Popularne

Artykuł

Meble

Meble rustykalne, czyli jakie?

Meble rustykalne, czyli jakie?

Styl rustykalny to nic innego niż odniesienie do natury, delikatnych barw i spokoju, niczym na sielskiej polanie. Odwołuje się on tak naprawdę do romantycznych chwil, które są w zgodzie z naturą. Niestety wobec tego stylu wnętrz pojawiło się wiele krzywdzących stereotypów mówiących o tym, iż odwołuje się on wyłącznie do surowego drewna i bezużytecznych przedmiotów rodem z innej epoki. To krzywdzący mit!

Główne cechy stylu rustykalnego

Najważniejszym znakiem rozpoznawczym mebli rustykalnych są naturalne tkaniny i materiały. Dominuje tutaj oczywiście drewno, w którym uwidaczniają  się słoje, niemniej ważny jest także kamień, dlatego dodatki i meble wykonane z tak zwanych sztucznych tkanin nie wchodzą tutaj w grę. Wykorzystać można za to ceramikę, żelazo, miedź i żelazo. Jeżeli chodzi o kolorystykę pomieszczeń, warto stawiać na ciepłe, naturalne barwy (beże, biel. Intensywne kolory jak czerwień są jednak niewskazane. W zamian za nieco ograniczone możliwości kolorystyczne, bez trudu korzystać można ze wzorów ludowych, motywów w paski, kratkę oraz kwiaty. Bardzo ważnym akcentem inspiracyjnym jest tutaj tematyka wsi (np. drewno z mocnymi zarysowaniami i przetarciami). Bardzo ciekawe jest także wykorzystanie cegły oraz pomalowanie jej na biały kolor.

Meble rustykalne- Czyli jakie?

W przypadku umeblowania także mówimy o prostocie i naturze. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się drewniane krzesła, łóżka, czy stoły pomalowane oczywiście na biało lub też zachowane w swoim naturalnym, surowym stanie. Ważne są tutaj także dodatki, które tworzą atmosferę sielankowości. Istotne jest zadbanie o odpowiedni wygląd także dodatków kuchennych jak suszone kwiaty, wyroby z wikliny, pojemniki na przyprawy, obrusy z lnu, czy makramy. Ważne jest, aby wszelkie detale dobrze współgrały z meblami i odnosiły się do minionej epoki. W salonie, czyli miejscu wypoczynku i przyjmowania gości powinien znajdować się także kominek. W pokoju dziennym nie powinno zabraknąć z kolei kredensu.

Jak zaaranżować wnętrza w stylu rustykalnym?

W sypialni w stylu rustykalnym wszelkie meble muszą zostać wykonane z drewna. Oczywiście znajdują się w niej także komody, szafki, czy łóżko o prostej, klastycznej linii. Nadrzędną cechą takich rozwiązań jest prosta, solidna konstrukcja, a także naturalność i widoczne ślady użytkowania wskazujące na upływający czas. W sypialni najpopularniejszym rozwiązaniem okazują się meble z drewna sosnowego i dębowego. Jakie konstrukcje powinny znajdować się w rustykalnej sypialni? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób wnętrze chcemy zaaranżować. Doskonale sprawdzi się łózko z baldachimem ręczne hafty, czy elementy dekoracyjne z wykorzystaniem kutego żelaza i serwety. Te delikatne ozdoby tworzą doskonałą harmonię, którą dopełnić powinny żywe rośliny (np. cięte kwiaty z pola). Idealnym wręcz do aranżacji wnętrzem okazuje się także kuchnia, w której także powinna królować drewniana harmonia (ciekawym rozwiązaniem łączonym różne style jest zastosowaniem drewnianej wyspy oraz drewnianych krzeseł z oparciem pełniących funkcję hokera).

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *