Styl rustykalny to nic innego niż odniesienie do natury, delikatnych barw i spokoju, niczym na sielskiej polanie. Odwołuje się on tak naprawdę do romantycznych chwil, które są w zgodzie z naturą. Niestety wobec tego stylu wnętrz pojawiło się wiele krzywdzących stereotypów mówiących o tym, iż odwołuje się on wyłącznie do surowego drewna i bezużytecznych przedmiotów rodem z innej epoki. To krzywdzący mit!
Spis treści
Główne cechy stylu rustykalnego
Najważniejszym znakiem rozpoznawczym mebli rustykalnych są naturalne tkaniny i materiały. Dominuje tutaj oczywiście drewno, w którym uwidaczniają się słoje, niemniej ważny jest także kamień, dlatego dodatki i meble wykonane z tak zwanych sztucznych tkanin nie wchodzą tutaj w grę. Wykorzystać można za to ceramikę, żelazo, miedź i żelazo. Jeżeli chodzi o kolorystykę pomieszczeń, warto stawiać na ciepłe, naturalne barwy (beże, biel. Intensywne kolory jak czerwień są jednak niewskazane. W zamian za nieco ograniczone możliwości kolorystyczne, bez trudu korzystać można ze wzorów ludowych, motywów w paski, kratkę oraz kwiaty. Bardzo ważnym akcentem inspiracyjnym jest tutaj tematyka wsi (np. drewno z mocnymi zarysowaniami i przetarciami). Bardzo ciekawe jest także wykorzystanie cegły oraz pomalowanie jej na biały kolor.
Meble rustykalne- Czyli jakie?
W przypadku umeblowania także mówimy o prostocie i naturze. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się drewniane krzesła, łóżka, czy stoły pomalowane oczywiście na biało lub też zachowane w swoim naturalnym, surowym stanie. Ważne są tutaj także dodatki, które tworzą atmosferę sielankowości. Istotne jest zadbanie o odpowiedni wygląd także dodatków kuchennych jak suszone kwiaty, wyroby z wikliny, pojemniki na przyprawy, obrusy z lnu, czy makramy. Ważne jest, aby wszelkie detale dobrze współgrały z meblami i odnosiły się do minionej epoki. W salonie, czyli miejscu wypoczynku i przyjmowania gości powinien znajdować się także kominek. W pokoju dziennym nie powinno zabraknąć z kolei kredensu.
Jak zaaranżować wnętrza w stylu rustykalnym?
W sypialni w stylu rustykalnym wszelkie meble muszą zostać wykonane z drewna. Oczywiście znajdują się w niej także komody, szafki, czy łóżko o prostej, klastycznej linii. Nadrzędną cechą takich rozwiązań jest prosta, solidna konstrukcja, a także naturalność i widoczne ślady użytkowania wskazujące na upływający czas. W sypialni najpopularniejszym rozwiązaniem okazują się meble z drewna sosnowego i dębowego. Jakie konstrukcje powinny znajdować się w rustykalnej sypialni? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wnętrze chcemy zaaranżować. Doskonale sprawdzi się łózko z baldachimem ręczne hafty, czy elementy dekoracyjne z wykorzystaniem kutego żelaza i serwety. Te delikatne ozdoby tworzą doskonałą harmonię, którą dopełnić powinny żywe rośliny (np. cięte kwiaty z pola). Idealnym wręcz do aranżacji wnętrzem okazuje się także kuchnia, w której także powinna królować drewniana harmonia (ciekawym rozwiązaniem łączonym różne style jest zastosowaniem drewnianej wyspy oraz drewnianych krzeseł z oparciem pełniących funkcję hokera).
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…