Popularne

Artykuł

Inne

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące sygnalizacji pożarowej

Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące sygnalizacji pożarowej

Systemy sygnalizacji pożarowej – od 2002 roku oznaczone skrótem SSP – są fundamentalnym i podstawowym elementem naszego bezpieczeństwa. Dzięki odpowiednio zainstalowanej aparaturze możemy szybko i bezbłędnie wykrywać tlący się pożar, informując innych o pojawiającym się zagrożeniu – zanim to stanie się skrajnie niebezpieczne i trudne do opanowania. W ostateczności więc SSP pozwala wykrywać źródła pożaru, reagować na niego i ewakuować ludzi, zgodnie z zasadami i normami bezpieczeństwa.

Aby przybliżyć temat systemów sygnalizacji pożarowej, zebraliśmy najpopularniejsze i najczęściej pojawiające się pytania. Odpowiedzmy na nie wszystkie.

Czym są systemy sygnalizacji pożarowej?

Rozwijając nieco powyższy wstęp – SSP jest złożoną aparaturą, która służy do wykrywania zagrożenia, a następnie do sygnalizowania i powiadamiania o nim innych mieszkańców lub pracowników. Rozbudowane systemy dodatkowo wykonują funkcje sterujące, które ograniczają do minimum ewentualne szkody. W ostateczności więc omawiany system chroni nie tylko ludzie życie, ale także – konstrukcję elewacji. 

Tak funkcjonalne i szerokie zastosowanie jest kluczowe w zarówno starym, jak i nowoczesnym budownictwie. Tylko w 2020 roku polska Straż wzywana była do 583 228 zdarzeń, w tym 128 738 pożarów. Jednym z najsłynniejszych pożarów ostatnich miesięcy był m.in. wybuch gazu i pożaru w Szczyrku, kiedy to doszło do przewiertu na kable energetyczne, w rezultacie którego został uszkodzony rurociąg gazowy.

Jakie funkcje ma SSP?

Poprawnie zainstalowany system pełni przede wszystkim funkcję informacyjną i kontrolną. W tym drugim przypadku – na bieżąco monitoruje stan zagrożenia w danym pomieszczeniu, potwierdzając ewentualnie pojawiający się pożar. Następnie, po wykryciu niebezpieczeństwa, system uruchamia moduły kontrolno-sterujące, dzięki którym możliwa jest ochrona przebywających wewnątrz ludzi. Wśród tych modułów znajdują się np. techniki sprawdzające windy, moduły uruchomiające systemy oddymiania i panele alarmujące (np. za pomocą sygnałów dźwiękowych lub komunikatów).

Gdzie stosuje się systemy sygnalizacji pożarowej?

Dokładny spis obiektów, które wymagają zastosowania SSP regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zostały wprowadzone w 2010 roku.  W przepisach znajdziemy więc wytyczne, co do m.in:

  • budynków handlowych i wystawowych,
  • teatrów i kin,
  • budynków gastronomicznych,
  • szpitali i domów pomocy społecznej,
  • budynków mieszkalnych,
  • archiwów i muzeów,
  • stacji metra lub dworców,
  • banków.

Z czego składają się SSP?

Systemy sygnalizacji pożarowej są złożonymi modułami, które dzieli się na:

  • centrale CSP – czyli główny komponent, będący mózgiem systemu. To w tym miejscu zbierane i analizowane są dane, które pochodzą od rozmieszczonych urządzeń detekcyjnych. Na skutek tych danych wykonywane są odpowiednie operacje – np. sterownicze – które następnie należy odpowiednio skonfigurować.
  • ręczne ostrzegacze – przyciski alarmujące w kolorze czerwonym, najczęściej rozmieszczone na klatkach i korytarzach.
  • sygnalizatory – nazywane potocznie syrenami. Elementy sygnalizujące dźwiękowo o niebezpieczeństwie, osiągające poziom 65 dB.
  • moduły sterujące – czyli moduły zarządzające urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak np. zamykanie bram odcinających, sprowadzanie wind na dół, uruchomienie sygnalizacji etc.

Więcej informacji i pełne spektrum profesjonalnych produktów SSP znajdą Państwo na D+H Polska.

 

Bibliografia:

[1] Jerzy Mikulik: Budynek inteligentny. Tom II: Podstawowe systemy bezpieczeństwa w budynkach inteligentnych. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2010.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *