Popularne

Artykuł

Inne

Zobacz, kim jest logistyk, by móc nim zostać!

Zobacz, kim jest logistyk, by móc nim zostać!

Z roku na rok zapotrzebowanie na logistyków rośnie, z uwagi na to zawód ten staje się coraz bardziej atrakcyjny i popularny. Osoby decydujące się pójść na studia w celu zgłębiania wiedzy, często postanawiają wybrać właśnie taki kierunek, który pozwoli im się kształcić i zdobywać umiejętności w tej dziedzinie. W związku z tym, że osoby te są niezwykle potrzebne, w konsekwencji wiąże się to również z wysokimi zarobkami, a także szansą na nieustanny rozwój kompetencji. Logistyka sama w sobie jest procesem, który polega na planowaniu, realizowaniu oraz kontrolowaniu przepływu towarów. Jednak jest to dość ogólne określenie, z tego powodu podzielone jest na wiele obszarów. Każdy z nich skupia się na nieco innej specyfice pracy, a charakter wykonywanych obowiązków jest odmienny. Przykładowo, logistyk może zajmować się kwestiami takimi jak obsługa klienta, obieg informacji, transport towarów czy ich składowanie. Co więcej, możemy wyróżnić także dziedzinę skupiającą się na zarządzaniu logistyką magazynową. Jest to jeden z najbardziej powszechnych obszarów, który z pewnością przychodzi niejednemu z nas do głowy, w momencie gdy myślimy o ogólnym pojęciu logistyki. Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem pracy o takim charakterze, warto nieco zgłębić swoją wiedzę i przemyśleć, który kierunek będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Dla kogo przeznaczona jest praca logistyka?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, zapotrzebowanie na logistyków nieprzerwanie rośnie i tym samym coraz więcej osób postanawia kształcić się w tej dziedzinie. Choć mogłoby wydawać się, że praca przeznaczona jest dla każdego, kto jedynie ukończy studia, w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. Tak jak w przypadku wielu płaszczyzn życia, zarządzanie logistyką wymaga posiadania konkretnych umiejętności i cech charakteru. Bo choć prawdą jest, że przynosi wysokie zarobki, nie każdemu będzie sprawiała przyjemność. Wymaga bowiem dużej odpowiedzialności oraz zdolności analitycznego myślenia. Jeżeli do tej pory niekoniecznie lubiłeś się z arkuszem kalkulacyjnym możliwe, że nie będzie to praca dla Ciebie. To właśnie on w dużej mierze jest podstawą wykonywanych czynności. Co więcej, logistyk musi także opanować pewne podstawy rachunkowości, stąd liczenie będzie pierwszorzędnym aspektem. Praca ta charakteryzuje się również funkcjonowaniem w zespole, dlatego łatwość nawiązywania kontaktów, a także ich utrzymywanie nie powinno sprawiać Ci problemu. Dodatkowo, jeśli zastanawiasz się nad podjęciem tej pracy, musisz wiedzieć, że pracodawcy często wymagają również certyfikatów potwierdzających znajomość języków obcych.

Gdzie znajdziesz pracę jako logistyk?

Jeżeli jesteś osobą, która posiada lub zamierza posiadać wykształcenie w obszarze logistyki, zyskujesz wiele możliwości. Z uwagi na to, że dzieli się ona na wiele dziedzin, masz szeroki wachlarz perspektyw w kwestii docelowego miejsca zatrudnienia. Możesz znaleźć oferty między innymi firm transportowych, spedycyjnych czy w centrach usług logistycznych. Jeżeli interesuje cię zarządzanie logistyką bez wątpienia nie będziesz miał jakichkolwiek problemów ze znalezieniem stanowiska odpowiadającego Twoim indywidualnym oczekiwaniom. To, co z pewnością powinieneś rozważyć, to kwestie takie jak wielkość firmy, lokalizacja czy ogólna kultura organizacyjna. Z uwagi na to, warto już na studiach podejmować konkretne kroki, aby zweryfikować co będzie dla Ciebie najlepsze. Możesz skorzystać z oferowanych praktyk czy staży, a później obrać najbardziej interesujący kierunek.

Czy warto pracować jako logistyk?

Logistyka jest obszarem, który zaczął się bardzo szybko i prężnie rozwijać i bez wątpienia ta tendencja będzie się utrzymywała. W konsekwencji bezpośrednio wpływa to na zapotrzebowanie na osoby z takim wykształceniem i doświadczeniem. Oferty pracy będą pojawiać się nie tylko w dziedzinach takich jak zarządzanie logistyką magazynową czy transport towarów, ale z pewnością rozwiną się także nowe kierunki. W związku z tym, że nie każdy sprawdzi się w tym zawodzie wymagane są określone cechy charakteru i umiejętności. Taki stan rzeczy oddziałuje również na zarobki, które mają na celu zachęcić do podjęcia pracy właśnie w tym obszarze. Z tego powodu, jeśli wiesz, że Twoje predyspozycje odpowiadają specyfice tej pracy, nie powinieneś zwlekać i zacząć działać w kierunku zdobycia wykształcenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *