Popularne

Artykuł

Meble

Pierwsze łóżko dla dziecka. Jak wybrać, aby sprzyjało bezpiecznemu snu?

Pierwsze łóżko dla dziecka. Jak wybrać, aby sprzyjało bezpiecznemu snu?

Przyjmuje się, że wraz z ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia, maluchowi można zmienić łóżko z łóżeczka niemowlęcego na „dorosłe”. Zadanie to jest jednak trudniejsze, niż w rzeczywistości mogłoby się wydawać. Dużą uwagę trzeba bowiem zwrócić zarówno na wymiary mebla, jak i materiały, z którego jest wykonane, czy funkcje dodatkowe. Jak zatem wybrać pierwsze łóżko dla malucha, by sprzyjało wygodnemu i bezpiecznemu snu?

Pierwsze łóżko dla dziecka – jakie powinno mieć wymiary?

Pierwszym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, kupując łóżko dla malucha, są wymiary mebla. Na ogół przyjmuje się, że posłanie powinno być o około 20 cm dłuższe, niż wynosi wzrost osoby w nim śpiącej. W przypadku dzieci dwuletnich i stojących u progu wieku przedszkolnego wygląda to jednak nieco inaczej. Jest to związane z faktem, że maluchy w pierwszych latach życia rozwijają się bardzo intensywnie. Ponadto należy pamiętać o tym, że w przypadku małych dzieci łóżko często jest również miejscem zabaw – nieco większa przestrzeń jest zatem jak najbardziej wskazana.

Większa, czyli jaka? Przyjmuje się, że dobrym rozwiązaniem jest łóżko o wymiarach od 70×140 do 80×160. Jednak niektóre sklepy, takie jak Łóżkolandia, oferują znacznie większe możliwości w konfiguracji wymiarów – sprawdź na przykład łóżko piętrowe Ania.

Na co zwrócić uwagę, kupując pierwsze łóżeczko dla dziecka?

Na co warto zwrócić uwagę poza wymiarami, kupując pierwsze łóżko dla dziecka? Na materiał, z jakiego jest ono wykonane. Niestety wielu producentów produkuje takie meble z materiałów takich jak płyta MDF czy inne tworzywa sztuczne. Pamiętaj zatem, że mogą one wydzielać szkodliwe substancje, zwłaszcza jeśli kupowane są z niesprawdzonego źródła.

Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym wyborem jest naturalne drewno, z którego można wytworzyć zarówno łóżka piętrowe, jak i pojedyncze. Drewno – na przykład sosnowe – jest wytrzymałe i ekologiczne, a przy tym całkowicie bezpieczne. Co więcej, niektóre firmy – choćby wspomniana wcześniej Łóżkolandia – korzystają tylko z ekologicznych farb i lakierów.

Warto też zwrócić uwagę na elementy dodatkowe, w które mogą być wyposażone meble. Chodzi tu na przykład o konstrukcje pozwalające zawiesić zabawki nad głową dziecka, tablice do rysowania czy szuflady i półki, umożliwiające przechowywanie pościeli, ubrań czy zabawek. Taką opcję ma choćby łóżko piętrowe Bartek w sklepie Łóżkolandia.

Łóżka dla rodzeństwa – pojedyncze czy łóżka piętrowe dla dzieci?

Współcześnie rodzice mający więcej niż jedno dziecko mają wiele możliwości do wyboru. Jeżeli dysponujesz w domu dwoma pokojami dziecięcymi, łóżka pojedyncze lub na antresoli z możliwością urządzenia biurka pod nim, będą odpowiednie. Jeśli jednak Twoje pociechy zajmują jeden pokój, warto obejrzeć łóżka piętrowe dla dzieci, dzięki którym można oszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Inną opcją jest łóżko podwójne, w którym jedno posłanie jest chowane w ciągu dnia do drugiego. Z pewnością znajdziesz opcję odpowiednią dla Twoich dzieci!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *