Popularne

Artykuł

Inne

Reduktor ciśnienia powietrza – dlaczego tak ważny jest w układach pneumatycznych?

Reduktor ciśnienia powietrza – dlaczego tak ważny jest w układach pneumatycznych?

Reduktor ciśnienia powietrza wydaje się niepozornym elementem układu pneumatycznego, ale rzeczywiście w dużej mierze wpływa na jego efektywną pracę. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej i poznać zalety stosowania.

Reduktor ciśnienia powietrza – zasada działania i funkcja w układzie pneumatycznym

Regulator ciśnienia powietrza powinien być dobrany pod kątem pracy. Należy pamiętać, że urządzenie powinno być jak najbardziej efektywne. Dobrze jeżeli wykonane jest z mocnych i trwałych materiałów. Pamiętajcie więc, że nie tylko sprężone powietrze i jego czystość mają znaczenie, lecz aby cały układ pneumatyczny działał poprawnie należy zastosować właściwy reduktor ciśnienia powietrza. Należy jeszcze pamiętać, że naturalne zmiany ciśnienia jakie występują, jak i nadciśnienie mogą być niebezpieczne, stąd też niezbędne jest stosowanie tego typu urządzeń w odpowiednich warunkach. Sam montaż, ale też ewentualna konserwacja muszą być wykonane przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia. W tym przypadku znajomość przewodów pneumatycznych, ale i obwodu elektrycznego jest szczególnie ważna. Zasada działania reduktora ciśnienia powietrza jest stosunkowo prosta. To urządzenie pobiera energię na wejściu i to w takiej ilości, by zapewnić stały poziom, przy czym nie ma znaczenia wielkość zużycia po stronie wyjściowej. Ma to szczególnie duże znaczenie biorąc pod uwagę fakt, jak szerokie zastosowanie ma reduktor ciśnienia sprężonego powietrza. Nim jednak przejdziemy do jego szerokiego spektrum wykorzystania, warto poznać jeszcze jego budowę, gdyż na tej podstawie można dowiedzieć się, jak ustawić reduktor ciśnienia powietrza. Zacznijmy od tego, że reduktor ciśnienia zbudowany jest z kilku zaworów. Wśród nich możemy wymienić zawór pilotowy, zawór odcinający, a także zawór redukcyjny pneumatyczny wlotowy i zawór regulacji ciśnienia powietrza wylotowy. Dla jeszcze większej funkcjonalności stosuje się manometr. Z kolei bezpieczeństwo zapewnia wkład filtracyjny, który usuwa cząsteczki stałe ze sprężonego powietrza. Nie można jeszcze pominąć uszczelek, które z kolei dobrze izolują, zapobiegając niekontrolowanemu wypływowi medium, co generowałoby koszty.

Zastosowanie reduktora ciśnienia powietrza

Reduktor powietrza ma naprawdę szerokie spektrum zastosowania. Trzeba przyznać, że trudno jest znaleźć branżę, gdzie nie jest on wykorzystywany. O tym, jak ważna jest ekologia wie zasadniczo każdy. Wiedzą to także przedsiębiorcy, stąd nawet w Polsce coraz popularniejsza staje się poczta pneumatyczna. Należy zauważyć, że nie generuje ona żadnych zanieczyszczeń. W tym przypadku informacje znajdują się w szczelnie zamkniętych pojemnikach transportowych, które następnie przy użyciu rur rozmieszczonych w ścianach transportowane są do wybranego miejsca biurowca. I właśnie do tego celu wykorzystuje się sprężone powietrze oraz właśnie reduktor pneumatyczny. Oczywiście kolejne zastosowanie to urządzenie ma w przemyśle turystycznym. Jeżeli jesteście miłośnikami sportów wodnych takich jak nurkowanie, to zapewne korzystacie z butli tlenowych i właśnie za sprawą reduktora pneumatycznego z zaworem regulującym ciśnienie powietrza tlen jest odpowiednio podawany. Ale reduktor sprężonego powietrza ma zastosowanie także w komorach dekompresyjnych, a nawet pompach ciśnieniowych czy balastach. Reduktor ciśnienia powietrza do pistoletu lakierniczego także jest szeroko stosowany, podobnie zresztą jak w motoryzacji w zakładach generycznych. Mało kto zdaje sobie sprawę, że reduktor ciśnienia powietrza ratuje też życie. Wykorzystywany jest w butlach tlenowych, które ratują życie chorym na COVID-19.

Zasady bezpieczeństwa przy stosowaniu reduktora ciśnienia powietrza

Wszędzie tam, gdzie występuje nadciśnienie, występuje też ryzyko wybuchu. W tym przypadku należy zadbać o bezpieczeństwo. Przede wszystkim sam montaż musi odbywać się pod okiem profesjonalisty, który posiada właściwe uprawnienia. W żadnym wypadku nie można wykonywać go na własną rękę, gdyż może być to niezwykle niebezpieczne. Demontaż, ale też konserwacja układu pneumatycznego, w tym reduktora ciśnienia powietrza nie może odbywać się tam, gdzie istnieje ryzyko wybuchu. Trzeba też pamiętać o zapewnieniu szczelności urządzenia, tak by gazy nie wydobywały się z niego w sposób niekontrolowany. Biorąc pod uwagę fakt, że występują duże naprężenia należy zadbać, by reduktor ciśnienia powietrza był zamontowany w mocnych uchwytach.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *