Popularne

Artykuł

Inne

Sześć kategorii prefabrykatów ze stali niestopowej

Sześć kategorii prefabrykatów ze stali niestopowej

Stal niestopowa to jeden z podstawowych materiałów konstrukcyjnych powszechnie stosowanych w budownictwie oraz wielu innych gałęziach przemysłu. Jej największym atutem jest korzystny stosunek ceny do oferowanego poziomu wytrzymałości, a minusem mała odporność na korozję. Taka stal jest prosta w produkcji i łatwo dostępna. W związku z tym każda profesjonalna hurtownia stali ma w swojej ofercie przynajmniej kilka rodzajów prefabrykatów wykonanych ze stali niestopowej, czyli czarnej.

Co to jest stal niestopowa?

To specyficzny rodzaj stali będącej stopem żelaza i węgla z niewielką domieszką innych pierwiastków. Graniczne wartości stężenia masowego tych pierwiastków są ściśle określone i gdy przekroczą dopuszczalne normy, wówczas mówimy już o stali stopowej. Brak dodatkowych pierwiastków sprawia, że stal czarna jest materiałem stosunkowo prostym w produkcji, tanim i powszechnie dostępnym. Prefabrykaty ze stali czarnej są podstawowymi materiałami konstrukcyjnymi dla budownictwa i można znaleźć je w większości hurtowni ze stalą oraz innymi materiałami metalowymi.

Właściwości mechaniczne stali niestopowej w największym stopniu zależą od procentowej zawartości węgla. Na tej podstawie możemy wyróżnić trzy rodzaje stali czarnej. Są to stale nisko-, średnio i wysokowęglowe. Do zastosowań budowlanych najczęściej wykorzystuje się stal niskowęglową, która jest materiałem bardziej plastycznym, charakteryzującym się dobrą spawalnością. Dobrze zaopatrzona hurtownia stali może mieć w swojej ofercie również stal narzędziową oraz specjalną, o dużej zawartości węgla – bardziej kruchą, ale i zdecydowanie twardszą, trudniejszą w obróbce, przeznaczoną do produkcji narzędzi czy ostrzy, a także stal ocynkowaną i nierdzewną.

Prefabrykaty stalowe do zastosowań konstrukcyjnych

W ofercie hurtowni z materiałami stalowymi znajdziemy prefabrykaty wykonane zarówno ze stali niestopowych, jak i stopowych. W przypadku stali niestopowych możemy wyróżnić sześć głównych kategorii prefabrykatów. Są to wszelkiego rodzaju kształtowniki, czyli ceowniki, teowniki czy kątowniki, a także blachy stalowe, perforowane lub ryflowane, pręty zbrojeniowe, rury, płaskowniki oraz profile zamknięte, które wykorzystuje się głównie przy tworzeniu konstrukcji stalowych, na przykład przy budowie hali magazynowych, różnego rodzaju wiat czy garaży blaszanych. Dobrze zaopatrzona hurtownia stali powinna dysponować szerokim wyborem wymienionych kategorii prefabrykatów, oferując je w wielu rozmiarach i kształtach, by sprostać zróżnicowanym potrzebom odbiorców.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *