Drewniane meble charakteryzują się niepowtarzalnym urokiem i charakterem, jednakże nie można zapominać również o ich prawidłowej pielęgnacji. To jedynie od nas samych będzie zależeć, czy drewno będzie cieszyć oko, czy być może straci swój blask. Dzisiejszy artykuł to przede wszystkim szereg porad o tym, jak dbać o drewniane łóżko, tak by mogło godnie służyć nam przez wiele lat.
Spis treści
Podstawowe zasady
Zanim zdecydujemy się wprowadzać w życiu ciekawe i innowacyjne porady, warto na początku przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, gdy jesteśmy właścicielami drewnianych mebli. Jednym z najważniejszych aspektów jest zadbanie o prawidłową temperaturę w mieszkaniu- pomiędzy 15, a 30 stopni Celsjusza oraz o wilgotność utrzymującą się na poziomie 45-70%. Dla większości nie powinien być to żaden problem. Oprócz tego warto pamiętać o:
- stawianiu mebli wykonanych z drewna z dala od źródeł ciepła takich jak kaloryfer czy kominek,
- regularnym wietrzeniu pomieszczenia
- prawidłowym zabezpieczeniu mebli przed wodą, a także szybkim wytarciu po kontakcie z nią
- filcowych podkładkach w przypadku, gdy mamy podgrzewanie podłogowe
To absolutne podstawowy, a nie bezpośrednie porady i wskazówki. Muszą być one stosowane, by stworzyć optymalne warunki dla drewnianych mebli.
Jak dbać o łóżko drewniane?
Jak dbać o drewniane łóżko? Przede wszystkim regularnie. To właśnie systematyczne usuwanie kurzu oraz zabrudzeń będzie wspierać trwałość mebli wykonanych z drewna. Jak więc w prawidłowy sposób zadbać o drewniane łóżko?
- Należy pamiętać o przecieraniu mebla raz na kilka dni przy pomocy wilgotnej szmatki. Najlepszym wyborem będzie mikrofibra, która nie porysuje powierzchni.
- Jeśli łóżko ulegnie większemu zabrudzeniu należy wybrać odpowiedni środek do czyszczenia. Warto stosować jedynie dedykowane produkty do mebli woskowanych. Czytanie etykiet jest bardzo istotnym punktem.
- Środek do czyszczeniu powinien być nakładany na ściereczkę, a nie bezpośrednio na drewno.
- Oczyszczenie z kurzu i pozostałości jest pierwszą z czynności, którą należy wykonać przed czyszczeniem.
Regularna konserwacja, a trwałość i jakość łóżka
Jak zostało już wspominane, regularne czyszczenie mebli drewnianych, w tym także łóżka takie jak https://berkehome.pl/collections/drewniane, jest jednym z kluczowych elementów. Jednakże w przypadku bardziej wymagających rodzajów drewna, niezbędne jest podjęcie także innych kroków. Między innymi meble z sosny będą potrzebować ciągłej konserwacji. Dzięki temu mebel odzyskuje swój blask i piękny wygląd.
Nakładanie wosku jest jedną z powszechniejszych praktyk w tej kwestii. Jednakże przed przystąpieniem do czynności, trzeba w odpowiedni sposób przygotować powierzchnię. W tym celu usuwamy wszelaki kurz. Jeśli drewno jest już dokładnie wyczyszczone, możemy przystąpić do nakładania wosku. Taką czynność należy powtarzać średnio co 2-3 miesiące.
Reasumując, łóżko drewniane i jego trwałość oraz wygląd, będą uzależnione przede wszystkim od naszego postępowania z nim. Regularna pielęgnacja, czyszczenie i konserwacja woskiem sprawią, że łóżko być może przeżyje nawet przez kolejne pokolenia.
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…