Systemy sygnalizacji pożarowej – od 2002 roku oznaczone skrótem SSP – są fundamentalnym i podstawowym elementem naszego bezpieczeństwa. Dzięki odpowiednio zainstalowanej aparaturze możemy szybko i bezbłędnie wykrywać tlący się pożar, informując innych o pojawiającym się zagrożeniu – zanim to stanie się skrajnie niebezpieczne i trudne do opanowania. W ostateczności więc SSP pozwala wykrywać źródła pożaru, reagować na niego i ewakuować ludzi, zgodnie z zasadami i normami bezpieczeństwa.
Aby przybliżyć temat systemów sygnalizacji pożarowej, zebraliśmy najpopularniejsze i najczęściej pojawiające się pytania. Odpowiedzmy na nie wszystkie.
Spis treści
Czym są systemy sygnalizacji pożarowej?
Rozwijając nieco powyższy wstęp – SSP jest złożoną aparaturą, która służy do wykrywania zagrożenia, a następnie do sygnalizowania i powiadamiania o nim innych mieszkańców lub pracowników. Rozbudowane systemy dodatkowo wykonują funkcje sterujące, które ograniczają do minimum ewentualne szkody. W ostateczności więc omawiany system chroni nie tylko ludzie życie, ale także – konstrukcję elewacji.
Tak funkcjonalne i szerokie zastosowanie jest kluczowe w zarówno starym, jak i nowoczesnym budownictwie. Tylko w 2020 roku polska Straż wzywana była do 583 228 zdarzeń, w tym 128 738 pożarów. Jednym z najsłynniejszych pożarów ostatnich miesięcy był m.in. wybuch gazu i pożaru w Szczyrku, kiedy to doszło do przewiertu na kable energetyczne, w rezultacie którego został uszkodzony rurociąg gazowy.
Jakie funkcje ma SSP?
Poprawnie zainstalowany system pełni przede wszystkim funkcję informacyjną i kontrolną. W tym drugim przypadku – na bieżąco monitoruje stan zagrożenia w danym pomieszczeniu, potwierdzając ewentualnie pojawiający się pożar. Następnie, po wykryciu niebezpieczeństwa, system uruchamia moduły kontrolno-sterujące, dzięki którym możliwa jest ochrona przebywających wewnątrz ludzi. Wśród tych modułów znajdują się np. techniki sprawdzające windy, moduły uruchomiające systemy oddymiania i panele alarmujące (np. za pomocą sygnałów dźwiękowych lub komunikatów).
Gdzie stosuje się systemy sygnalizacji pożarowej?
Dokładny spis obiektów, które wymagają zastosowania SSP regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zostały wprowadzone w 2010 roku. W przepisach znajdziemy więc wytyczne, co do m.in:
- budynków handlowych i wystawowych,
- teatrów i kin,
- budynków gastronomicznych,
- szpitali i domów pomocy społecznej,
- budynków mieszkalnych,
- archiwów i muzeów,
- stacji metra lub dworców,
- banków.
Z czego składają się SSP?
Systemy sygnalizacji pożarowej są złożonymi modułami, które dzieli się na:
- centrale CSP – czyli główny komponent, będący mózgiem systemu. To w tym miejscu zbierane i analizowane są dane, które pochodzą od rozmieszczonych urządzeń detekcyjnych. Na skutek tych danych wykonywane są odpowiednie operacje – np. sterownicze – które następnie należy odpowiednio skonfigurować.
- ręczne ostrzegacze – przyciski alarmujące w kolorze czerwonym, najczęściej rozmieszczone na klatkach i korytarzach.
- sygnalizatory – nazywane potocznie syrenami. Elementy sygnalizujące dźwiękowo o niebezpieczeństwie, osiągające poziom 65 dB.
- moduły sterujące – czyli moduły zarządzające urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak np. zamykanie bram odcinających, sprowadzanie wind na dół, uruchomienie sygnalizacji etc.
Więcej informacji i pełne spektrum profesjonalnych produktów SSP znajdą Państwo na D+H Polska.
Bibliografia:
[1] Jerzy Mikulik: Budynek inteligentny. Tom II: Podstawowe systemy bezpieczeństwa w budynkach inteligentnych. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2010.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…