Popularne

Artykuł

Inne

Odkurzacz centralny – Jak zadbać o codzienne porządki?

Odkurzacz centralny – Jak zadbać o codzienne porządki?

Odkurzacze centralne pozwalają na skuteczne uporządkowanie bałaganu we własnym domu. Jeśli ktoś lubi przebywać w zadbanym lokalu powinien zdecydować się na skorzystanie z tak atrakcyjnego rozwiązania. Popularność odkurzaczy centralnych nadal nie jest tak duża, jak w przypadku innych dostępnych urządzeń sprzątających. Warto się do niego przekonać, bo jest to dla nas ogromna szansa na to, aby w poszczególnych pomieszczeniach zapanował porządek i ład. Zatroszczymy się w ten sposób o harmonię, a poza tym poprawimy warunki do codziennego egzystowania i nie wpłyniemy niekorzystnie na stan swojego zdrowia. Systemy centralnego odkurzania sprawdzają się zwłaszcza w domach jednorodzinnych. Taki sprzęt zapewnia nam maksymalną wydajność, która nie będzie się zmieniać wraz z upływem lat. Poza tym nie musimy przejmować się ilością kurzu, która znajdzie się w zbiorniku. Posprzątamy cały dom i wcale nie pochłonie to dużej energii.

Odkurzacz centralny – czym konkretnie jest?

Odkurzacz centralny to cały system, składający się z wielu istotnych elementów. Znajdziemy w nim:

 • jednostkę centralną,
 • niezawodne gniazda ssące,
 • rury ssące (są one ukryte w ścianach odkurzacza).

Jak widać konstrukcja odkurzacza pełni w tym przypadku bardzo ważną rolę, dlatego musimy bazować jedynie na uznanych produktach. Producentów takich sprzętów sprzątających pojawia się na rynku coraz więcej. Nie wszyscy powinni nas interesować. Inwestujmy jedynie w odkurzacze centralne z najwyższej półki. Jeśli zależy nam na uruchomieniu odkurzacza wystarczy podpiąć rurę wraz z końcówką czyszczącą, a stanie się to automatycznie. Oczywiście mamy do wyboru również inne propozycje, które mogą się okazać dla użytkowników nieco wygodniejsze. Mowa o:

 • przycisku, który będziemy mogli znaleźć na rączce od odkurzacza,
 • pilocie.

Takie innowacyjne systemy centralnego odkurzania spodobają się również zdecydowanie młodszym odbiorcom. Możemy w ten sposób zachęcić ich do sprzątania swoich pokojów. Z pewnością przebiegnie to znacznie sprawniej i bez niepotrzebnego przedłużania.

wygodny odkurzacz centralny

Odkurzacz centralny – najważniejsze elementy, bez których system nie mógłby poprawnie działać

Jak wynika z artykułu odkurzacz centralny nie może się obejść bez trzech podstawowych elementów. Warto przybliżyć podstawowe informacje na ich temat, aby mniej doświadczone osoby wiedziały na jakiej zasadzie działa taki sprzęt oraz jakie korzyści można wynieść dla siebie z przeprowadzenia zaplanowanej inwestycji.

Pierwszym elementem, na którym się skupimy jest jednostka centralna. To najważniejsza część całego systemu. Wersja kompaktowa składa się z kilku istotnych podzespołów, a mianowicie z:

 • separatora,
 • zbiornika do gromadzenia zanieczyszczeń,
 • silnika z turbiną (to właśnie on jest odpowiedzialny za generowanie podciśnienia).

Musimy mieć świadomość tego, że ta wersja będzie się charakteryzować nieco mniejszą wydajnością, chociaż jej niewielkie rozmiary z pewnością będą dla nas bardzo satysfakcjonujące. Popularniejszą opcją jest jednak jednostka typu split, która składa się z silnika wraz z separatorami oraz filtrów na kurz. To nieco większe modele, lecz zapewnią nam optymalną wydajność i wysoką skuteczność odkurzania. Tym samym nie będziemy mieć żadnych problemów z kompleksowym wysprzątaniem swojego domu. Na szczególną uwagę zasługuje to, że wersja split jest wyposażona w filtry na kurz, które są w stanie udanie zatrzymywać sierść psa lub kota. Z racji tego właściciele zwierząt domowych powinni się szybko do niej przekonać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetestować obie możliwości i na sam koniec wybrać dla siebie dogodniejszą.

Drugim elementem są gniazda ssące. Każdy użytkownik powinien wiedzieć o tym, że gniazda znajdujące się w zestawie będzie trzeba równomiernie zamontować w całym domu. To do nich wpina się rurę ssącą. Kluczowe jest więc tutaj przeanalizowanie własnych potrzeb. Zatrudnijmy architekta, który podpowie nam, w których miejscach powinny znajdować się takie gniazda, aby sprzątanie było dla nas komfortowe i nie naraziło nas na niepotrzebny stres. Musimy dotrzeć przecież z odkurzaczem centralnym nawet w najdrobniejsze zakamarki, aby nasz dom był schludny, pachnący i czysty. Gniazd nie zaleca się zasłaniać meblami, aby nie utrudniać sobie do nich dostępu. Ich atutem jest to, że posiadają niewielkie rozmiary, a poza tym są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. Bez większych trudności wkomponujemy je w preferowaną aranżację wnętrz.

Ostatnim z omawianych elementów będzie rura ssąca. Inaczej nazywa się ją wężem. Cechuje się elastycznością i nie ma problemów z jej obsługą. Są wydajne i bardzo długie. Do dyspozycji klientów oddano węże o długości od 5 do 15 metrów, chociaż zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się te w przedziale od 7 do 9 metrów. Istotne jest to, aby zastanowić się nad poszczególnymi parametrami i mieć pewność, że inwestuje się w te odpowiednie dla naszego lokalu. Długość rury ssącej jest zależna od:

 • wielkości naszego domu i konkretnych pomieszczeń,
 • rozmieszczenia gniazd ssących.

Odkurzacze centralne z pewnością uprzyjemnią nam życie, lecz musimy się nimi prawidłowo obsługiwać i skompletować wszystkie wspomniane wyżej części, jednocześnie nie zapominając o elementach sprzątających. Chodzi tutaj głównie o separatory. Jeśli będziemy się zmagać z poważnymi zanieczyszczeniami trzeba wyposażyć się w separatory w wersji metalowej, które doskonale radzą sobie z wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Coraz większym zainteresowaniem ze strony domowników cieszą się też automatyczne szufelki, które są specjalnie zaprojektowanymi otworami (tuż nad podłogą), do których wsysane są wszystkie drobne zanieczyszczenia.

nowoczesny odkurzacz centralny

Odkurzacze centralne – czy są lepszym wyborem od dobrze znanych odkurzaczy tradycyjnych?

W tym miejscu wielu odbiorców będzie się zastanawiało nad tym czy odkurzacze centralne są lepszym wyborem od dobrze nam znanych odkurzaczy tradycyjnych. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy człowiek ma inne potrzeby oraz inną powierzchnię do wysprzątania. Odkurzacz centralny zyskuje na popularności w kilku ostatnich latach. Przedtem był znany jedynie w biurowcach i korzystały z niego profesjonalne ekipy sprzątające. Na całe szczęście teraz sytuacja wygląda nieco inaczej i każda osoba może się wyposażyć w ten system sprzątający.

Dzięki odkurzaczom centralnym:

 • zapewniamy sobie wygodę sprzątania, a czas poświęcony na realizowanie czynności porządkowych jest znacznie skrócony,
 • podnosimy wartość rynkową naszej nieruchomości, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że odkurzacze w tej wersji znajdują się w każdym nowocześnie aranżowanym domu,
 • nie narażamy się na niepotrzebne hałasy, ponieważ pracują bardzo cicho i nie będą przeszkadzać innym domownikom, np. w czynnościach służbowych lub nauce.

Jeśli zmagamy się z jakimiś wątpliwościami porozmawiajmy na ten temat z architektami. To odpowiednie osoby, dzięki którym szybko możemy się ich pozbyć i zdecydować się na tak korzystną inwestycję. Trzeba się na nią przygotować pod kątem finansowym, dlatego wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

Tradycyjne odkurzacze trzeba ze sobą nosić w wiele różnych miejsc, aby dokładnie wysprzątać powierzchnię, którą chcemy danego dnia odkurzyć. W przypadku odkurzaczy w wersji centralnej jest to zbędne. Na zastosowanie centralnego systemu odkurzacza pozwólmy sobie zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy w domu schody lub gdy sprzątaniem zajmują się nieco starsze osoby. Warto dać czasami odpocząć swojemu kręgosłupowi. Młodsi przecież nigdy nie będziemy, a o zdrowie dba się na każdym kroku.

Odkurzacz centralny – idealny wybór dla alergików

Dużo problemów przy wyborze odkurzaczy mają przede wszystkim alergicy. Z racji tego warto poświęcić przynajmniej kilka długich chwil na zapoznanie się ze współczesnymi możliwościami techniki. Odkurzacze centralne powinny być dla takich osób jednym z pierwszych wyborów, dzięki którym można zatroszczyć się o własny komfort życia.

W przypadku odkurzaczy centralnych kurz oraz wszelkie zanieczyszczania są najpierw zasysane. Musimy w tym miejscu podkreślić to, że powietrze nie przedostaje się z powrotem do sprzątanego pomieszczenia. Zużyte powietrze po prostu z niego znika. Już w tym momencie mamy pewność, że inwestycja okaże się dla alergików strzałem w dziesiątkę. Po zasysaniu dochodzi do procesu filtracji. Dzięki temu silnik znajdujący się w odkurzaczu nie będzie narażony na szkodliwe działanie zabrudzeń. Nie zostanie uszkodzony oraz zniszczony, a więc jego żywotność ulegnie wydłużeniu. Filtracja jest procesem ochronnym. Zużyte powietrze przedostanie się na zewnątrz budynku i nie musimy się tym zbytnio przejmować.

Alergicy, którzy zdecydują się na skorzystanie z tak innowacyjnych rozwiązań mają pewność, że:

 • nie będą mieć styczności z groźnymi dla siebie alergenami (m.in. bakterie i roztocza),
 • zadbają o górne drogi oddechowe.

Jak już zostało wspomniane odkurzacz centralny spełni oczekiwania posiadaczy zwierzątek domowych. Trudno jest usunąć zwykłym odkurzaczem sierść naszego pupila oraz kurz, który po sobie pozostawi. Dajmy pracować bardziej specjalistycznym systemom, a na pewno tego nie pożałujemy.

Podłączanie odkurzacza centralnego
Podłączanie odkurzacza centralnego

Odkurzacze centralne – czy mają jakieś wady oraz ile nas będą kosztować?

Dużo miejsca poświęciliśmy zaletom odkurzaczy centralnych, lecz teraz wypada zastanowić się nad ich wadami. Jedną z największych wad może okazać się dość wysoka cena, ponieważ będzie to znacznie droższa inwestycja, niż w przypadku urządzeń tradycyjnych. Za jakość sprzątania oraz troskę o zdrowie trzeba jednak zapłacić nieco więcej pieniędzy. Zyskamy na tym już po kilku dniach sprzątania i z pewnością odczujemy to w swoim samopoczuciu.

Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że konieczne przy tego typu inwestycjach jest stworzenie odpowiedniego projektu systemy centralnego odkurzania, w co zaangażować będziemy musieli prawdziwych fachowców. Poza tym musimy się przygotować na przeprowadzenie rozmaitych prac instalacyjnych. W niektórych przypadkach może to się okazać dla domowników spore wyzwanie. Korzyści jest jednak zdecydowanie więcej, dlatego nie należy się zbyt długo zastanawiać nad skorzystaniem z tak ciekawej oferty, która może odmienić nasze życie.

Pozostało zastanowić się nad ceną za odkurzacz centralny. Odkurzacze w wersji przenośnej są dla nas dużo tańszym rozwiązaniem, lecz nie zapewnią tak wysokiej skuteczności działania oraz nie cieszą się zbyt dużą wydajnością. Sprawiają problemy zwłaszcza osobom nieco starszym i schorowanym, więc w takich przypadkach powinniśmy pomyśleć o nowocześniejszej alternatywie, a odkurzacze centralne zaliczają się do tej kategorii w stu procentach. Cała inwestycja w system centralnego odkurzania może pochłonąć z naszego budżetu około 4-7 tysięcy złotych. Pamiętajmy o tym, że tych pieniędzy nie musimy wydawać od razu, ponieważ transakcję można sobie swobodnie podzielić na kilka etapów. Sprawa ta powinna być przedyskutowana z wynajętymi fachowcami, abyśmy wiedzieli na co mamy się przygotować i jakie wydatki czekają nas na samym początku oraz co możemy zostawić sobie na koniec.

podłączenie odkurzacza centralnego

Odkurzacze centralne – jak przebiegają prace montażowe? Podstawowe informacje

Przebieg prac montażowych musi być bardzo dokładnie rozplanowany, dlatego konieczne jest współpracowanie ze specjalistami branżowymi. Tym samym cała instalacja systemu nie będzie dla nas zbyt czasochłonna i nie stracimy przez to nerwów. Pierwszy etap możemy przeprowadzić już w momencie tworzenia projektu budowy domu lub w trakcie realizowania prac remontowych. Chodzi tutaj głównie o stworzenie w ścianach instalacji rurek PVC, które będą zakończone gniazdami ssącymi. Najpopularniejszą odmianą rurek są te w kolorze białym o ściance 19 milimetrów. Alternatywą mogą być nieco grubsze rurki niebieskie, dzięki którym:

 • inwestujemy w dużo lepsze wyciszenie,
 • możemy mieć pewność, że nie zaczniemy narzekać na trwałość zastosowanych materiałów.

Ten etap powinien nas kosztować maksymalnie 600 złotych. Kolejny wydatek to oczywiście inwestycja w montaż gniazd ssących, które w całym systemie pełnią nieocenioną rolę. W bardzo dużych domach wystarczy posiadać 5-6 takich gniazd. Najtańsze propozycje rozpoczynają się od kwoty 20 złotych, natomiast te bardziej popularne i lepszej jakości kosztują około 50 złotych za sztukę. Ze względów estetycznych powinniśmy wziąć pod uwagę gniazda białe, kremowe, czarne, brązowe lub srebrne. Etap, o którym piszemy będzie nas kosztować maksymalnie 400 złotych. Później skupimy się na inwestycji w jednostkę centralną (około 2-3 tysiące złotych) oraz rurę ssącą (około 400 złotych). Nie zapominajmy o automatycznej szufelce, której wartość mieści się w granicach 100 złotych. Elementy czyszczące powinny pochłonąć z naszego budżetu maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Separatory kosztują maksymalnie 600 złotych, natomiast system chowania rury ssącej w ścianę może zamknąć się w granicach 1000 złotych. Wyliczmy to sobie dokładnie na kartce i przystąpmy do działania.

system centralnego odkurzacza
system centralnego odkurzacza

Odkurzacze centralne – kilka słów podsumowania

Odkurzacze centralne są bardzo korzystną inwestycją dla posiadaczy domów jednorodzinnych, chociaż ich popularność jest nieco większa dopiero na przestrzeni ostatnich lat. Do tej pory były wykorzystywane głównie w biurowcach. To systemy centralnego odkurzania składające się głównie z jednostki centralnej, rury ssącej, gniazd ssących, separatorów oraz elementów czyszczących. Uruchomienie odkurzacza będzie dla nas banalnie prostą czynnością. Możemy do tego użyć specjalnego pilota lub przycisku znajdującego się na jego rączce. Wygodną opcją jest również włożenie rury ssącej do przygotowanego wcześniej gniazda. W takiej sytuacji nastąpi to automatycznie.

Odkurzacz centralny zapewnia zadowalającą i nie zmieniającą się wraz z biegiem lat wydajność. Jeśli chodzi o jednostkę centralną występuje w wersji kompaktowej (małe wymiary) lub split (optymalna wydajność i wysoka skuteczność czyszczenia). W wersji split znajdziemy dodatkowo filtry na kurz, które będą zatrzymywać sierść zwierząt domowych.

W opinii wielu użytkowników odkurzacze centralne są dużo lepszym wyborem, niż urządzenia w wersji tradycyjnej. Zapewniają wygodę sprzątania, cichą pracę oraz podniesienie wartości rynkowej nieruchomości, w której zamieszkujemy. Poza tym nie trzeba ich nosić z miejsca na miejsce, a więc jest to duże ułatwienie dla osób schorowanych i seniorów. Są przyjazne dla alergików i dbają o to, aby takie osoby nie miały kontaktu z niebezpiecznymi alergenami (roztocza i bakterie).

Największą wadą takiego systemu jest dość wysoka cena, ponieważ może się to wahać w granicach 4-7 tysięcy złotych. Poza tym musimy stworzyć projekt takiego systemu oraz przeprowadzić niezbędne prace instalacyjne. Potrzebujemy do tego uznanych i zaufanych fachowców. Wśród prac montażowych na samym wstępie możemy wyróżnić m.in. stworzenie instalacji rurek PVC z zakończeniem w postaci gniazd ssących. Do wyboru mamy rurki białe i niebieskie. Popularniejsze są te pierwsze, ale drugie zapewniają nam optymalne wyciszenie i wysoką trwałość. Potem skupimy się na montażu gniazd ssących, jednostce centralnej, rurze ssącej i automatycznej szufelce. Całą inwestycję można sobie podzielić na kilka etapów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *