Pożar to jeden z najgroźniejszych żywiołów. Czyszczenie ścian po pożarze i usuwanie zapachu spalenizny to już ostateczność. Czy da się temu jakoś zapobiec? Mimo szalonego rozwoju technologii ludzkość nie umie wyeliminować tego groźnego zjawiska. Co roku pożary trawią obszary wielu krajów, powodują zgony ludzi i niewyobrażalne straty materialne. Zniszczeniu ulega nie tylko wyposażenie, ale też przyroda i dziko żyjące zwierzęta. Odbudowa ekosystemów zajmuje dziesiątki lat a niekiedy i setki lat. Niektóre elementy natury nie odrodzą się już nigdy. Wiele osób traci dorobek całego życia w wyniku pożaru domu.
Usługi sprzątania po pożarze – https://www.kastelnik.pl/sprzatanie-po-pozarze/
Ponad 100 tys. pożarów w 2020 roku, smutne dane statystyczne
W 2020 roku w Polsce wybuchło 128 738 pożarów. Zginęło w nich 498 osób, a 2836 odniosło obrażenia. Większość ofiar doznała obrażeń lub straciła życie właśnie w pożarach domów, lub mieszkań.
Spis treści
Skąd biorą się nieprzyjemne zapachy po pożarze?
Gdy ogień trawi przedmioty, które napotyka na swej drodze, pojawia się przykry zapach spalenizny. Odór wyczuwalny na całej klatce schodowej i w wielu zakamarkach budynku. W trakcie pożaru palą się przeróżne przedmioty w tym plastiki, farby, środki chemiczne i żywność. Wszystkie one wydzielają trujące związki chemiczne i specyficzne wonie towarzyszące spalaniu. Zapachy te wnikają głęboko w powierzchnie murów i bardzo długo się utrzymują. Co jednak najgorsze, są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Wdychanie oparów z pogorzeliska może spowodować bóle głowy, kaszel, nudności a przy dłuższym kontakcie także choroby płuc. Związki chemiczne, o których tu mowa to dioksyny i furany, te same, które zatruwają nasze środowisko, kiedy wydobywają się z toksycznych odpadów. Neutralizacja spalenizny to rzecz, o którą zdecydowanie warto zadbać.
Jaki są metody usuwania smrodu po wybuchu pożaru?
Aby pozbyć się odoru spalenizny i przywrócić właściwy stan powietrza po pożarze należy przeprowadzić dekontaminację. Jest to proces usuwania i neutralizacji substancji szkodliwych zagrażających zdrowiu żywych organizmów. Na rynku dostępnych jest wiele środków, które eliminują nieprzyjemny odór po pożarze i zapach dymu.
Praktyka działań po pożarowych zna kilka sposobów radzenia sobie ze związkami chemicznymi, które powstają przy spalaniu różnych przedmiotów. Metody te bardzo skutecznie likwidują także zapach spalenizny. Należy bowiem zauważyć, że nawet długotrwałe wietrzenie nie zneutralizuje uporczywego smrodu spalonych przedmiotów i nadpalonych ścian. Jak więc poradzić sobie z przykrym, a jednocześnie nieprzyjemnym odorem spalenizny? Dostępne mamy następujące rozwiązania:
- zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem;
- ozonowanie pomieszczeń po pożarze;
- usuwanie zapachu za pomocą neutralizatora zapachów — środek chemiczny;
Czyszczenie po pożarze obejmuje takie czynności jak: mycie ścian po pożarze, usuwanie sadzy oraz utylizację spalonych przedmiotów. Kiedy już zakończymy pierwszy etap sprzątania po pożarze, możemy przejść do usuwania zapachu spalenizny.
Jedną z wyżej wspomnianych metod było zamgławianie i od niego chciałbym rozpocząć naszą analizę. Zamgławianie pomieszczenia po pożarze polega na, wytworzeniu i rozpyleniu za pomocą automatycznych urządzeń wysokiej klasy, tzw. suchej mgły. Jej głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru, czyli nic innego, jak znane nam ze szkoły H2O2. Warto dodać, iż nadtlenek wodoru ma szerokie spectrum działania w kierunku usuwania nie tylko zapachów, ale i wirusów. Wyrzucany pod dużym ciśnieniem mający wielkość kilku mikronów dociera do wszystkich, nawet trudno dostępnych miejsc.
Nadtlenek wodoru zabija i eliminuje szkodliwe toksyny ze skutecznością na poziomie dziewięćdziesiąt dziewięć procent. Jest produktem biodegradowalny i nie zawiera lotnych związków organicznych. Gaz ten nie szkodzi środowisku naturalnemu, co jest wysoce istotne w czasach, kiedy wszyscy borykamy się ze skażeniem planety. Co ważne, sucha mgła w przeciwieństwie do tradycyjnych środków dezynfekcyjnych nie moczy powierzchni, z którymi ma kontakt. Nie przyczynia się więc do pogorszenia stanu sprzętów, które i tak uległy uszkodzeniu w pożarze. Z tego między innymi powodu, zamgławianie suchą mgłą ma duże znaczenie w restytucji mienia zniszczonego przez ogień. Sprzątanie po pożarze w spalonych budynkach jest rekomendowane przez większość techników pożarowych.
Czyszczenie sadzy ze ścian po pożarze przy użyciu suchego lodu
Oczywiście nie możemy zapomnieć, iż w walce z przykrym zapachem spalenizny po pożarze domu pomaga również usunięcie śladów sadzy ze ścian i sufitów. Do tego zadania wykorzystać można czyszczenie suchym lodem. To innowacyjna i nieinwazyjna metoda sprzątania po pożarze, stosowana w Polsce od 2010 roku. Urządzenie działające na suchy lód wykorzystuje skompresowane powietrze, które z pomocą specjalnej dyszy rozpędza granulki suchego lodu do prędkości powyżej 500 km/h. Tak powstała energia kinetyczna w połączeniu z temperaturą -78,5 stopnia Celsjusza powodują pękanie sadzy i odpadnięcie jej od czyszczonej powierzchni. Suchy lód bezwzględnie rozprawia się z sadzą, pyłem i okopceniami na podłogach, ścianach i sufitach. Cząstki suchego lodu dostają się do pęknięć i szczelin, gdzie zmieniają stan skupienia ze stałego na gazowy.
Usuwanie zapachu po pożarze za pomocą ozonu — historia odkrycia
Praktyka wskazuje, że dość często stosowanym sposobem likwidacji zapachów po pożarowych jest ozonowanie pomieszczeń. Ozonowanie po pożarze, tu podstawą tej metody są bakteriobójcze i wirusobójcze właściwości gazu o nazwie ozon. Został on odkryty w Niemczech w roku 1840. Badacza o nazwisku Schonbein zaintrygował zapach, który pojawił się podczas jego prac w laboratorium. Okazało się, że wyodrębnił on nieznaną dotąd odmianę tlenu. Była ona o tyle niezwykła, że cząsteczka gazu składała się z trzech, a nie dwóch atomów tlenu. Ze względu na niezwykłą woń nowej substancji odkrywca nazwał ją ozonem od greckiego odpowiednika słowa „zapach”.
Badania prowadzone w kolejnych latach wykazały, że ozon skutecznie niszczy drobnoustroje, a także pleśnie i grzyby. Zaczęto więc używać go do odkażania powietrza a z czasem także powierzchni i sprzętów codziennego użytku.
Dzisiaj ozonowanie jest w powszechnym użyciu. Pandemia jeszcze bardziej spopularyzowała tę formę dezynfekcji. Ozon dociera do wszystkich szczelin i zakamarków, a jego trzeci atom ma zdolność absorpcji zanieczyszczeń. Są one wchłaniane, a następnie niszczone poprzez utlenianie się ozonu. Po użyciu tego gazu, po jego rozkładzie nie pozostają żadne odpady wtórne. Wystarczy starannie i odpowiednio długo wietrzyć pomieszczenie, aby skutecznie pozbyć się nieutlenionych cząstek ozonu.
Nie dziwi więc dziś już nikogo, że ten niezwykły gaz — ozon, ma również dużą zdolność likwidacji przykrych zapachów. Świetnie sprawdza się w dekontaminacji po pożarach w budynkach mieszkalnych i spalonych pomieszczeniach gospodarczych. Bezpowrotnie neutralizuje przykry i trudny do usunięcia smród spalenizny.
Jakie wnioski na koniec?
Usuwanie szkód po pożarze to wiele różnych etapów pracy. Na rynku działa dużo ogólnopolskich firm sprzątających, które doskonale opanowały techniki skutecznej eliminacji zapachów spalenizny. Oczywiście wcześniej warto pozbyć się źródła i dobrze wyczyścić ściany z sadzy, ale te czynności można już śmiało oddać w ręce lokalnych profesjonalistów.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…