Popularne

Artykuł

Ogród

Choroby drzewek owocowych – jak je poznać i jak im zapobiegać?

Choroby drzewek owocowych – jak je poznać i jak im zapobiegać?

Nawet najbardziej odporne rośliny mogą dotknąć rozmaite choroby, nie inaczej jest w przypadku drzewek owocowych. Nie martw się – większości można zapobiec. W tym poradniku wyjaśniamy, jak rozpoznać choroby drzew owocowych i jak z nimi walczyć.

Jeśli zasadzisz drzewo owocowe w dobrym miejscu, regularnie je podlewasz, odżywiasz i przycinasz, to rzadko napotkasz problemy. Jednakże czasem jest tak, że pomimo wysiłku pojawiają się na nich rozmaite choroby. Jeśli tak się stanie, kluczowe jest poprawne rozpoznanie objawów. Dzięki temu nie tylko szybko zareagujesz, ale też będziesz wiedzieć, co należy dalej robić, tj. jak uratować chore drzewko i jak zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Najczęstsze choroby drzew owocowych – objawy i rozpoznanie

Przyczyną chorób drzew owocowych jest najczęściej grzyb, ale rośliny mogą być zaatakowane również przez bakterie i wirusy.

Jakie są najpowszechniejsze choroby grzybowe drzew owocowych? Tak je rozpoznasz:

  • Rdza jabłoni i śliwy – liście żółkną i pojawiają się na nich pomarańczowe plamy, które z czasem brunatnieją, a nawet czarnieją na jesień. Prowadzi do przedwczesnego opadania liści i osłabienia drzewa.
  • Mączniak jabłoni – na liściach, pędach i kwiatach oraz rzadziej na owocach pojawia się mączysty nalot złożony ze strzępek grzybni, trzonków i zarodników konidialnych. Liście i pędy przestają rosnąć, ulegają deformacji i często zasychają.
  • Parch jabłoni i gruszy – oliwkowozielone plamy na liściach, które przechodzą w kolor czarno-brunatny; mogą pojawić się uwypuklenia. Owoce pękają i gniją.
  • Kędzierzawość liści brzoskwini – liście stają się pomarszczone, żółkną i deformują się. Pędy zamierają, a owoce nie zawiązują się lub są małe i zdeformowane.
  • Dziurkowatość liści drzew pestkowych – na liściach pojawiają się nieregularne, drobne, jasnozielone plamy, które z czasem brązowieją i się powiększają. Prowadzi do przedwczesnego opadania liści i osłabienia drzewa.
  • Brunatna zgnilizna drzew pestkowych – liście zwisają na pędach i gałęziach, a na owocach pojawiają się brunatne plamy, które potem pokrywają się skupiskami zarodków i stają się niejadalne.
  • Rak bakteryjny czereśni i wiśni – kwiaty brązowieją i zasychają, na owocach pojawiają się brunatne plamy gnilne, a na liściach żółte przebarwienia, które z czasem brunatnieją. Choroba może doprowadzić do zamierania drzewa.
  • Rak kory drzew owocowych – na porażonych częściach drzewa widoczne są brunatne owocniki grzyba; kora zapada się. Powoduje zamieranie pędów, konarów i pnia.

Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie choroby i podjęcie odpowiednich działań zwalczających może uratować drzewo owocowe przed obumarciem.

Choroby drzew owocowych i ich zwalczanie

Jeśli zastanawiasz się, co zastosować i jak uratować chore drzewo owocowe, to najczęściej stosuje się tu opryski na choroby grzybowe drzew owocowych. Zwykle jest to miedzian lub topsin, którego używa się zarówno zapobiegawczo, interwencyjnie, jak i wyniszczająco. Można też sięgnąć po naturalne metody jak na przykład wyciąg z krwawnika, skrzypu polnego oraz pokrzywy. Ponadto konieczne jest wycięcie porażonych pędów w czasie cięcia zimowego.

Oprysk jako jeden ze sposobów walki z chorobami grzybowymi drzewek owocowych

Dobra wiadomość jest taka, że wiele drzewek owocowych odzyskuje siły po zwalczeniu choroby.

Jak zapobiegać chorobom drzew owocowych?

Niestety nie jest łatwo rozpoznać pierwsze objawy niektórych chorób i dlatego lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.

Kluczowa staje się odpowiednia pielęgnacja, w której ogromną rolę odgrywa cięcie drzewek owocowych zgodnie z kalendarzem. Przy czym ważny jest nie tylko termin, ale też sposób. Powinno się do tego wykorzystywać tylko ostre narzędzia, które zapewnią precyzyjne cięcie, bez ryzyka okaleczenia drzewka. Można to zrobić ręcznie przy użyciu np. nożyc ogrodowych, ale jeśli na działce bądź w ogrodzie rośnie więcej drzew i krzewów, lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po pilarki do gałęzi.

Dodajmy, że pilarka może się przydać nie tylko do usuwania chorych pędów i liści, ale także w innych pracach ogrodowych i do majsterkowania. Wykorzystuje silnik elektryczny, co zapewnia wygodę i znacznie większą moc cięcia niż ręczne nożyce. To oznacza to, że poradzi sobie z grubszymi gałęziami z większą łatwością i mniejszym wysiłkiem.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać idealną pilarkę akumulatorową do pielęgnacji drzew w ogrodzie?

Oprócz tego profilaktyka powinna obejmować stosowanie oprysków zapobiegawczych oraz zwalczanie szkodników, które mogą przenosić choroby. Warto też stosować ochronne opryski na choroby grzybowe drzew owocowych, które powinno się zaplanować na przedwiośnie, kiedy temperatura powietrza będzie wyższa niż 7℃. To także dobry moment na zrobienie zapobiegawczych oprysków przeciwko szkodnikom, takim jak kwieciak jabłkowiec.

Na koniec dodajmy, że warto w ogrodzie posadzić takie odmiany drzewek owocowych, które są nie tylko odpowiednie na nasze warunki klimatyczne, ale też są odporne na choroby. Oczywiście, priorytetem powinno być zapewnienie im także odpowiednich warunków uprawy: słonecznego stanowiska, przepuszczalnej gleby i odpowiedniej wilgotności powietrza. Dlaczego warto o to zadbać? Bo zdrowe drzewa owocowe to mniejsze ryzyko chorób i obfite plony.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *