Popularne

Artykuł

Inne

Odnawianie elewacji – na czym polega i jak je przeprowadzić?

Odnawianie elewacji – na czym polega i jak je przeprowadzić?

Wbrew pozorom mycie elewacji czy malowanie ścian zewnętrznych budynku, to czynności, które można wykonać również i samemu. Są one pracochłonne i wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy, jednak są możliwe do samodzielnego wykonania. Kiedy i jak należy je przeprowadzić? Jakie sposoby odnawiania elewacji są najlepsze?

Kiedy odnowić elewację?

Nie da się ukryć, że nawet największe cuda architektury utracą na swoim blasku, jeżeli nikt nie zadba o wygląd ich elewacji. Duże natężenie ruchu samochodowego, emitowane przez pojazdy spaliny oraz unoszący się wraz z wiatrem kurz – to 3 z najczęstszych przyczyn powstawania zabrudzeń na ścianach budynków. Kolejne na liście negatywnie wpływających na elewacje czynników są drzewa oraz krzewy. Niezależnie jednak od przyczyny prawda jest taka, że elewacje budynków należy regularnie odnawiać – maksymalnie co 10 lat. Im jaśniejszy jest kolor zewnętrznych ścian, tym nawet i częściej. Zaniedbane mogą bowiem stać się powodem kolejnych uszkodzeń. Mowa tu m.in. o osadzaniu się mchów, glonów, porostów, które z kolei mogą prowadzić do uszkodzeń w  strukturze elewacji, a nawet i powstawania pleśni. Okazuje się, że narażone są na nie również budynki izolowane styropianem – jego obecność ogranicza cyrkulację powietrza ściany. Przede wszystkim jednak czynniki te sprawiają, że budynek zaczyna prezentować się coraz gorzej. Jak to naprawić?

Metody odnawiania elewacji

Na szczęście dla właścicieli nieruchomości jest kilka sposobów na to, by przywrócić elewacji jej dobry wygląd. Jak się również okazuje, można to zrobić samemu – bez konieczności zatrudniania fachowca. Do najbardziej popularnych metod odświeżania należą:

  • Malowanie elewacji – polecane zwłaszcza wtedy, gdy elewacja zaczyna blaknąć w słońcu (co zdarza się zazwyczaj po południowej stronie budynków). Metodę tą zaleca się także, kiedy w elewacji zaczynają powstawać widoczne ubytki, następuje kruszenie tynku, lub na ścianie powstały zabrudzenia, których nie jesteśmy w stanie usunąć (np. plamy oleju). Przed przystąpieniem do malowania warto jednak pozbyć się z elewacji budynku starego tynku. Dobrze jest zastosować preparat gruntujący, który dodatkowo wzmocni elewację;
  • Mycie elewacji – metoda ta polecana jest nie tylko jako sposób na odnowienie wyglądu ściany, ale również i jako czynność poprzedzająca malowanie elewacji budynku. Dzięki temu bowiem nowa warstwa farby zapewni lepszego krycia malowanej powierzchni. Malowanie pomaga również pozbyć się z elewacji organizmów, które mogą stać się przyczyną rozwoju pleśni. Zwykłe zabrudzenia można ze ściany usunąć, myjąc ją strumieniem wody pod ciśnieniem. Jeżeli jednak nie chcą one zniknąć – warto sięgnąć po środki chemiczne przeznaczone do mycia fasad. Chcesz wiedzieć ile kosztuje, sprawdź: mycie elewacji cennik.

Mycie elewacji – domowe sposoby czy profesjonalna firma?

Najprostszym sposobem na umycie elewacji budynku jest zastosowanie myjki ciśnieniowej oraz szczotek, za pomocą których można zaszorować ze ściany brud. W przypadku uporczywych plam należy również sięgnąć po przeznaczone do mycia fasad środki czyszczące. Zajęcie te jest dość czasochłonne i niekiedy może wymagać dużych pokładów cierpliwości. Jeżeli jednak nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Zaletą skorzystania z takich usług jest również fakt, iż jej pracownicy zajmą się wszystkim – od wyboru sprzętu i metody pod kątem rodzaju elewacji aż po jej doprowadzenie do porządku. Tym samym minimalizuje się ryzyko uszkodzenia elewacji budynku. Dlaczego? Głównym powodem jest to, że elewacja z cegły, piaskowca, pokryta tynkiem, czy sidingiem, wymaga nie tylko wiedzy, ale i specjalistycznego sprzętu. Nawet mycie tynku myjką ciśnieniową wymaga pewności co do tego, jakie ciśnienie należy zastosować. Wybierając więc firmę, której powierzysz odnowienie swojej elewacji – warto zapoznać się ze sprzętem, jakim firma ta dysponuje. Pełne spektrum urządzeń będzie najlepszym dowodem na to, że masz do czynienia z profesjonalistami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *