Popularne

Artykuł

Inne

Zalany dywan – jak go wysuszyć szybko, skutecznie i bezpiecznie?

Zalany dywan – jak go wysuszyć szybko, skutecznie i bezpiecznie?

Dywany są eleganckim dodatkiem, który wprowadza do wnętrza nieco przytulności. Regularnie o nie dbamy, odkurzając i poddając zabiegom pielęgnacyjnym. Niemniej to właśnie te elementy aranżacji są najbardziej narażone na uszkodzenia podczas zalania mieszkania (wskutek awarii instalacji hydraulicznej, usterki pralki, zalania przez sąsiada czy też po przypadkowym wylaniu dużej ilości cieczy na powierzchnię dywanu). Podpowiadamy, jak uratować dywan po zalaniu.

Jak wysuszyć dywan po zalaniu?

Nie bez powodu o dywan należy odpowiednio dbać (odkurzanie, pranie, odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu). Tylko zadbany dywan będzie cieszył domowników przez długie lata. Tymczasem wszystkie te zabiegi może zniweczyć zalanie mieszkania. Jak wysuszyć wykładzinę – szybko, ale i bezpiecznie?

Warto podkreślić, że nieprawidłowo wysuszony dywan bardzo szybko ulegnie zniszczeniu, a ponadto stanie się idealnym miejscem rozwoju pleśni, grzybów i drobnoustrojów. Więcej na temat pleśni i jej usuwania przeczytasz tutaj: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/plesn-i-zgnilizna-na-dywanach-co-warto-o-nich-wiedziec/. Zakładamy jednak, że nie dojdzie do takiej sytuacji. Musisz więc szybko wysuszyć dywan.

Wiele zależy oczywiście od przyczyny zalania i tego, jaka ilość wody zalała mieszkanie. Niekiedy może się okazać, że potrzebna będzie pompa zatapialna (w przypadku uszkodzenia rury, awarii hydraulicznej czy poważnego zalania przez sąsiada). Podstawowym krokiem jest bowiem usunięcie wody z pomieszczenia. Mokry dywan warto też potraktować środkiem piorącym po usunięciu wody; tak, aby po wyschnięciu nie pozostał nieprzyjemny zapach.

Jeśli mieszkanie nie pływa pod wodą, a jej ilość nie jest zatrważająca – możesz użyć odkurzacza z funkcją zasysania wody. Jeśli nie dysponujesz takim odkurzaczem, to połóż na powierzchni dywanu chłonne ręczniki lub ręczniki papierowe. Dobrym pomysłem jest również włączenie wentylatora; obieg powietrza z pewnością przyspieszy proces suszenia.

Suszenie dywanu krok po kroku

Tutaj znajdziesz wiele praktycznych wskazówek dotyczących suszenia dywanu: https://www.pranie-dywanow-lublin.pl/suszenie-dywanu-po-praniu-jak-zrobic-to-dobrze/.

Tymczasem podajemy kilka pomysłów na skuteczne wysuszenie dywanu (po usunięciu wody, o czym wspominaliśmy wcześniej):

  • Jeśli masz możliwość – rozłóż (lub rozwieś) dywan na zewnątrz (na balkonie czy tarasie). Wiatr pomoże szybciej osuszyć dywan.
  • Nie wystawiaj dywanu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli chcesz umieścić dywan do wyschnięcia na dworze, to wybierz przewiewne i zacienione miejsce. Promienie słoneczne powodują bowiem blaknięcie włókien, co może trwale uszkodzić twój dywan.
  • Dywan rozłóż równomiernie – w zagięciach mogą się rozwinąć drobnoustroje, a ponadto może dojść do zniekształcenia dywanu.
  • Sprawdzaj, czy dywan schnie również od spodu (szczególnie w przypadku dywanów typu shaggy z długim włosiem).
  • Jeśli postanowiłeś wysuszyć wykładzinę w domu, to dbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza. Otwórz okna lub ustaw wiatrak w pomieszczeniu. Doskonale sprawdzają się również takie urządzenia jak osuszacz powietrza.
  • Pamiętaj, że możesz również skorzystać z usług profesjonalnej pralni dywanów. To najlepsze wyjście, jeśli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zadbać o dokładne wysuszenie dywanu. Masz wówczas pewność, że twój ulubiony dywan wróci do ciebie suchy i w najlepszym stanie.

Jeżeli po wysuszeniu planujesz jeszcze doprowadzić pomieszczenie do porządku, to musisz gdzieś przechować dywan. Pamiętaj tylko, by owinąć go w papier typu Tyvek lub włókninę, a nie w folię. Taki zabieg zabezpieczy dywan, a jednocześnie zapewni mu przepływ powietrza. W ten sposób należy również przechowywać wyprany dywan po wysuszeniu.

Ważne jest zadbanie o właściwy poziom wilgoci po wysuszeniu pomieszczenia. Zapobiegnie to rozwojowi niebezpiecznej dla zdrowia pleśni.

Jeśli chodzi o pielęgnację dywanów, to może Cię zainteresować również kwestia roztoczy, które bytują w tekstyliach. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://wnetrzadlaciebie.com/jak-rozpoznac-roztocza-w-domu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *