Popularne

Artykuł

Inne

Produkcja z tworzyw sztucznych – jak ten przemysł uczynić bezpiecznym?

Produkcja z tworzyw sztucznych – jak ten przemysł uczynić bezpiecznym?

Wymagająca produkcja z tworzyw sztucznych może stanowić poważne zagrożenie dla pracowników. Praca taka obejmuje bezpośrednią styczność z różnego rodzaju grupami substancji chemicznych. Poza tym przetwórstwo tworzyw sztucznych to także obsługa skomplikowanych maszyn. Ciepło, siła i ostre ostrza to jeszcze inne zagrożenia, z którymi mogą się spotkać osoby produkujące tworzywa sztuczne. Szczęśliwie nowoczesny park maszynowy pozwala proces ten uczynić możliwie jak najbezpieczniejszym.

Właściwe szkolenie, sprzęt bezpieczeństwa i procesy są niezbędne, aby zapewnić pracownikom i operatorom bezpieczeństwo oraz uniknąć poważnych obrażeń. Jeśli chcesz jak powinna wyglądać bezpieczna praca przy tworzywach sztucznych – czytaj dalej.

Bezpieczeństwo a produkcja wyrobów z pomocą wtryskarki

Prasy do formowania wtryskowego i rozdmuchowego wykorzystują granulat tworzywa sztucznego ładowany z leja zasypowego do zamkniętego ślimaka. Przechodzą przez grzałkę w celu stopienia i wtłoczenia do formy. Nowoczesna produkcja z tworzyw sztucznych byłaby bez tych maszyn po prostu niemożliwa. Trzeba bardzo uważać, gdy produkcja z tworzyw sztucznych idzie pełną parą, a ruchoma część formy jest dociskana do części nieruchomej przez siłownik hydrauliczny o sile kilku ton (!). Przemysł tworzyw sztucznych wymaga tego, by roztopiony plastik formowany był w pustą rurkę, którą rozdmuchuje się na kształt formy, na przykład butelki, bądź innej, gdyż chodzi o naprawdę szerokie zastosowanie tych maszyn. Forma pozostaje zamknięta podczas wtrysku tworzywa i chłodzenia. Musi być otwierana z użyciem siły siłownika hydraulicznego, a uformowane wyroby z tworzyw sztucznych są wyprowadzane do dalszej obróbki.

O czym trzeba pamiętać podczas produkcji elementów z tworzyw sztucznych?

Tworząc formy do tworzyw sztucznych trzeba pamiętać, że plastik staje się płynny w temperaturze około 200°C. Produkcja tworzyw wymaga tego, by plastik jest wtłaczany do matryc pod wysokim ciśnieniem w obiegu zamkniętym, więc każdy przeciek między ślimakiem a matrycą może wytrysnąć strumieniami stopionego plastiku. Podczas produkcji, czy serwisowania uwolnienie stopionego plastiku z blokady może spowodować wytrysk gorącego plastiku pod ciśnieniem. To mogłoby być w dużym stopniu niebezpieczne podczas produkcji tworzyw sztucznych, dlatego tak ważne jest zachowanie wysokich środków ostrożności. Bez względu na to, czy chodzi o polichlorek winylu, czy inną substancję – jeśli odlewy z tworzyw sztucznych nie są wykonywane w bezpieczny sposób, może to mieć ogromny wpływ na zwiększone ryzyko całej produkcji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *