Basen ogrodowy to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Powinniśmy pamiętać o tym, że prace związane z wybudowaniem takiego basenu mogą być czasochłonne i kosztowne. Dorzucić należy do tego wszelkie akcesoria oraz utrzymanie basenu. Kluczowe jest przeliczenie wszelkich wydatków oraz stworzenie idealnego projektu. Domownicy nie zajmą się tym samodzielnie, dlatego warto poszukać sprawdzonego architekta. Średnia cena budowy basenu ogrodowego waha się w granicach 35-40 tysięcy złotych. Dużo zależy od jego wymiarów oraz zastosowanych materiałów. Podjęcie ostatecznej decyzji musi być poprzedzone racjonalnymi analizami, dzięki czemu będziemy mieć pełną świadomość tego, na jaką inwestycję się porywamy. Baseny sprawdzą się jednak w wielu ogrodach, służą w końcu rekreacji i swobodnemu wypoczynkowi, a do tego pozwalają zadbać o dobrą formę fizyczną.
Spis treści
- 1 Basen ogrodowy – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
- 2 Budowa basenu ogrodowego – wybór optymalnego miejsca i zbadanie gruntu
- 3 Czy będziemy potrzebować pozwolenia na budowę basenu?
- 4 Niecka basenowa – czym kierować się przy wyborze i na jakie rodzaje możemy sobie pozwolić?
- 5 Aranżacja otoczenia oraz niezbędne akcesoria
- 6 Basen ogrodowy a jego wyposażenie główne i poboczne
- 7 W jaką chemię basenową powinniśmy się wyposażyć?
- 8 Budowa basenów ogrodowych – kilka słów podsumowania
Basen ogrodowy – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Tak jak już zostało wspomniane na wstępie, baseny ogrodowe wiążą się z dość wysokimi nakładami finansowymi. Oczywiście takie marzenia można spełniać, wystarczy rozsądny plan działania i skorzystanie z własnych oszczędności. Do realizacji prac nie trzeba przystępować natychmiastowo, na początku można się skupić na zgromadzeniu potrzebnych środków finansowych. Niektórym osobom może to zająć nawet kilka lat, więc budowę będzie trzeba odłożyć w czasie.
Przeciętny koszt budowy basenu ogrodowego powinien zamknąć się w granicy 40 tysięcy złotych. Oczywiście tyczy się to samego basenu, bez zadaszenia czy też natrysków, a o tym również wypadałoby pomyśleć. Konstrukcja powinna być kompletna i przygotowana na każdą pogodę oraz ewentualność. Nie zapominajmy o kosztach użytkowania basenu, które mieszczą się w granicach 1500-2000 złotych (w sezonie). Kluczowe jest również to, aby pomyśleć o zmniejszeniu wydatków na ogrzewanie. W tym przypadku możemy zdecydować się na ogrzewanie słoneczne, które będzie doskonałą alternatywą dla ogrzewania gazowego i elektrycznego. Niesie to jednak za sobą dodatkowe koszty początkowe, a więc kolejne 3-5 tysięcy złotych.
Do budowy basenu ogrodowego należy przystąpić dopiero wtedy, gdy stworzy się odpowiedni plan działania i nawiąże się współpracę z profesjonalnym architektem wnętrz. Istotne jest też przeanalizowanie własnych możliwości finansowych. Na budowę nie powinniśmy się zapożyczać, lepiej zrobić to ze swoich pieniędzy i nieco poczekać. Basen nam przecież nie ucieknie, chociaż rozsądny kredyt również może być brany pod uwagę.
Budowa basenu ogrodowego – wybór optymalnego miejsca i zbadanie gruntu
Basen ogrodowy nie powinien być kaprysem, a długotrwałą inwestycją, która będzie później pielęgnowana. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac budowlanych należy zabrać się za wybór optymalnego miejsca i dokładne zbadanie gruntu. Nie w każdym ogrodzie będzie dało się wybudować wymarzony basen.
Najlepszym rozwiązaniem jest to, w trakcie którego prace nad budową basenu będą przebiegać równomiernie z budową domu jednorodzinnego. Oczywiście nie wszystkich jest na to stać, więc swoje marzenia powinniśmy niekiedy odłożyć w czasie. Połączenie tych projektów jest jednak związane z:
- łatwiejszym przeprowadzeniem prac wykopowych,
- oszczędnością czasu i pieniędzy,
- dbałością o działkę, która nie będzie później niszczona.
Wkopywany odkryty basen powinien znaleźć się na terenie silnie nasłonecznionym, co pomoże domownikom oszczędzić na ogrzewaniu wody. Tym samym nie będzie też żadnych problemów z dłuższymi kąpielami na świeżym powietrzu. Skorzystają na tym głównie rodziny wielodzietne oraz te osoby, które lubią znaleźć dla siebie chwilę relaksu i spędzają dużo czasu z przyjaciółmi.
Badanie gruntów powinno być przeprowadzone bardzo precyzyjnie, tak aby sprawdzić czy budowa basenu nie wpłynie niekorzystnie na działkę sąsiadów, np. poprzez podniesiony poziom zawilgotnienia. Dużą przeszkodą mogą okazać się podniesione wody gruntowe, ponieważ powierzchnia pod basenem może w pewnym momencie zacząć się osuwać i doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Takich sytuacji trzeba oczywiście unikać, dlatego tak istotne jest to, aby przeprowadzić wszystkie niezbędne prace pomiarowe i zbadać grunty.
Czy będziemy potrzebować pozwolenia na budowę basenu?
Nie w każdym przypadku baseny ogrodowe będą wymagały uzyskania pozwolenia. Jeśli powierzchnia basenu nie będzie przekraczać 30 metrów kwadratowych, takie prace można wykonać bez pozwolenia. W innym przypadku trzeba będzie je zdobyć. Wystarczy jednak złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku, co należy uczynić w starostwie. W tej kategorii załatwia się podobne formalności, jak w przypadku budowy swojego domu.
Jeśli powierzchnia będzie mniejsza niż wskazana wyżej wartość, potrzebujemy jedynie zgłosić budowę basenu i poczekać 30 dni, aż zacznie się jakiekolwiek prace wykopowe. W takim zgłoszeniu powinniśmy zawrzeć następujące informacje:
- zakres prowadzonych robót ziemnych,
- rodzaj robót,
- oświadczenie o prawie do gruntu, na którym będą realizowane prace.
Istotną informacją dla wszystkich zainteresowanych osób jest również to, że pozwolenie na budowę basenu z czasem straci swoją ważność. W związku z tym do budowy należy przystąpić w ciągu 2 lat od uzyskania takiego zezwolenia. W przeciwnym razie narobimy sobie problemów, ponieważ o zgodę będzie trzeba wystąpić jeszcze raz. Takie zaniedbania są niedopuszczalne, a więc warto przyłożyć się do realizacji swoich planów i podejść do sprawy profesjonalnie.
Niecka basenowa – czym kierować się przy wyborze i na jakie rodzaje możemy sobie pozwolić?
Ważnym punktem wszelkich prac jest wybór niecki basenowej. W tym przypadku mamy do dyspozycji wiele różnych rodzajów, dlatego skupienie się na ostatecznym wyborze jest jak najbardziej wskazane. Musimy wiedzieć, że basen ogrodowy może mieć następujące niecki:
- drewniane – to rozwiązanie, które zachwyci właścicieli posesji pod wieloma względami. Jest ekologiczne, a do tego świetnie utrzymuje ciepło. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby drewniana niecka była wpuszczona w ziemię lub znajdowała się na zewnątrz. Należy to przedyskutować z wybranym projektantem. Montaż oraz demontaż można wykonać samodzielnie, choć jeśli ktoś nie ma w tym zakresie dużego doświadczenia, powinien skorzystać z pomocy fachowców. Nie ma też konieczności impregnowania. Najpopularniejsze niecki drewniane wykonywane są z sosny, a koszt takiego przedsięwzięcia powinien wynieść około 25 tysięcy złotych,
- betonowe – najbardziej trwałe i odporne na uszkodzenia rozwiązania, które cieszą się niesłabnącą popularnością ze strony inwestorów. Z takiej inwestycji powinniśmy być najbardziej zadowoleni. Wielu inwestorom wyjdzie to na dobre, ponieważ niecka poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi warunkami atmosferycznymi. Można ją wyłożyć płytkami lub też wykleić specjalną folią zbrojoną. W tym przypadku musimy mieć na uwadze to, że czekają na nas dość duże wydatki, a mianowicie około 30 tysięcy złotych. Jeszcze droższa będzie niecka wykonana z marmuru (40 tysięcy), chociaż wiele zależy od tego, na jakiego dostawcę się zdecydujemy. Wszystko powinno być dobrze przeanalizowane i skonsultowane z odpowiednimi specjalistami.
