Styl rustykalny to nic innego niż odniesienie do natury, delikatnych barw i spokoju, niczym na sielskiej polanie. Odwołuje się on tak naprawdę do romantycznych chwil, które są w zgodzie z naturą. Niestety wobec tego stylu wnętrz pojawiło się wiele krzywdzących stereotypów mówiących o tym, iż odwołuje się on wyłącznie do surowego drewna i bezużytecznych przedmiotów rodem z innej epoki. To krzywdzący mit!
Spis treści
Główne cechy stylu rustykalnego
Najważniejszym znakiem rozpoznawczym mebli rustykalnych są naturalne tkaniny i materiały. Dominuje tutaj oczywiście drewno, w którym uwidaczniają się słoje, niemniej ważny jest także kamień, dlatego dodatki i meble wykonane z tak zwanych sztucznych tkanin nie wchodzą tutaj w grę. Wykorzystać można za to ceramikę, żelazo, miedź i żelazo. Jeżeli chodzi o kolorystykę pomieszczeń, warto stawiać na ciepłe, naturalne barwy (beże, biel. Intensywne kolory jak czerwień są jednak niewskazane. W zamian za nieco ograniczone możliwości kolorystyczne, bez trudu korzystać można ze wzorów ludowych, motywów w paski, kratkę oraz kwiaty. Bardzo ważnym akcentem inspiracyjnym jest tutaj tematyka wsi (np. drewno z mocnymi zarysowaniami i przetarciami). Bardzo ciekawe jest także wykorzystanie cegły oraz pomalowanie jej na biały kolor.
Meble rustykalne- Czyli jakie?
W przypadku umeblowania także mówimy o prostocie i naturze. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się drewniane krzesła, łóżka, czy stoły pomalowane oczywiście na biało lub też zachowane w swoim naturalnym, surowym stanie. Ważne są tutaj także dodatki, które tworzą atmosferę sielankowości. Istotne jest zadbanie o odpowiedni wygląd także dodatków kuchennych jak suszone kwiaty, wyroby z wikliny, pojemniki na przyprawy, obrusy z lnu, czy makramy. Ważne jest, aby wszelkie detale dobrze współgrały z meblami i odnosiły się do minionej epoki. W salonie, czyli miejscu wypoczynku i przyjmowania gości powinien znajdować się także kominek. W pokoju dziennym nie powinno zabraknąć z kolei kredensu.
Jak zaaranżować wnętrza w stylu rustykalnym?
W sypialni w stylu rustykalnym wszelkie meble muszą zostać wykonane z drewna. Oczywiście znajdują się w niej także komody, szafki, czy łóżko o prostej, klastycznej linii. Nadrzędną cechą takich rozwiązań jest prosta, solidna konstrukcja, a także naturalność i widoczne ślady użytkowania wskazujące na upływający czas. W sypialni najpopularniejszym rozwiązaniem okazują się meble z drewna sosnowego i dębowego. Jakie konstrukcje powinny znajdować się w rustykalnej sypialni? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wnętrze chcemy zaaranżować. Doskonale sprawdzi się łózko z baldachimem ręczne hafty, czy elementy dekoracyjne z wykorzystaniem kutego żelaza i serwety. Te delikatne ozdoby tworzą doskonałą harmonię, którą dopełnić powinny żywe rośliny (np. cięte kwiaty z pola). Idealnym wręcz do aranżacji wnętrzem okazuje się także kuchnia, w której także powinna królować drewniana harmonia (ciekawym rozwiązaniem łączonym różne style jest zastosowaniem drewnianej wyspy oraz drewnianych krzeseł z oparciem pełniących funkcję hokera).
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…