Popularne

Artykuł

Meble

Jak odnowić stare meble? Sprawdzone triki

Jak odnowić stare meble? Sprawdzone triki

Czy wiesz jak odnowić stare meble? Zmiana domowego otoczenia to marzenie wielu osób. Trudno jednak zabrać się za renowację mebli, jeśli ktoś nie posiada w tym zakresie wystarczającej wiedzy. W tej sytuacji warto zdecydować się na skorzystanie z usług fachowców, choć w niektórych przypadkach może być to dość kosztowne posunięcie. Pamiętajmy o tym, że nadanie blasku starym meblom wymaga zaangażowania, wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Jeśli nie wiemy jak odnowić stare meble nie zabierajmy się za to w pojedynkę. Możemy doprowadzić do tego, że meble będą się nadawać jedynie do wyrzucenia, a my poniesiemy kolejne koszty finansowe. Nie każdy dysponuje „wypchanym” portfelem, więc wszystkie nasze posunięcia w tej dziedzinie powinny być dobrze przemyślane. Odnowienie starych mebli nie musi być skomplikowane. Wystarczy skorzystać z kilku istotnych wskazówek.

Odnowienie starych mebli – jak się za to w ogóle zabrać?

Osoby, które są zwolennikami starych mebli nie powinny mieć większych problemów z tym, aby zabrać się za proces renowacji. Większość prac można wykonać w warunkach domowych, lecz nie powinniśmy przeceniać własnych zdolności. Dużo lepiej postawić na profesjonalistów, którzy nas nie zawiodą i przeprowadzą renowację na odpowiednio wysokim poziomie. Odnowić możemy różnorakie meble, a więc równie dobrze mogą być to meble tapicerowane, jak i drewniane. Nie mamy pod tym kątem żadnych ograniczeń. Oczywiście pod lupę powinniśmy wziąć głównie aktualne możliwości finansowe.

renowacja starych mebli

Na samym początku skupmy się na tym, jaki konkretnie efekt renowacji chcemy uzyskać. To podstawowe pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć. Dyskusje z fachowcami pomogą nam uniknąć błędy i wyeliminować wszelkie wątpliwości. Przygotujmy meble do renowacji i wybierzmy właściwą metodę działania. Na pewno pochłonie to dużo czasu, ale bez odpowiedniego zaangażowania nigdy nie osiągniemy pożądanego sukcesu. Najmniej problemów powinny nam sprawić meble w wersji drewnianej. W sytuacji, gdy nie za bardzo wiemy jak odnowić stary mebel skorzystajmy z internetowych poradników lub specjalnych szkoleń. Do drewna będziemy potrzebować z całą pewnością:

  • lakieru,
  • farby.

Nieco więcej problemów przysporzą nam meble tapicerowane. Tutaj musimy dysponować wprawą i precyzją działania. Konieczne jest skorzystanie z niekonwencjonalnych rozwiązań. Nie bójmy się eksperymentować i inwestować w fachowców. Właśnie po to są, aby nieść pomoc w tak trudnych momentach.

Przygotowanie mebli to absolutna podstawa

Przejdźmy teraz do przygotowania mebli, ponieważ jest to absolutna podstawa sukcesu. Nie wszyscy przecież wiedzą jak odnowić stare meble i warto nabyć w tym zakresie choćby podstawowe umiejętności. Fachowców trzeba przecież w jakimś stopniu kontrolować, aby nie pozwolić im na popełnianie rażących zaniedbań. Poszukajmy optymalnych pomysłów, sprawdźmy polecane rozwiązania i zatrudnijmy ekipę, która cieszy się nieposzlakowaną opinią. Niektórzy renowację mebli traktują jako hobby. Jest to skuteczna metoda na pozbycie się nadmiaru stresu, lecz pamiętajmy o tym, że liczyć będą się przede wszystkim nasze umiejętności.

Proces przygotowania mebli do renowacji rozpocznijmy od zakupienia folii zabezpieczającej. W ten sposób skutecznie zabezpieczymy podłoże, na którym zechcemy pracować. Będzie ona chroniona przed pojawieniem się odprysków oraz wszelkich uszkodzeń. Do malowania będziemy potrzebować wysokiej klasy pędzli lub wałków. Niezastąpionymi elementami okażą się również:

  • taśma malarska,
  • papier ścierny,
  • materiał służący do dokładnego oczyszczania powierzchni,
  • ochronne rękawiczki.

Jak widać czekają nas rozmaite prace, którym musimy podołać w stu procentach. Tylko wtedy renowacja starych mebli ma jakikolwiek sens. Spytajmy o zdanie specjalistów, a ci na pewno podpowiedzą nam, z których materiałów musimy korzystać, a jakie możemy zakupić w dalszej konieczności. Działania realizowane po omacku nie zakończą się uzyskaniem pożądanego efektu. Zróbmy kompleksowy plan działania i to właśnie na nim skupmy swoją uwagę.

bejcowanie mebli

Jak odnowić stare meble? Tych czynności nie można pominąć

Jeśli zastanawiamy się nad tym jak odnowić stare meble powinniśmy mieć na uwadze to, że kilku podstawowych czynności nie da się w żaden sposób pominąć. Renowacja podzielona jest na kilka etapów. To od nas zależy to, w którym momencie do niej przystąpimy i czy będziemy chcieli wykonywać poszczególne prace samodzielnie. Uporządkowanie prac doprowadzi do sytuacji, w której cała renowacja przebiegnie sprawniej, skuteczniej i bez niepotrzebnych stresów. Poza tym będzie łatwa do zrealizowania i nas nie rozczaruje. Nasze meble będą się prezentować estetycznie, schludnie i nowocześnie. Do tego raczej każdy domownik chciałby dążyć w pierwszej kolejności. Ustalenie kolejności poszczególnych zadań to absolutna podstawa. Najlepiej jeśli zajmą się tym wykwalifikowani specjaliści. Oto kilka czynności, które należy rozważyć w pierwszej kolejności:

  • usunięcie starej farby i przygotowanie powierzchni, na której będziemy pracować – najłatwiej taka czynność zostanie przeprowadzona w przypadku mebli drewnianych. Nie powinno to być dla nas zbyt czasochłonne. Powłoki znajdujące się na poszczególnych meblach z biegiem czasu ulegają uszkodzeniu i nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Skupmy się na tym, aby jak najszybciej je usunąć. Oczywiście problemem może być też niemodny kolor lub intensywna eksploatacja mebla. Starą farbę możemy usunąć dzięki papierowi ściernemu. Nabędziemy ją w każdym sklepie z narzędziami, więc wystarczy się po nią osobiście udać i skorzystać z tych propozycji, które zaproponują nam fachowcy. Jeśli mamy w domu szlifierkę nie bójmy się z niej skorzystać, ale po szlifowaniu musimy pamiętać o tym, aby z powierzchni usunąć wszelkie pyły,
  • poprawa stanu jakości odnawianych mebli – w przypadku niektórych mebli możemy mieć do czynienia z groźnymi szkodnikami. Najłatwiej zauważyć to po dziurkach, które pojawiają się na meblach. Powinniśmy zadbać o to, aby poprawić jakość odnawianych mebli. W tej sytuacji nie pozostanie nam nic innego, jak znalezienie prawdziwych profesjonalistów w swoim fachu. To oni odpowiadają za usuwanie szkodników oraz zadbają o meble, które zostaną poddane renowacji. Nie musimy wiedzieć jak odnowić stary mebel, ale przyda się nam podstawowa wiedza na temat specjalistów, którzy zajmą się wszystkim na naszą prośbę. Istnieją rozmaite preparaty chemiczne, dzięki którym w krótkim czasie pozbędziemy się z mebli niepożądanych szkodników. Nie będą w stanie zagrozić naszemu zdrowiu, za to wykazują się bardzo dużą skutecznością,
  • uzupełnienie powstałych uszkodzeń – to jeden z najważniejszych etapów, w który zaangażujemy się na sto procent naszych możliwości. Może pochłonąć trochę energii. Chodzi tutaj o usuwanie głębokich rys, dziur po szkodnikach oraz wgnieceń. Wszystko to za sprawą masy szpachlowej. Na rynku nie brakuje producentów, którzy udostępniają nam takie produkty. Możemy je dobierać np. pod kątem koloru. Również w tym przypadku przyda się nieco szersza wiedza, a niestety nie każdy nią dysponuje. Z tego względu nie możemy obawiać się spotkań z fachowcami. Masa szpachlowa powinna być dopasowana do odcieni posiadanych mebli. Tym samym nie będzie się wyróżniała z tłumu.

