Wbrew pozorom mycie elewacji czy malowanie ścian zewnętrznych budynku, to czynności, które można wykonać również i samemu. Są one pracochłonne i wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy, jednak są możliwe do samodzielnego wykonania. Kiedy i jak należy je przeprowadzić? Jakie sposoby odnawiania elewacji są najlepsze?
Spis treści
Kiedy odnowić elewację?
Nie da się ukryć, że nawet największe cuda architektury utracą na swoim blasku, jeżeli nikt nie zadba o wygląd ich elewacji. Duże natężenie ruchu samochodowego, emitowane przez pojazdy spaliny oraz unoszący się wraz z wiatrem kurz – to 3 z najczęstszych przyczyn powstawania zabrudzeń na ścianach budynków. Kolejne na liście negatywnie wpływających na elewacje czynników są drzewa oraz krzewy. Niezależnie jednak od przyczyny prawda jest taka, że elewacje budynków należy regularnie odnawiać – maksymalnie co 10 lat. Im jaśniejszy jest kolor zewnętrznych ścian, tym nawet i częściej. Zaniedbane mogą bowiem stać się powodem kolejnych uszkodzeń. Mowa tu m.in. o osadzaniu się mchów, glonów, porostów, które z kolei mogą prowadzić do uszkodzeń w strukturze elewacji, a nawet i powstawania pleśni. Okazuje się, że narażone są na nie również budynki izolowane styropianem – jego obecność ogranicza cyrkulację powietrza ściany. Przede wszystkim jednak czynniki te sprawiają, że budynek zaczyna prezentować się coraz gorzej. Jak to naprawić?
Metody odnawiania elewacji
Na szczęście dla właścicieli nieruchomości jest kilka sposobów na to, by przywrócić elewacji jej dobry wygląd. Jak się również okazuje, można to zrobić samemu – bez konieczności zatrudniania fachowca. Do najbardziej popularnych metod odświeżania należą:
- Malowanie elewacji – polecane zwłaszcza wtedy, gdy elewacja zaczyna blaknąć w słońcu (co zdarza się zazwyczaj po południowej stronie budynków). Metodę tą zaleca się także, kiedy w elewacji zaczynają powstawać widoczne ubytki, następuje kruszenie tynku, lub na ścianie powstały zabrudzenia, których nie jesteśmy w stanie usunąć (np. plamy oleju). Przed przystąpieniem do malowania warto jednak pozbyć się z elewacji budynku starego tynku. Dobrze jest zastosować preparat gruntujący, który dodatkowo wzmocni elewację;
- Mycie elewacji – metoda ta polecana jest nie tylko jako sposób na odnowienie wyglądu ściany, ale również i jako czynność poprzedzająca malowanie elewacji budynku. Dzięki temu bowiem nowa warstwa farby zapewni lepszego krycia malowanej powierzchni. Malowanie pomaga również pozbyć się z elewacji organizmów, które mogą stać się przyczyną rozwoju pleśni. Zwykłe zabrudzenia można ze ściany usunąć, myjąc ją strumieniem wody pod ciśnieniem. Jeżeli jednak nie chcą one zniknąć – warto sięgnąć po środki chemiczne przeznaczone do mycia fasad. Chcesz wiedzieć ile kosztuje, sprawdź: mycie elewacji cennik.
Mycie elewacji – domowe sposoby czy profesjonalna firma?
Najprostszym sposobem na umycie elewacji budynku jest zastosowanie myjki ciśnieniowej oraz szczotek, za pomocą których można zaszorować ze ściany brud. W przypadku uporczywych plam należy również sięgnąć po przeznaczone do mycia fasad środki czyszczące. Zajęcie te jest dość czasochłonne i niekiedy może wymagać dużych pokładów cierpliwości. Jeżeli jednak nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Zaletą skorzystania z takich usług jest również fakt, iż jej pracownicy zajmą się wszystkim – od wyboru sprzętu i metody pod kątem rodzaju elewacji aż po jej doprowadzenie do porządku. Tym samym minimalizuje się ryzyko uszkodzenia elewacji budynku. Dlaczego? Głównym powodem jest to, że elewacja z cegły, piaskowca, pokryta tynkiem, czy sidingiem, wymaga nie tylko wiedzy, ale i specjalistycznego sprzętu. Nawet mycie tynku myjką ciśnieniową wymaga pewności co do tego, jakie ciśnienie należy zastosować. Wybierając więc firmę, której powierzysz odnowienie swojej elewacji – warto zapoznać się ze sprzętem, jakim firma ta dysponuje. Pełne spektrum urządzeń będzie najlepszym dowodem na to, że masz do czynienia z profesjonalistami.
Podobne artykuły
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…