Ciemne plamy pojawiające się na ścianach i sufitach nie stanowią wyłącznie zagrożenia dla estetyki pomieszczenia, są niebezpieczne dla zdrowia osób w nim przebywających, jak i dla kondycji całego budynku. Grzyb to niechciany lokator wielu domów, a walka z nim może trwać latami, jeśli nie zastosuje się odpowiednich środków i nie usunie przyczyny powstawania. Skąd się bierze, jak z nim walczyć i do czego może prowadzić zaniedbanie problemu?
Spis treści
Skąd się bierze grzyb na ścianach?
Żeby pojawił się grzyb, muszą wystąpić odpowiednie ku temu warunki. A o to nie jest trudno, szczególnie w takich miejscach jak kuchnia, czy łazienka. Te mikroorganizmy szybko rozwijają się w pomieszczeniach, w których jest wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza. Jeśli przekracza 80% i utrzymuje się dłuższy czas, istnieje spore zagrożenie wystąpienia tego typu szkód. Grzyb może być wywołany również przez nieprawidłowo wykonaną izolację budynku. Luki w konstrukcji zwane też mostkami termicznymi mogą sprzyjać utracie ciepła i pojawieniu się zacieków. Kolejną przyczyną rozwoju mikroorganizmów w pomieszczeniach jest nieodpowiednia wentylacja, brak dobrego przepływu powietrza zwiększa ryzyko namnażania grzybów.
Dlaczego grzyb na ścianie jest niebezpieczny?
Przebywanie w zanieczyszczonym przez pojawiające się na ścianach i sufitach grzyby pomieszczeniu, jest niebezpieczne dla zdrowia. Częste obcowanie z patogenami może prowadzić do problemów z drogami oddechowymi. Pierwszymi objawami bywa nieżyt nosa, alergia, zapalenie zatok, oskrzeli lub płuc, może dojść do astmy oskrzelowej. Osoby narażone na działanie mikroorganizmów skarżą się również na takie dolegliwości jak objawy psychosomatyczne, nudności, złe samopoczucie, ból głowy, problemy z koncentracją, ogólne osłabienie kondycji systemu immunologicznego. Mieszkanie w pomieszczaniach, w których ściany zajęte są przez grzyby, jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i wszystkich o obniżonej odporności. Szkodliwe mykotoksyny kumulowane przez zarodniki przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych. Skuteczne odgrzybianie pomoże uchronić zdrowie i konstrukcję budynku.
Dlaczego odgrzybianie warto zlecić profesjonalnej firmie?
Sposób usuwania grzybów ze ściany zależny jest od tego, jak głęboko mikroorganizmy wniknęły w jej strukturę i jaki obszar zajęły. Metoda walki z patogenami dobierana jest indywidualnie do danej sytuacji. Doświadczeni specjaliści stosują iniekcje zastrzykowe środkami grzybobójczymi, metody termiczne lub chemiczne, by skutecznie zwalczyć problem. Dlatego jeśli potrzebne jest solidne odgrzybianie we Wrocławiu, można skorzystać z usług doświadczonych osób, które dysponują nowoczesnym sprzętem. Dzięki zastosowaniu najlepszych rozwiązań w krótkim czasie można pozbyć się uporczywego grzybiego lokatora. Szczególnie istotna jest pomoc, gdy ściany były zalane, potrzebne jest odpowiednie osuszanie i dezynfekcja. Dobór środków i skorzystanie z modernistycznych urządzeń pozwala na sprawną impregnację powierzchniową i wgłębną. Naprawianie szkód związanych z pojawieniem się grzybów i pleśni musi iść w parze z rozwiązaniem problemu ich wystąpienia, by mikroorganizmy straciły warunki do dalszego rozwoju.
Podobne artykuły
Jak zamontować balustradę na balkonie?
Balustrada to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu. Dlatego podczas montażu musisz zwrócić uwagę zarówno na funkcjonalność tej przestrzeni, jak…
Rolety dachowe – praktyczne i stylowe rozwiązanie
Pomieszczenia na poddaszu niewątpliwie mają swój urok. Umieszczone pod skosem okna, które nadają miejscu klimatu, wymagają odpowiedniej oprawy. Sposobem na…
Jakie wady i zalety mają lampy stojące?
Lampy stojące są jednym z rodzajów oświetlenia, który niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. Cenione są nie tylko ze…
Czy zlewozmywaki stalowe to dobry wybór do kuchni?
Biorąc pod uwagę, że żadna kuchnia nie obejdzie się bez zlewozmywaka, warto zastanowić się, jaki najlepiej byłoby wybrać. W końcu…
Jak wybrać dobry materac?
Planujesz zmianę materaca? Chcesz zastąpić swoją kanapę nowoczesnym łóżkiem? Marzysz, aby zacząć wstawać rano wypoczętym, pełnym sił? Idealnie trafiłeś! Przeczytaj…
Drewno w łazience – czy to na pewno dobry pomysł?
Chociaż drewno uznaje się za jeden z najstarszych i najtrwalszych budulców, to nie zawsze nadaje się do zastosowania, chociażby ze…
Modny dywan do salonu – jaki wybrać?
Dodatki mogą całkowicie zmienić wygląd wnętrza. Jednym z nich jest dywan, którego dobór jest kluczowy w procesie aranżacji salonu. To…
Najmodniejsze wzory tapet ściennych ‒ zobacz nasz ranking!
Kolorowe, przyciągające uwagę, pełniące rolę doskonałego tła, albo wręcz przeciwnie, grające pierwsze skrzypce we wnętrzach – tapety ścienne to jeden…
Urządzanie kuchni w 2022. Jakie sprzęty kuchenne są na topie?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Ważne więc, by była urządzona tak, aby spędzanie w niej czasu…
Jak dopasować dywan do pomieszczenia?
Wybór odpowiedniego dywanu może być trudnym zadaniem, jeśli nie jesteś projektantem wnętrz. Jednak dzięki odpowiednim informacjom da się to zrobić…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?