Do wyboru są również niecki aluminiowe, ze stali szlachetnej czy też poliestrowe. Szczególnie kuszącą propozycją powinny być te wykonane z poliestru, które są uważane za najtańsze ze wszystkich dostępnych na rynku. Jeśli ktoś chciałby nieco zaoszczędzić na tego typu inwestycji, będzie to dla niego idealna szansa. Jak widać inwestycje w baseny ogrodowe muszą być dokładnie rozplanowane, ponieważ w przeciwnym razie popełni się po drodze mnóstwo błędów i nie doprowadzi się swojej misji do pomyślnego zakończenia.
Aranżacja otoczenia oraz niezbędne akcesoria
Równie istotną sprawą co wybór niecki jest oczywiście aranżacja otoczenia wokół basenu ogrodowego oraz dobranie niezbędnych akcesoriów, które pomogą nam utrzymać basen w dobrym stanie technicznym i pełnej czystości. Osoby bez zbytniego doświadczenia często nie mogą odnaleźć się w tym temacie, dlatego warto poszukać pomocy płynącej z zewnątrz. Inwestorzy bardzo na tym skorzystają, ponieważ nie będą musieli później nanosić poprawek i wydawać kolejnych pieniędzy na niepotrzebne zmiany.
Baseny ogrodowe powinny być zaaranżowane estetycznie oraz dawać użytkownikom pełną gwarancję swobody. W związku z tym można inwestować w takie elementy, jak:
- trawa,
- zabezpieczenia brzegów,
- podłoga wykonana z impregnowanych desek,
- mrozoodporne płytki oraz fugi.
Przyłożenie się do powyższych efektów przyniesie zainteresowanym spodziewane efekty. Duże znaczenie ma więc np. to, czy zdecydujemy się na płytki czy też deskową podłogę. Architekci wszystko nam dokładnie wytłumaczą i dzięki temu wybierzemy dla siebie najciekawszą propozycję, która nie rozczaruje nas pod kątem finansowym.
Wśród niezbędnych akcesoriów do utrzymania czystości znajdują się przede wszystkim te elementy, które będą odpowiedzialne za czyszczenie wody oraz preparaty dezynfekujące. Poza tym każdy basen ogrodowy powinien mieć zapewnione odpowiednie oświetlenie, aby można było z niego korzystać w stu procentach bezpiecznie, np. wczesnym rankiem lub też bardzo późnym wieczorem. Przyda się to np. podczas organizowania większych uroczystości rodzinnych, grilla lub też ogrodowych spotkań towarzyskich.
Nie powinniśmy zapominać o naszych dzieciach, jeśli je oczywiście posiadamy. To właśnie im przydadzą się rozmaite zabawki czy też atrakcje. Śmiało można pomyśleć o zjeżdżalniach lub też różnego rodzaju dmuchanych zabawkach, np. w formie rekinów. Architekci podpowiedzą nam, które rozwiązania są ponadczasowe i niezbędne. Dobrą inwestycją będzie również przesłona basenowa.
Basen ogrodowy a jego wyposażenie główne i poboczne
Przy pracach związanych z basenami ogrodowymi szczególną uwagę powinniśmy przyłożyć do jego wyposażenia głównego oraz pobocznego. Jeśli zaczniemy badać asortyment główny, musimy pomyśleć o filtrach, odkurzaczu do dna basenu, drabince, środkach uzdatniających wodę oraz testerze do badania wody. Tym samym korzystanie z basenu będzie w stu procentach świadome, bezpieczne i swobodne. Takie zakupy będą jednak dość kosztowne, więc trzeba liczyć się z kolejnymi wydatkami. Nie dla wszystkich jest to dobra informacja, lecz za marzenia trzeba oczywiście płacić.
Basen ogrodowy wymaga obecności wyposażenia pobocznego. Mowa tutaj o ewentualnym podgrzewaniu wody (mogą to być solary), pokryciu basenu, automatyce pomiarowej, trampolinach, zjeżdżalniach czy też podwodnym oświetleniu. Dokładnie zbadajmy temat oraz nasze możliwości finansowe i na tej podstawie z pewnością podejmiemy właściwą decyzję, którą wcześniej skonsultujemy z wybranym przez nas projektantem i wykonawcami. Bez wyposażenia dodatkowego da się przeżyć, jednak musimy pamiętać o tym, że napotkamy na pewne ograniczenia i nie będziemy odczuwać takiej swobody, jak przy zakupie kompletnego asortymentu. Jeśli stać nas na zakup takich sprzętów i akcesoriów, warto wziąć to pod lupę. W innym przypadku możemy je sobie odpuścić.
Filtry do basenu to koszt około 1250 złotych, a to ze względu na to, że woda w niecce basenowej będzie się szybko brudzić i trzeba temu skutecznie przeciwdziałać. Optymalnym wyborem będą filtry piaskowe, które odpowiadają za:
- podwyższenie walorów estetycznych użytkowanego basenu ogrodowego,
- usuwanie włosów, liści oraz wszelkich zanieczyszczeń.
Dzięki wspomnianym filtrom basen ogrodowy nie będzie miał praktycznie żadnych wad, a poza tym zacznie się z niego korzystać w sposób maksymalnie higieniczny. Zadba się też o jego estetykę. Takie czynności należy przeanalizować w pierwszej kolejności, bo w przeciwnym razie nasz basen po pewnym czasie nie będzie nadawał się do użytku i stanie się zaniedbany.
W jaką chemię basenową powinniśmy się wyposażyć?
Niezwykle istotnym punktem rozważań dla inwestorów jest oczywiście wyposażenie się w chemię basenową. Basen ogrodowy powinien być schludny i stać się wizytówką domu jednorodzinnego. Bez wysokiej klasy chemii basenowej nie da się tego osiągnąć, dlatego inwestujemy w tej kategorii w odmulacze dna basenu (około 60-100 złotych), środki uzdatniające (250 złotych), odkurzacze do dna (350 złotych) i testery (20-120 złotych). Jak widać w wielu przypadkach mamy ogromną swobodę wyboru, ponieważ możemy zdecydować się na tanie, jak i dużo droższe testery. Nie powinno się na nich oszczędzać, jeśli basen ma funkcjonować poprawnie i chcemy przy tym zadbać o nasze zdrowie oraz bezpieczeństwo. Wystarczy również wybrać jeden z dwóch wymienionych produktów: odmulacz lub odkurzacz.
Chemia basenowa do basenów ogrodowych może być zakupiona np. przy pomocy sieci internetowej. Wszystko jest uzależnione od tego, czy chcemy dokonywać takich zakupów osobiście i porozmawiać ze sprzedawcami, czy też po prostu wiemy co chcemy kupić i usprawniamy ten proces.
Budowa basenów ogrodowych – kilka słów podsumowania
Obecnie popularność basenów ogrodowych stale rośnie, a to głównie za sprawą ich wszechstronności i pozytywnych funkcji. Służą do wypoczynku oraz indywidualnej i grupowej rekreacji. Dba się w nich o formę fizyczną, kondycję, ale też o praktykowanie aktywności fizycznych i ruch własnych dzieci. Baseny ogrodowe mają niebagatelny wpływ na poprawę techniki biegu lub też utrzymanie prawidłowej masy ciała. Nic dziwnego, że coraz częściej spotyka się je przy domach jednorodzinnych.
Kluczowymi elementami, na których powinniśmy się skupić wraz z architektami są oczywiście takie elementy, jak wybranie właściwego miejsca i zbadanie gruntu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że basen będzie dobrze nasłoneczniony i korzystanie z niego przez cały rok nie zostanie w żadnym stopniu utrudnione. Poza tym to troska o bezpieczeństwo własne oraz sąsiadów. Dokładne zbadanie gruntu doprowadzi do tego, że powierzchnia pod basenem nie zacznie się nagle osuwać i nie narazi się na zniszczenie sąsiedniej działki.
Równie ważne jest to, aby wybrać optymalną nieckę basenową. W tej sytuacji powinniśmy wziąć pod lupę niecki betonowe, marmurowe, poliestrowe i drewniane. Każda z nich niesie za sobą ogrom zalet, ale decyzja może być tylko jedna. Jeśli ktoś chciałby zdecydować się na beton może mieć pewność, że gwarantuje mu to solidność oraz odporność na uszkodzenia. Poliester jest za to dużo tańszy, a drewno bardziej ekologiczne. Ostateczne decyzje mogą być skonsultowane z doświadczonymi ekspertami, tak aby niczego nie żałować. Po wybraniu właściwej niecki przejdźmy do aranżacji otoczenia. Mowa m.in. o trawie oraz deskowej podłodze lub mrozoodpornych płytkach. Istotne jest też oświetlenie czuwające nad danym basenem ogrodowym. Wyposażenie główne muszą stanowić wysokiej klasy filtry oraz drabinki i środki uzdatniające. Oprócz tego wartościowe będą akcesoria poboczne (np. zjeżdżalnie i trampoliny).
Dużo miejsca należy pozostawić dobraniu chemii basenowej. Dzięki temu zadba się o dno basenu oraz o to, aby był on estetyczny i chciało się w nim pływać. Jak widać przed inwestorami szereg rozmaitych czynności, a każda z nich powinna być potraktowana nad wyraz poważnie. W ten sposób budowa basenu ogrodowego obejdzie się bez przykrych niespodzianek.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…