Przyjmuje się, że wraz z ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia, maluchowi można zmienić łóżko z łóżeczka niemowlęcego na „dorosłe”. Zadanie to jest jednak trudniejsze, niż w rzeczywistości mogłoby się wydawać. Dużą uwagę trzeba bowiem zwrócić zarówno na wymiary mebla, jak i materiały, z którego jest wykonane, czy funkcje dodatkowe. Jak zatem wybrać pierwsze łóżko dla malucha, by sprzyjało wygodnemu i bezpiecznemu snu?
Spis treści
Pierwsze łóżko dla dziecka – jakie powinno mieć wymiary?
Pierwszym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, kupując łóżko dla malucha, są wymiary mebla. Na ogół przyjmuje się, że posłanie powinno być o około 20 cm dłuższe, niż wynosi wzrost osoby w nim śpiącej. W przypadku dzieci dwuletnich i stojących u progu wieku przedszkolnego wygląda to jednak nieco inaczej. Jest to związane z faktem, że maluchy w pierwszych latach życia rozwijają się bardzo intensywnie. Ponadto należy pamiętać o tym, że w przypadku małych dzieci łóżko często jest również miejscem zabaw – nieco większa przestrzeń jest zatem jak najbardziej wskazana.
Większa, czyli jaka? Przyjmuje się, że dobrym rozwiązaniem jest łóżko o wymiarach od 70×140 do 80×160. Jednak niektóre sklepy, takie jak Łóżkolandia, oferują znacznie większe możliwości w konfiguracji wymiarów – sprawdź na przykład łóżko piętrowe Ania.
Na co zwrócić uwagę, kupując pierwsze łóżeczko dla dziecka?
Na co warto zwrócić uwagę poza wymiarami, kupując pierwsze łóżko dla dziecka? Na materiał, z jakiego jest ono wykonane. Niestety wielu producentów produkuje takie meble z materiałów takich jak płyta MDF czy inne tworzywa sztuczne. Pamiętaj zatem, że mogą one wydzielać szkodliwe substancje, zwłaszcza jeśli kupowane są z niesprawdzonego źródła.
Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym wyborem jest naturalne drewno, z którego można wytworzyć zarówno łóżka piętrowe, jak i pojedyncze. Drewno – na przykład sosnowe – jest wytrzymałe i ekologiczne, a przy tym całkowicie bezpieczne. Co więcej, niektóre firmy – choćby wspomniana wcześniej Łóżkolandia – korzystają tylko z ekologicznych farb i lakierów.
Warto też zwrócić uwagę na elementy dodatkowe, w które mogą być wyposażone meble. Chodzi tu na przykład o konstrukcje pozwalające zawiesić zabawki nad głową dziecka, tablice do rysowania czy szuflady i półki, umożliwiające przechowywanie pościeli, ubrań czy zabawek. Taką opcję ma choćby łóżko piętrowe Bartek w sklepie Łóżkolandia.
Łóżka dla rodzeństwa – pojedyncze czy łóżka piętrowe dla dzieci?
Współcześnie rodzice mający więcej niż jedno dziecko mają wiele możliwości do wyboru. Jeżeli dysponujesz w domu dwoma pokojami dziecięcymi, łóżka pojedyncze lub na antresoli z możliwością urządzenia biurka pod nim, będą odpowiednie. Jeśli jednak Twoje pociechy zajmują jeden pokój, warto obejrzeć łóżka piętrowe dla dzieci, dzięki którym można oszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Inną opcją jest łóżko podwójne, w którym jedno posłanie jest chowane w ciągu dnia do drugiego. Z pewnością znajdziesz opcję odpowiednią dla Twoich dzieci!
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…