Popularne

Artykuł

Inne

Podłogi interaktywne – charakterystyka i wykorzystanie

Podłogi interaktywne – charakterystyka i wykorzystanie

Podłoga interaktywna to nowoczesne rozwiązanie edukacyjne, które pozwala połączyć naukę z zabawą. Dzięki dostępowi do różnorodnych aplikacji korzystanie z tak zwanej magicznej podłogi stymuluje rozwój poznawczy, społeczny, a także motoryczny użytkowników. Jak działa smartfloor i gdzie można go używać?

Czym jest podłoga interaktywna?

Jak wspomniano we wstępie, podłoga interaktywna to nowoczesne narzędzie, dzięki któremu powierzchnia podłogi zamienia się w przestrzeń reagującą na ruchy. Podstawą tego rozwiązania jest projektor umieszczony zazwyczaj na suficie umożliwiający wyświetlanie gier lub aplikacji oraz system czujników ruchu. Dodatkowo można dokupić specjalną matę wykonaną z miękkiego, elastycznego materiału odpornego na zabrudzenia i zniszczenie. Mata do podłogi interaktywnej jest biała, dlatego dobrze odbija światło i poprawia kontrast obrazu.

W zależności od potrzeb i możliwości podłoga może mieć powierzchnię od około 4 do 10 metrów kwadratowych.

Jak działa podłoga interaktywna?

Jak działa smartfloory, czyli podłogi interaktywne? Projektor podłączony do komputera wyświetla na powierzchni maty obrazy, a czujniki rejestrują pozycję dzieci oraz ruchy, które wykonują. Jeśli użytkownicy omijają przez przeszkody, przesuwają elementy w wybrane miejsca albo przechodzą przez labirynt, system reaguje, np. naliczając punkty, pokazując zmianę położenia lub prezentując dotychczas przebytą drogę.

Do podłóg interaktywnych da się dokupić różnorodne aplikacje edukacyjne, które skupiają się na rozwijaniu motoryki dużej i małej – bieganiu, skakaniu, tańczeniu, chwytaniu przedmiotów, rysowaniu itp. lub konkretnych umiejętności np. liczenia, pisania, logicznego myślenia czy umiejętności językowych.

Podłogi interaktywne, stoliki interaktywne i inne nowoczesne rozwiązania edukacyjne wraz z pakietami aplikacji można zamówić tu: https://aramisklep.pl/pl/c/Podloga-interaktywna/439

Gdzie można ją zamontować?

Gdzie najczęściej montuje się podłogi interaktywne? W przedszkolach, szkołach, świetlicach, salach zabaw, parkach rozrywki oraz w ośrodkach terapeutycznych, np. prowadzących zajęcia dla dzieci mających kłopoty z integracją sensoryczną, trudności w nawiązywaniu relacji społecznych albo inne problemy rozwojowe.

Smartfloor w przypadku najmłodszych wspiera integrację i naukę przez zabawę, w przypadku starszych pomaga realizować zadania edukacyjne, a w ośrodkach terapeutycznych ułatwia rehabilitację.

Dlaczego warto korzystać ze smartfloor?

Jakie są największe zalety podłogi interaktywnej? Przede wszystkim to rozwiązanie zachęca do aktywności fizycznej – biegania, skakania, tańczenia czy przesuwania przedmiotów. Rodzaj zadań bez problemu dostosowuje się do wieku, liczby i umiejętności dzieci. Przedszkolaki mogą np. poznawać podstawowe zagadnienia ekologiczne lub grać w gry planszowe, a dzieci w pierwszych klasach szkoły podstawowej uczyć się języka angielskiego, dodawania i odejmowania oraz kodowania.

Smartfloor urozmaica codzienne zajęcia, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi, pobudza kreatywność, rozwija zdolności logicznego myślenia i aktywizuje różne zmysły naraz. To ciekawe narzędzie, dzięki któremu łatwiej jest skupić uwagę dzieci na wybranych zagadnieniach.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *