Popularne

Artykuł

Meble

Konsola – przepiękny, dekoracyjny historyczny mebel

Konsola – przepiękny, dekoracyjny historyczny mebel

Bardzo często przedmiot, jakim jest konsola, kojarzy się z barokowymi aranżacjami i archaizmem. Jednak aktualnie mebel ten nabrał całkowicie nowego wyrazu. Zastosowanie konsol również jest bardziej bogate i praktyczne. Jak wyglądają współczesne konsole i jak je zaaranżować we wnętrzu zaraz podpowiemy.

Trochę historii

Konsola to mebel kojarzony przede wszystkim z epoką rokoka i baroku. Ten niedużych rozmiarów stolik umieszczany był przy ścianie. Miejscem, w którym zazwyczaj go ustawiano była przestrzeń między oknami lub powierzania pod wiszącym lustrem. Do jego funkcji należało przede wszystkim eksponowanie dekoracyjnych przedmiotów takich jak zegar, wazon czy porcelanowe figurki. Płaski, półkolisty blat zazwyczaj zrobiony był z drewna lub marmuru, który wspierały bardzo bogato zdobione i pozłacane nogi.

Współczesne konsole

Nowoczesne designy konsol sprawiają, że jest to mebel świetnie wpasowujący się w wiele nurtów. Konsole wykonane w stylistycznej loftowej czy modernistycznej charakteryzują się bardzo surową, prostą formą i geometrycznymi kształtami. Metalowe nogi, gładki marmurowy blat delikatnie nawiązują do dawnych czasów, a wyglądają przy tym niebywale nowocześnie. Do pomieszczeń urządzonych z duchem glamour, nowojorskich czy art deco warto wybrać bardziej ozdobne wzory. Kryształowy lub szklany blat takiego mebla doda mu wytworności i ekskluzywnego charaktery. Do wnętrz vintage polecamy modele nawiązujące swoją stylistyką do wzornictwa rodem z baroku. Zdobne uchwyty do szuflad, rzeźbione drewniane nogi i blat oraz złocenia, w tym przypadku będą przepięknie komponowały się z wnętrzem vintage. Kolonialna stylistyka oraz rustykalna świetnie wygląda urządzona z mebli wykonanych z orientalnego drewna, oraz konarów o naturalistycznej formie. Taki przedmiot ma niebywale dekoracyjny charakter. Warto wyeksponować taką konsolę w widocznym miejscu w salonie.

Piękne konsole znajdziesz na Miloohome https://www.miloohome.pl/dom/pomieszczenia/przedpokoj/konsole.html

Praktyczne zastosowanie

Współczesna konsola może mieć bardzo różne zastosowanie. W sypialni posłuży jako praktyczna i dekoracyjna toaletka na lustro oraz akcesoria typu kosmetyki. To samo zastosowanie konsoli można wykorzystać również w dużych, przestronnych łazienkach. Konsole ustawić możesz również w holu lub korytarzu. Modele z szufladami będą służyły jako praktyczny mebel do przechowywania  np. kluczy czy innych podręcznych przedmiotów. Konsola coraz częściej pełni również rolę niewielkiego podręcznego biurka, które mówiąc kolokwialnie, nie zagraci wytwornego salonu. Jeśli dobierzesz do niej wygodne, stylowe krzesło stworzą one wspólnie elegancki kącik biurowy. Bez problemu na przestrzeni blatu zagospodarujesz miejsce na laptop czy inne drobne akcesoria biurowe.

Materiały

Do materiałów, z których najczęściej produkuje się eleganckie blaty konsoli, należą hartowane szkło, drewno, kamień,  marmur, materiały imitujące beton. Szczególnie dekoracyjny charakter mają modele wykonane z  korzeni lub drewna o naturalnej formie i kształtach. W konsoli bardzo ozdobną funkcje pełnią nogi wspierające blat mebla. Wykonuje się je z różnego rodzaju metali oraz stali coraz częściej wyginanej w bardzo oryginalne i niebanalne formy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *