Ciemne plamy pojawiające się na ścianach i sufitach nie stanowią wyłącznie zagrożenia dla estetyki pomieszczenia, są niebezpieczne dla zdrowia osób w nim przebywających, jak i dla kondycji całego budynku. Grzyb to niechciany lokator wielu domów, a walka z nim może trwać latami, jeśli nie zastosuje się odpowiednich środków i nie usunie przyczyny powstawania. Skąd się bierze, jak z nim walczyć i do czego może prowadzić zaniedbanie problemu?
Spis treści
Skąd się bierze grzyb na ścianach?
Żeby pojawił się grzyb, muszą wystąpić odpowiednie ku temu warunki. A o to nie jest trudno, szczególnie w takich miejscach jak kuchnia, czy łazienka. Te mikroorganizmy szybko rozwijają się w pomieszczeniach, w których jest wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. Jeśli przekracza 80% i utrzymuje się dłuższy czas, istnieje spore zagrożenie wystąpienia tego typu szkód. Grzyb może być wywołany również przez nieprawidłowo wykonaną izolację budynku. Luki w konstrukcji zwane też mostkami termicznymi mogą sprzyjać utracie ciepła i pojawieniu się zacieków. Kolejną przyczyną rozwoju mikroorganizmów w pomieszczeniach jest nieodpowiednia wentylacja, brak dobrego przepływu powietrza zwiększa ryzyko namnażania grzybów.
Dlaczego grzyb na ścianie jest niebezpieczny?
Przebywanie w zanieczyszczonym przez pojawiające się na ścianach i sufitach grzyby pomieszczeniu, jest niebezpieczne dla zdrowia. Częste obcowanie z patogenami może prowadzić do problemów z drogami oddechowymi. Pierwszymi objawami bywa nieżyt nosa, alergia, zapalenie zatok, oskrzeli lub płuc, może dojść do astmy oskrzelowej. Osoby narażone na działanie mikroorganizmów skarżą się również na takie dolegliwości jak objawy psychosomatyczne, nudności, złe samopoczucie, ból głowy, problemy z koncentracją, ogólne osłabienie kondycji systemu immunologicznego. Mieszkanie w pomieszczaniach, w których ściany zajęte są przez grzyby, jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i wszystkich o obniżonej odporności. Szkodliwe mykotoksyny kumulowane przez zarodniki przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych. Skuteczne odgrzybianie pomoże uchronić zdrowie i konstrukcję budynku.
Dlaczego odgrzybianie warto zlecić profesjonalnej firmie?
Sposób usuwania grzybów ze ściany zależny jest od tego, jak głęboko mikroorganizmy wniknęły w jej strukturę i jaki obszar zajęły. Metoda walki z patogenami dobierana jest indywidualnie do danej sytuacji. Doświadczeni specjaliści stosują iniekcje zastrzykowe środkami grzybobójczymi, metody termiczne lub chemiczne, by skutecznie zwalczyć problem. Dlatego jeśli potrzebne jest solidne odgrzybianie we Wrocławiu, można skorzystać z usług doświadczonych osób, które dysponują nowoczesnym sprzętem. Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań w krótkim czasie można pozbyć się uporczywego grzybiego lokatora. Szczególnie istotna jest pomoc, gdy ściany były zalane, potrzebne jest odpowiednie osuszanie i dezynfekcja. Dobór środków i skorzystanie z modernistycznych urządzeń pozwala na sprawną impregnację powierzchniową i wgłębną. Naprawianie szkód związanych z pojawieniem się grzybów i pleśni musi iść w parze z rozwiązaniem problemu ich wystąpienia, by mikroorganizmy straciły warunki do dalszego rozwoju.
Podobne artykuły
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…