Popularne

Artykuł

Meble

Jak zamontować zamek do szuflady?

Jak zamontować zamek do szuflady?

Szuflady mogą służyć do przechowywania różnorodnych zawartości. Ten element meblowy jest szczególnie doceniany przez swoją użyteczność – do jego zawartości można mieć dostęp w bardzo prosty i szybki sposób.

Czasem jednak może zależeć Ci na tym, aby był on utrudniony, szczególnie dla osób trzecich. W takim wypadku pojawia się konieczność zamontowania zamka zabezpieczającego. Nie jest to czynność trudna, dlatego z powodzeniem można wykonać ją samodzielnie, stosując się do kilku prostych zasad. Jak zamontować zamek do szuflady, aby dobrze zabezpieczyć jej zawartość?

Zamek meblowy do szuflady – rodzaje

Zanim przystąpisz do samego montażu, czeka Cię jeszcze wybór odpowiedniego zamka do szuflady. Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów tego rodzaju akcesorium, dlatego warto zastanowić się nad swoimi potrzebami jeszcze przed dokonaniem zakupu. Dobrze dobrany zamek powinien odpowiadać Twoim potrzebom i oczekiwaniom względem takiego zabezpieczenia. Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów zamków do szuflady, które różnią się od siebie sposobem ich otwierania.

Zamek meblowy do szuflady na kłódkę

To dość tradycyjna forma, która z pewnością może zyskać swoich zwolenników. Sprawdzi się przy zabezpieczaniu przedmiotów mniej cennych, ponieważ kłódkę można usunąć zdecydowanie łatwiej niż inne rodzaje zabezpieczeń. Poziom bezpieczeństwa jest uzależniony również od wyboru samej kłódki – egzemplarze wyższej klasy będą prezentowały odpowiednio wyższy stopień zabezpieczeń dla zawartości szuflady.

Zamek do szuflady na klucz

Myśląc o tym, jak zamontować zamek do szuflady, z pewnością przyszła Ci na myśl standardowa opcja zabezpieczenia jej zawartości na klucz. Nic dziwnego – to nadal jedna z najpopularniejszych kategorii zabezpieczeń, jeśli chodzi o rozwiązania meblowe. Z tej grupy najczęściej wybieraną opcją jest zamek centralny montowany w szufladach, który umożliwia zamknięcie wielu z nich za pomocą jednego ruchu. Wadą tego rozwiązania może wydawać zagrożenie związane z możliwością zgubienia klucza, jednak niepotrzebnie – właściwy klucz można z łatwością dorobić.

Elektroniczny zamek meblowy do szuflady

Ostatnia grupa jest zdecydowanie tą najbardziej zaawansowaną technicznie. Jej otwieranie nie następuje za pomocą tradycyjnego zamka, ale innych technologicznych rozwiązań. Dostęp do szuflady zabezpieczanej w sposób elektroniczny można uzyskać za pomocą karty dostępowej, bransolety lub ustalonego wcześniej kodu.

Przed montażem odpowiedniego zamka meblowego do szuflady ważne jest, aby wybrać pasujący model świadomie, a przede wszystkim w sprawdzonym miejscu. Wszystkie rodzaje powyżej wymienionych zamków kupisz w profesjonalnym sklepie Gryc24.pl.

Jak zamontować zamek do szuflady? Praktyczne wskazówki

Montaż zamka meblowego do szuflady powinien rozpocząć się od wyznaczenia odpowiedniego miejsca, w której ma on zostać zamocowany. Powinien on znajdować się możliwie blisko środka szuflady. Po wyborze miejsca można rozpocząć właściwy montaż. Używając wiertła rozporowego, przewierć ścianę szuflady, tworząc otwór, w którym zostanie umieszczony wybrany przez Ciebie wcześniej zamek. Pamiętaj o zostawieniu nieco większej przestrzeni niż sam rozmiar zamka – dzięki takiemu zabiegowi możliwa będzie delikatna późniejsza regulacja.

Kolejnym krokiem jest zamontowanie wszystkich śrubek zabezpieczających dostępnych w zestawie. To wyjątkowo ważne zadanie – bez ich odpowiedniego umieszczenia i przykręcenia, zamek może łatwo wypaść z wyznaczonego miejsca. Wystarczy mocniejsze szarpnięcie lub poruszenie, aby pozbyć się źle zamontowanego zabezpieczenia. Poświęć więc dłuższą chwilę na dokładne wywiercenie otworów, a następnie na sam montaż śrub mocujących.

W końcowym etapie ważne jest zamontowanie drugiej części zamka meblowego do szuflady, który powinien znajdować się we wnętrzu mebla. Również tutaj należy wywiercić otwory przeznaczone na śruby w odpowiednich miejscach, dbając o dobre zamocowanie całego zamka. Po montażu całego mechanizmu koniecznie sprawdź jego działanie – jeśli coś nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, możliwa jest delikatna regulacja, dzięki przestrzeni pozostawionej wcześniej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *