Popularne

Artykuł

Inne

Wiertła stopniowo stożkowe – co warto o nich wiedzieć?

Wiertła stopniowo stożkowe – co warto o nich wiedzieć?

Obróbka elementów metalowych i blach to zadanie stosunkowo trudne i bardzo złożone. W wielu przypadkach wymaga ono ponadprzeciętnej precyzji i wykorzystania odpowiednich narzędzi oraz akcesoriów. Jednym z nich (w przypadku, gdy chcemy wykonać otworzy) są wiertła stopniowe. Stanowią one perfekcyjny wybór – zwłaszcza przy specjalistycznych realizacjach wymagających wysokiej precyzji. Często można spotkać się z określeniem wierteł choinkowych, gdyż kształtem przypominają one choinkę. Jeśli więc ktoś w Twoim towarzystwie lub w sklepie nazwie tak wiertła stożkowe, możesz mieć 100-procentową pewność, że chodzi właśnie o nie.

Zastosowanie wierteł stożkowych

Prezentowane przez nas wiertła stopniowe cieszą się w ostatnim czasie naprawdę dużą popularnością. Coraz częściej stają się one zastępstwem dla klasycznych propozycji spiralnych, które wykorzystywane są przy obecnych standardach do zadań mniej wymagających (np. prywatnego majsterkowania, gdzie precyzja nie ma aż tak dużego znaczenia dla efektu). Wszystko za sprawą ich uniwersalności. Oferują one doskonałe rezultaty przy pracy z takimi materiałami i komponentami, jak np.:

  • cienkie blachy,
  • blachy stalowe,
  • metalowe rury,
  • przedmioty wykonane z metali nieżelaznych.

Jak widać, zakres ich zastosowań jest naprawdę duży. Warto pamiętać o tym, że wiertła stopniowe posiadają kąt wierzchołkowy. Odpowiedzialny jest on m.in. za długość krawędzi skrawających. Jeśli długość krawędzi skrawających wiertła ma być większa, kąt musi być mniejszy. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Chcąc wykonać otwór w cienkich blachach, należy wykorzystać w tym celu duży kąt wierzchołkowy. Żeby wyfrezować krawędzie w sposób odpowiedni i wykorzystywane tworzywo prezentowało się w sposób satysfakcjonujący, należy inwestować w wysokogatunkowe wiertła stopniowe.

Wiertła stożkowe stopniowe – jak to działa

Jak działają wiertła stopniowe? Reguła ich działania nie należy do skomplikowanych. Należy jednak zaznaczyć, że samo wiertło złożone jest z dwóch ostrzy. Podczas procesu wiercenia, wiertła boczne włączają się do pracy. Wiertła stopniowe z kolei podobne są do frezy. W chwili przewiercenia blachy na wylot działają same ostrza boczne.

Chcesz mieć pewność, że Twój wybór będzie satysfakcjonujący? Korzystaj z ofert renomowanych sklepów, które cieszą się uznaniem wielu wymagających klientów. Jednym z doskonałych przykładów jest Majstero.pl, gdzie znajdziesz zróżnicowane wiertła stopniowe w atrakcyjnych cenach. Dzięki temu skompletowanie zestawu nie powinno stanowić problemu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *