muszą być nowoczesne, wytrzymałe oraz dedykowane dla danej działalności. Wyposażenie magazynów wpływa znacząco na przepływ towarów, pomaga usprawnić procesy i odciążyć pracowników.

Podstawowe wyposażenie hal magazynowych

Najważniejszym elementem w magazynach wielobranżowych są regały i stojaki magazynowe. Ten rodzaj wyposażenia magazynów pozwala składować produkty w dedykowanych do tego adresach. W przypadku składowania drobnych elementów doskonale sprawdzają się stojaki z pojemnikami. To rozwiązanie pozwala na organizację przestrzeni magazynowej i łatwy dostęp do produktów. Drugim niezbędnym elementem, bez którego praca w magazynie nie jest możliwa, jest wózek widłowy. Wózki to wyposażenie magazynów, które w znacznym stopniu odciąża pracowników, pozwala przewozić produkty na nośnikach oraz wstawiać je w regały wysokiego składowania. W niektórych obiektach stawia się raczej na wózki transportowe i przemysłowe lub specjalne rolki transportowe. Te produkty służą do przewożenia artykułów ponadgabarytowych, np. maszyn. W wielu branżach podstawowym wyposażeniem hal magazynowych są przeróżne pojemniki oraz skrzynki.

Dodatkowe wyposażenie magazynów, które zależy od rodzaju działalności

W niektórych obiektach magazynowych konieczne są dedykowane do danej działalności rozwiązania. Mogą być to beczki i kanistry, ale też wanny wychwytowe oraz sorbenty, które zapobiegają rozlaniu się niebezpiecznych substancji. W obiektach magazynowych stosuje się również wszelkiego rodzaju oznaczenia przemysłowe oraz taśmy ostrzegawcze. Ten element wyposażenia magazynów pozwala wyznaczyć ścieżki ruchu dla pieszych oraz dla pojazdów magazynowych. Za pomocą wygrodzeń oznacza się także rampy rozładunkowe oraz miejsca składowania palet lub pojemników. W magazynach powinny znajdować się też apteczki oraz szafki na klucze. W każdym obiekcie, gdzie przebywają pracownicy, musi być dobrze zorganizowane pomieszczenie socjalne, przebieralnia oraz toalety. Wyposażenie magazynów, z którego korzystają pracownicy to także meble przemysłowe oraz stanowiska komputerowe. Warto też zadbać o odpowiednie sortowanie odpadów magazynowych, którymi zwykle jest makulatura oraz folia — w tym celu korzysta się z kolorowych pojemników z tworzywa sztucznego, ale również z kontenerów samowyładowczych. Taki kontener może być bardzo przydatny podczas wywożenia śmieci lub składowania produktów sypkich.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *