Systemy sygnalizacji pożarowej – od 2002 roku oznaczone skrótem SSP – są fundamentalnym i podstawowym elementem naszego bezpieczeństwa. Dzięki odpowiednio zainstalowanej aparaturze możemy szybko i bezbłędnie wykrywać tlący się pożar, informując innych o pojawiającym się zagrożeniu – zanim to stanie się skrajnie niebezpieczne i trudne do opanowania. W ostateczności więc SSP pozwala wykrywać źródła pożaru, reagować na niego i ewakuować ludzi, zgodnie z zasadami i normami bezpieczeństwa.
Aby przybliżyć temat systemów sygnalizacji pożarowej, zebraliśmy najpopularniejsze i najczęściej pojawiające się pytania. Odpowiedzmy na nie wszystkie.
Spis treści
Czym są systemy sygnalizacji pożarowej?
Rozwijając nieco powyższy wstęp – SSP jest złożoną aparaturą, która służy do wykrywania zagrożenia, a następnie do sygnalizowania i powiadamiania o nim innych mieszkańców lub pracowników. Rozbudowane systemy dodatkowo wykonują funkcje sterujące, które ograniczają do minimum ewentualne szkody. W ostateczności więc omawiany system chroni nie tylko ludzie życie, ale także – konstrukcję elewacji.
Tak funkcjonalne i szerokie zastosowanie jest kluczowe w zarówno starym, jak i nowoczesnym budownictwie. Tylko w 2020 roku polska Straż wzywana była do 583 228 zdarzeń, w tym 128 738 pożarów. Jednym z najsłynniejszych pożarów ostatnich miesięcy był m.in. wybuch gazu i pożaru w Szczyrku, kiedy to doszło do przewiertu na kable energetyczne, w rezultacie którego został uszkodzony rurociąg gazowy.
Jakie funkcje ma SSP?
Poprawnie zainstalowany system pełni przede wszystkim funkcję informacyjną i kontrolną. W tym drugim przypadku – na bieżąco monitoruje stan zagrożenia w danym pomieszczeniu, potwierdzając ewentualnie pojawiający się pożar. Następnie, po wykryciu niebezpieczeństwa, system uruchamia moduły kontrolno-sterujące, dzięki którym możliwa jest ochrona przebywających wewnątrz ludzi. Wśród tych modułów znajdują się np. techniki sprawdzające windy, moduły uruchomiające systemy oddymiania i panele alarmujące (np. za pomocą sygnałów dźwiękowych lub komunikatów).
Gdzie stosuje się systemy sygnalizacji pożarowej?
Dokładny spis obiektów, które wymagają zastosowania SSP regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zostały wprowadzone w 2010 roku. W przepisach znajdziemy więc wytyczne, co do m.in:
- budynków handlowych i wystawowych,
- teatrów i kin,
- budynków gastronomicznych,
- szpitali i domów pomocy społecznej,
- budynków mieszkalnych,
- archiwów i muzeów,
- stacji metra lub dworców,
- banków.
Z czego składają się SSP?
Systemy sygnalizacji pożarowej są złożonymi modułami, które dzieli się na:
- centrale CSP – czyli główny komponent, będący mózgiem systemu. To w tym miejscu zbierane i analizowane są dane, które pochodzą od rozmieszczonych urządzeń detekcyjnych. Na skutek tych danych wykonywane są odpowiednie operacje – np. sterownicze – które następnie należy odpowiednio skonfigurować.
- ręczne ostrzegacze – przyciski alarmujące w kolorze czerwonym, najczęściej rozmieszczone na klatkach i korytarzach.
- sygnalizatory – nazywane potocznie syrenami. Elementy sygnalizujące dźwiękowo o niebezpieczeństwie, osiągające poziom 65 dB.
- moduły sterujące – czyli moduły zarządzające urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak np. zamykanie bram odcinających, sprowadzanie wind na dół, uruchomienie sygnalizacji etc.
Więcej informacji i pełne spektrum profesjonalnych produktów SSP znajdą Państwo na D+H Polska.
Bibliografia:
[1] Jerzy Mikulik: Budynek inteligentny. Tom II: Podstawowe systemy bezpieczeństwa w budynkach inteligentnych. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2010.
Podobne artykuły
Wymiana okien – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Wymiana okien w domu to poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Wybór energooszczędnego rozwiązania oraz zadbanie o prawidłowy…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Folia grzewcza pod płytki. Korzyści z wyboru tego systemu
Ogrzewanie podłogowe można podzielić na: elektryczne, wodne i powietrzne. W tym tekście skupimy się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym i wyjaśnimy,…
Jak urządzić biuro w domu? Porady i wskazówki do domowego biura
Centralną częścią każdego biura domowego jest biurko. Ważne jest, aby było dostosowane do wnętrza i odpowiednio zabezpieczone. Zamykane na kluczyk…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Wnętrze jak z filmu
Jest miłośnikiem kina? Lubisz nietypowe, nietuzinkowe rzeczy, a niektóre osoby z Twojego otoczenia uważają Cię za dziwaka? Marzysz o tym,…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?