Umiejętne przeprowadzenie tych trzech czynności to bardzo ważna sprawa. Przystąpmy do działania jak najszybciej, aby renowacja potoczyła się po naszej myśli. Im dłużej z tym zwlekamy, tym więcej przeszkód pojawi się na naszej drodze.

odrestaurowany stary mebel

Renowacja mebli – sposoby, dzięki którym przebiegnie to skutecznie i przyjemnie

Pewne sposoby mogą nam pomóc w tym, aby rozpoczęta renowacja mebli przebiegła skutecznie i przyjemnie. Skorzystajmy z porad osób, które wcześniej zajmowały się odnawianiem starych mebli i mogłyby podsunąć nam kilka ciekawych trików. Nie zamykajmy się na pomoc z zewnątrz, ponieważ nie doprowadzi to do niczego dobrego.

Zastanawiając się nad tym jak odnowić stare meble nie powinniśmy rezygnować z takich metod, jak:

  • lakierowanie,
  • malowanie z wykorzystaniem różnych farb,
  • woskowanie,
  • oklejanie mebli przy pomocy odpowiednio dobranych materiałów.

W każdym z tych przypadków przyda nam się nieco rozbudowana wiedza teoretyczna. Jeśli chodzi o woskowanie jest to metoda, która sprawdzi się w przypadku surowej powierzchni. Wykonujemy ją dopiero w tym momencie, w którym z naszych starych mebli usuniemy farbę. Poszczególne elementy zostaną skutecznie zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wilgoci. Do wyboru mamy preparaty kolorowe oraz bezbarwne. Jak widać wszystko jest uzależnione od naszych indywidualnych preferencji.

Jedną z najskuteczniejszych i najszybszych metod renowacji starych mebli jest lakierowanie. To popularny sposób, z którego korzystają zarówno osoby doświadczone, jak i te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z renowacją. Po lakierowaniu dana powierzchnia jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia i zarysowania. Dodatkowo radzi sobie ze ścieraniem. Jak widać zdecydowanie się na nią to strzał w dziesiątkę. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku mebli kuchennych.

Odnawianie starych mebli – jakie farby powinny znaleźć się w naszym wyposażeniu?

Proces odnawiania starych mebli związany jest oczywiście z posiadaniem wysokiej jakości farb. Najpopularniejsze są farby:

  • kredowe,
  • akrylowe.

Jeśli zależy nam na uzyskanie wyjątkowej trwałości skutecznym rozwiązaniem będzie dla nas farba akrylowa. W przeciwnym razie zdecydujmy się na farbę kredową (idealną do wnętrz typu Shabby Chic).

Farba akrylowa ma swoich zwolenników w wielu zakątkach Europy. Wszystko to za sprawą jej trwałości oraz łatwej dostępności. Poza tym nie powinna pochłonąć z przygotowanego wcześniej budżetu pokaźnych pieniędzy. To optymalny sposób na renowację mebli w sytuacji, gdy zależy nam na absolutnej metamorfozie i chcemy uruchomić własną wyobraźnię. Akryl to preparat o silnych właściwościach kryjących, z racji czego możemy z niego skorzystać nawet w przypadku mebli ogrodowych.

Analizując to jak odnowić stary mebel nie zapominajmy o farbach kredowych, które nadają odświeżanej powierzchni unikalnego charakteru i wyjątkowego stylu. Taka renowacja pozwoli nam na uzyskanie w pełni satysfakcjonujących efektów. Każda osoba, która zagości w naszych progach będzie zachwycona. Poza tym jesteśmy w stanie uzyskać tzw. przetarcia i pęknięcia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powierzchnia była poddana procesowi zmatowienia. Wiele zależy od naszych potrzeb i wizji.

salon z odnowionymi meblami
salon z odnowionymi meblami

Rozwiązaniem może być zastosowanie okleiny

Przy renowacji mebli nie powinniśmy zamykać się tylko na kilka dobrze znanych rozwiązań. Lepiej wybrać takie metody, które mogą nam przynieść zadowalające efekty. Rozwiązaniem jest okleina. To idealna propozycja dla osób, które do tej pory nie wiedziały jak odnowić stare meble, ale chcą to zrobić nowocześnie i z klasą. Wykorzystanie okleiny jest banalnie proste i nie trzeba posiadać w tym zakresie żadnych specjalistycznych umiejętności. Wszelkie czynności możemy wykonać w domowym zaciszu. Skupmy się na tym, aby meble, które mają być poddane renowacji były umyte wodą z dodatkiem uniwersalnego środka myjącego. Przeszkodą mogą być wystające elementy, a konkretniej:

  • gałki,
  • uchwyty.

Jeśli takie elementy będą występować pomyślmy o ich wykręceniu. Tym samym nie będą podatne na uszkodzenia, a cały proces zakończy się wielkim sukcesem. Okleinę będziemy musieli precyzyjnie dociąć. Przydadzą się zdolności techniczne, ale w każdej rodzinie znajdzie się osoba, która poradzi sobie z takim zadaniem bez większych problemów. Po wykonaniu powyższych czynności zdejmijmy warstwę zabezpieczającą, a następnie nałóżmy okleinę na mebel. Duże znaczenie ma również usunięcie tzw. pęcherzyków powietrza. Można to zrobić przy pomocy zwykłej ściereczki. Nie zajmie nam to dużo czasu, a przy okazji nie będziemy musieli angażować w to większej energii.

Renowacja mebli tapicerowanych – jak do tego podejść?

Posiadając podstawową wiedzę na temat tego jak odnowić stare meble skupmy się teraz na odnawianiu mebli tapicerowanych. W tym przypadku często natrafimy na rozmaite przeszkody. Taką renowację możemy również wykonać w warunkach domowych, ale potrzebne są ku temu nieco wyższe umiejętności. Najpierw wyposażmy się w takie elementy, jak:

  • tkanina, dzięki której będziemy mogli obić dotychczasowe meble,
  • nożyczki, śrubokręt i kombinerki,
  • zszywacz ręczny i zszywki,
  • taśma i nóż tapicerski.

Jeśli chodzi o zakupienie taśmy powinniśmy rozejrzeć się za tymi w wersji bawełnianej. Jej kolor musi być jak najbardziej zbliżony do odcienia użytkowanych mebli. Przyszycie zakupionego materiału do sofy, krzesła lub kanapy nie powinno być dla nas zbyt trudne. Kluczowe jest to, aby jak najszybciej wyposażyć się we wskazane akcesoria i narzędzia. Na szczęście zakupimy je praktycznie w każdym sklepie budowlanym, ale też przez Internet.

Jak odnowić stare meble? Kilka słów podsumowania

Nie każda osoba musi wiedzieć jak odnowić stare meble, ale w zdecydowanej większości przypadków taka wiedza jest przydatna. Prędzej czy później nasze meble poprzez intensywną eksploatację zaczną się prezentować mniej atrakcyjnie. Pojawią się na nich widoczne ślady użytkowania, zarysowania, uszkodzenia i przetarcia. Nie wygląda to zbyt estetycznie i domownicy mogą zacząć się ich wstydzić. To dość nieprzyjemne uczucie zwłaszcza w momencie, w którym odwiedza nas najbliższa rodzina lub szerokie grono znajomych.

Renowacja mebli może być zrealizowana w domowym zaciszu. Najmniej problemów będziemy mieć z meblami drewnianymi, ogrodowymi i kuchennymi, za to spore trudności mogą się pojawić przy meblach tapicerowanych. Najpierw zdecydujmy jaki efekt chcemy uzyskać. Potrzebne będą nam m.in. rozmaite lakiery i farby. Odświeżane meble muszą być właściwie przygotowane, dlatego powinniśmy się skupić na usunięciu z nich starej farby. Ważnym elementem w naszym wyposażeniu będą: folia zabezpieczająca, taśma malarska, papier ścierny i ochronne rękawiczki. Dbajmy nie tylko o bezpieczeństwo podłoża, ale też o własny komfort.

Istotnym etapem dla osób, które chcą się dowiedzieć jak odnowić stare meble jest uporządkowanie prac i znalezienie specjalistów, którzy mogą okazać się pomocni. Do usunięcia starej farby przyda się nam szlifierka (pamiętajmy o pozbyciu się pyłu) lub papier ścierny. Poprawmy jakość użytkowanych mebli (usuńmy z nich szkodniki wykorzystując do tego najwyższej jakości preparaty chemiczne) i uzupełnijmy masą szpachlową powstałe ubytki. To dość czasochłonne, ale bardzo przydatne.

Renowację mebli można przeprowadzić na kilka wybranych sposobów, ale głównie za sprawą lakierowania, woskowania, malowania i oklejania. Woskowanie sprawdzi się na surowej powierzchni (chroni przed nadmiarem wilgoci), a lakierowanie doprowadzi do tego, że powierzchnia nie będzie zbyt podatna na pojawianie się kolejnych uszkodzeń i zarysowań. Przy odnawianiu mebli postawmy na farby akrylowe (wysoka trwałość) i kredowe (niecodzienne efekty). Odpowiednim rozwiązaniem będzie też zastosowanie właściwie dobranej okleiny. Jeśli przystępujemy do renowacji mebli tapicerowanych wyposażmy się najpierw w nóż tapicerski, taśmę, zszywacz i zszywki, nożyczki i śrubokręt oraz nową tkaninę obiciową.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *