Wymagająca produkcja z tworzyw sztucznych może stanowić poważne zagrożenie dla pracowników. Praca taka obejmuje bezpośrednią styczność z różnego rodzaju grupami substancji chemicznych. Poza tym przetwórstwo tworzyw sztucznych to także obsługa skomplikowanych maszyn. Ciepło, siła i ostre ostrza to jeszcze inne zagrożenia, z którymi mogą się spotkać osoby produkujące tworzywa sztuczne. Szczęśliwie nowoczesny park maszynowy pozwala proces ten uczynić możliwie jak najbezpieczniejszym.
Właściwe szkolenie, sprzęt bezpieczeństwa i procesy są niezbędne, aby zapewnić pracownikom i operatorom bezpieczeństwo oraz uniknąć poważnych obrażeń. Jeśli chcesz jak powinna wyglądać bezpieczna praca przy tworzywach sztucznych – czytaj dalej.
Spis treści
Bezpieczeństwo a produkcja wyrobów z pomocą wtryskarki
Prasy do formowania wtryskowego i rozdmuchowego wykorzystują granulat tworzywa sztucznego ładowany z leja zasypowego do zamkniętego ślimaka. Przechodzą przez grzałkę w celu stopienia i wtłoczenia do formy. Nowoczesna produkcja z tworzyw sztucznych byłaby bez tych maszyn po prostu niemożliwa. Trzeba bardzo uważać, gdy produkcja z tworzyw sztucznych idzie pełną parą, a ruchoma część formy jest dociskana do części nieruchomej przez siłownik hydrauliczny o sile kilku ton (!). Przemysł tworzyw sztucznych wymaga tego, by roztopiony plastik formowany był w pustą rurkę, którą rozdmuchuje się na kształt formy, na przykład butelki, bądź innej, gdyż chodzi o naprawdę szerokie zastosowanie tych maszyn. Forma pozostaje zamknięta podczas wtrysku tworzywa i chłodzenia. Musi być otwierana z użyciem siły siłownika hydraulicznego, a uformowane wyroby z tworzyw sztucznych są wyprowadzane do dalszej obróbki.
O czym trzeba pamiętać podczas produkcji elementów z tworzyw sztucznych?
Tworząc formy do tworzyw sztucznych trzeba pamiętać, że plastik staje się płynny w temperaturze około 200°C. Produkcja tworzyw wymaga tego, by plastik jest wtłaczany do matryc pod wysokim ciśnieniem w obiegu zamkniętym, więc każdy przeciek między ślimakiem a matrycą może wytrysnąć strumieniami stopionego plastiku. Podczas produkcji, czy serwisowania uwolnienie stopionego plastiku z blokady może spowodować wytrysk gorącego plastiku pod ciśnieniem. To mogłoby być w dużym stopniu niebezpieczne podczas produkcji tworzyw sztucznych, dlatego tak ważne jest zachowanie wysokich środków ostrożności. Bez względu na to, czy chodzi o polichlorek winylu, czy inną substancję – jeśli odlewy z tworzyw sztucznych nie są wykonywane w bezpieczny sposób, może to mieć ogromny wpływ na zwiększone ryzyko całej produkcji.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?