Popularne

Artykuł

Inne

Pościel z adamaszku – czy warto ją kupić do domu?

Pościel z adamaszku – czy warto ją kupić do domu?

Szukając idealnej pościeli, oprócz satyny, bawełny, wełny czy lnu, można natknąć się również na tzw. pościel adamaszkową. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy jest to rzeczywiście pościel z adamaszku, czy jedynie imitująca charakterystyczny wzór pojawiający się na adamaszkowej pościeli. 

Pościel z adamaszku…czyli z czego?

Adamaszek to tkanina o bardzo długiej historii. To dwustronna żakardowa dwustronna tkanina, na której tworzą się bardzo charakterystyczne wzory: geometryczne pasy lub kwiaty. Historia tego materiału sięga czasów przed naszą erą. Pierwsze wzmianki o stosowaniu charakterystycznej dla adamaszku techniki tkackiej pojawiły się już w II w p.n.e w Chinach. Nazwa materiału pochodzi natomiast od syryjskiego miasta Damaszek. W kolejnych wiekach to właśnie tam w adamaszek zaopatrywali się kupcy z calej Europy.

Adamaszek przez lata królował w (nie tylko) polskich sypialniach. Kojarzono go przede wszystkim z jednokolorową tkaniną, która prezentuje się różnie w zależności od tego, jak pada na nią światło. Adamaszek był wykonywany z czystego jedwabiu. Traktowano go więc jako materiał wyjątkowo luksusowy i prawdziwy adamaszek do dzisiaj tak jest postrzegany. Promienie słoneczne uwydatniały charakterystyczne dla adamaszku kwiatowe lub geometryczne wzory. Pierwotnie najbardziej charakterystyczną barwą adamaszku był szkarłat, z czasem pojawiły się zielone, złote i amarantowe tkaniny. Taka kolorystyka tylko dodatkowo potęgowała niecodzienny efekt, jaki dawała faktura tkaniny.

Dzisiaj adamaszek bardzo często oznacza jedynie charakterystyczny wzór, a nie sam materiał. Oznacza to, że pościel z adamaszku najczęściej okazuje się tak naprawdę pościelą z bawełny, lnu, wełny oraz tkanin syntetycznych. Najczęściej sięga się po bawełnę, która dzięki satynowemu splotowi zachwyca wyglądem, a jednocześnie jest wyjątkowo wytrzymała.

Wielki powrót pościeli z adamaszku

Niezależnie od tego, czy producent pościeli proponuje pościel z prawdziwego adamaszku czy z wysokogatunkowej bawełny, jest to ciekawy wybór. Jest ona wyjątkowo estetyczna, prezentuje dobrze właściwie w każdej przestrzeni. Jest elegancka, ale jednocześnie wyjątkowo prosta, co sprawia, że pasuje zarówno do klasycznych przestrzeni, jak i sypialni urządzonych w nowoczesnym stylu. Nie będzie powodowała dysharmonii nawet w sypialni retro. Ponadto, pościel z adamaszku jest niezwykle subtelna, a przy tym przyjemna w użytkowaniu. Nawet częste jej pranie nie jest w stanie odebrać jej charakterystycznej delikatności. Z tego też powodu pościel taką można spotkać często w hotelach.

Charakterystyczne, duże wzory mogą być matowe lub błyszczące. Gwarantują one zachowanie przez pościel pewnego standardu wizualnego. Dzięki wysokiej wytrzymałości tkaniny możliwe jest z kolei zachowanie wysokiego standardu użytkowego. Długa żywotność oraz atrakcyjny wygląd sprawiały, że rozwiązanie to stało się ostatnio wyjątkowo popularne. Pościel z adamaszku coraz częściej wygrywa z tradycyjną pościelą bawełnianą. Dzięki nowoczesnym technologiom pościel adamaszkowa jest bowiem dodatkowo wzmocniona i zapewnia doskonałe właściwości termiczne. Jest przy tym stosunkowo lekka.

Wybierając pościel z adamaszku, warto natomiast sprawdzać, co właściwie kryje się pod tą nazwą. Jeśli pościel jest wyjątkowo droga, masz prawo oczekiwać, że jest ona wykonana z jedwabiu. Jeśli natomiast decydujesz się na tańszą wersję, upewnij się, że wykonana jest ona ze wzmocnionej bawełny. Wyjątkowe okazje, niepowtarzalne ceny najczęściej wiążą się zaś z bardzo niską jakością materiału, który tylko wizualnie ma imitować adamaszek. Takich okazji należy się wystrzegać.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *