Szuflady mogą służyć do przechowywania różnorodnych zawartości. Ten element meblowy jest szczególnie doceniany przez swoją użyteczność – do jego zawartości można mieć dostęp w bardzo prosty i szybki sposób.
Czasem jednak może zależeć Ci na tym, aby był on utrudniony, szczególnie dla osób trzecich. W takim wypadku pojawia się konieczność zamontowania zamka zabezpieczającego. Nie jest to czynność trudna, dlatego z powodzeniem można wykonać ją samodzielnie, stosując się do kilku prostych zasad. Jak zamontować zamek do szuflady, aby dobrze zabezpieczyć jej zawartość?
Spis treści
Zamek meblowy do szuflady – rodzaje
Zanim przystąpisz do samego montażu, czeka Cię jeszcze wybór odpowiedniego zamka do szuflady. Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów tego rodzaju akcesorium, dlatego warto zastanowić się nad swoimi potrzebami jeszcze przed dokonaniem zakupu. Dobrze dobrany zamek powinien odpowiadać Twoim potrzebom i oczekiwaniom względem takiego zabezpieczenia. Istnieje kilka najpopularniejszych rodzajów zamków do szuflady, które różnią się od siebie sposobem ich otwierania.
Zamek meblowy do szuflady na kłódkę
To dość tradycyjna forma, która z pewnością może zyskać swoich zwolenników. Sprawdzi się przy zabezpieczaniu przedmiotów mniej cennych, ponieważ kłódkę można usunąć zdecydowanie łatwiej niż inne rodzaje zabezpieczeń. Poziom bezpieczeństwa jest uzależniony również od wyboru samej kłódki – egzemplarze wyższej klasy będą prezentowały odpowiednio wyższy stopień zabezpieczeń dla zawartości szuflady.
Zamek do szuflady na klucz
Myśląc o tym, jak zamontować zamek do szuflady, z pewnością przyszła Ci na myśl standardowa opcja zabezpieczenia jej zawartości na klucz. Nic dziwnego – to nadal jedna z najpopularniejszych kategorii zabezpieczeń, jeśli chodzi o rozwiązania meblowe. Z tej grupy najczęściej wybieraną opcją jest zamek centralny montowany w szufladach, który umożliwia zamknięcie wielu z nich za pomocą jednego ruchu. Wadą tego rozwiązania może wydawać zagrożenie związane z możliwością zgubienia klucza, jednak niepotrzebnie – właściwy klucz można z łatwością dorobić.
Elektroniczny zamek meblowy do szuflady
Ostatnia grupa jest zdecydowanie tą najbardziej zaawansowaną technicznie. Jej otwieranie nie następuje za pomocą tradycyjnego zamka, ale innych technologicznych rozwiązań. Dostęp do szuflady zabezpieczanej w sposób elektroniczny można uzyskać za pomocą karty dostępowej, bransolety lub ustalonego wcześniej kodu.
Przed montażem odpowiedniego zamka meblowego do szuflady ważne jest, aby wybrać pasujący model świadomie, a przede wszystkim w sprawdzonym miejscu. Wszystkie rodzaje powyżej wymienionych zamków kupisz w profesjonalnym sklepie Gryc24.pl.
Jak zamontować zamek do szuflady? Praktyczne wskazówki
Montaż zamka meblowego do szuflady powinien rozpocząć się od wyznaczenia odpowiedniego miejsca, w której ma on zostać zamocowany. Powinien on znajdować się możliwie blisko środka szuflady. Po wyborze miejsca można rozpocząć właściwy montaż. Używając wiertła rozporowego, przewierć ścianę szuflady, tworząc otwór, w którym zostanie umieszczony wybrany przez Ciebie wcześniej zamek. Pamiętaj o zostawieniu nieco większej przestrzeni niż sam rozmiar zamka – dzięki takiemu zabiegowi możliwa będzie delikatna późniejsza regulacja.
Kolejnym krokiem jest zamontowanie wszystkich śrubek zabezpieczających dostępnych w zestawie. To wyjątkowo ważne zadanie – bez ich odpowiedniego umieszczenia i przykręcenia, zamek może łatwo wypaść z wyznaczonego miejsca. Wystarczy mocniejsze szarpnięcie lub poruszenie, aby pozbyć się źle zamontowanego zabezpieczenia. Poświęć więc dłuższą chwilę na dokładne wywiercenie otworów, a następnie na sam montaż śrub mocujących.
W końcowym etapie ważne jest zamontowanie drugiej części zamka meblowego do szuflady, który powinien znajdować się we wnętrzu mebla. Również tutaj należy wywiercić otwory przeznaczone na śruby w odpowiednich miejscach, dbając o dobre zamocowanie całego zamka. Po montażu całego mechanizmu koniecznie sprawdź jego działanie – jeśli coś nie odpowiada Twoim oczekiwaniom, możliwa jest delikatna regulacja, dzięki przestrzeni pozostawionej wcześniej.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…