Co można uprawiać w szklarni ogrodowej? Jakie warzywa, owoce i rośliny ozdobne sprawdzają się w uprawie szklarniowej? Pozostań z nami i znajdź wspólnie z nami optymalne rozwiązanie!
Spis treści
Czy uprawa roślin w szklarni to dobry pomysł?
Uprawianie roślin w szklarni ogrodowej ma wiele zalet, dlatego jeśli mamy taką możliwość (a także chęci, nieco czasu i duszę ogrodnika), to z pewnością warto zainwestować w taki sposób uprawiania roślin. Właściciele szklarni nie muszą martwić się niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i nie straszne im niedogodności, jakie często spotykamy w naszym klimacie. Silny wiatr, opady deszczu, gradu lub śniegu już nie spędzają im snu z powiek. Co więcej, rośliny uprawiane w szklarni mogą rosnąć nawet o kilka tygodni szybciej niż na otwartej przestrzeni. A to jeszcze nie wszystkie atuty upraw szklarniowych!
Jakie rośliny można sadzić w szklarni? Ciepłolubne, w tym również egzotyczne. W szklarni panują odpowiednie warunki dla ich rozwoju, dzięki czemu można nie tylko cieszyć oko, doglądając egzotycznych roślin, ale również zjadać własne cytrusy lub melony. Posiadanie przydomowej szklarni daje nam możliwość dłuższej hodowli roślin, którą można rozpocząć już od lutego, a zakończyć dopiero późną jesienią, w listopadzie. Są więc one nie tylko szybciej osiągalne, ale również dostępne znacznie dłużej niż w ogrodzie. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż ściany szklarni skutecznie chronią rośliny przed atakami szkodników, które na zewnątrz mogą powodować prawdziwe spustoszenie.
Uprawa warzyw w szklarni
Warunki pogodowe, jakie panują w naszym kraju, sprawiają że świeże warzywa prosto z ogrodu mamy jedynie w sezonie od późnej wiosny do jesieni. Poza tym czasem musimy zadowalać się warzywami, które można kupić w sklepach, a te nie zawsze są wysokiej jakości, a ponadto często po prostu nie mają smaku. Wielbiciele zdrowej żywności (a właściwie to chyba wszyscy) wolą spożywać warzywa, co do których pochodzenia i sposobu uprawiania mogą być spokojni. Nic też nie smakuje lepiej niż własnoręcznie wyhodowane warzywa, dlatego uprawy w przydomowej szklarni cieszą się ogromną popularnością.
W szklarniach ogrodowych panują idealne warunki do uprawy warzyw. Doskonałym pomysłem jest na przykład posadzenie nowalijek, a więc młodych warzyw, których pierwsze plony możemy zbierać już w kwietniu. Na nowalijki najlepiej wybrać wczesne odmiany i gatunki, które mają krótki okres wegetacyjny, a jednocześnie dają obfite plony. Oto lista gatunków warzyw, które można z dużym powodzeniem hodować w szklarni:
- Rzodkiewka,
- Szczypiorek,
- Ogórki,
- Pomidory,
- Czosnek,
- Cebula,
- Pietruszka,
- Rukola,
- Roszponka,
- Sałata masłowa,
- Szpinak itp.
Nowalijki wysiewamy w lutym (najpóźniej w marcu). Przygotowujemy w tym czasie również rozsady, to znaczy wysiewamy wybrane nasiona do skrzynek, by uzyskać własne sadzonki selera, kapusty, pora, karczocha czy brokułu.
Jakie warzywa jeszcze można uprawiać w szklarni? Doskonale odnajdą się w niej warzywa ciepłolubne, takie jak cukinia, papryka czy bakłażan. Dodajmy tu, że wspomniane już pomidory i ogórki także należą do tej grupy. To warzywa, które można również uprawiać w przydomowych warzywnikach, sadząc je po 15. maja, a więc w czasie, gdy nie powinny się już pojawić przymrozki. Nasze plony będą jednak pewniejsze, a warzywa bardziej aromatyczne, jeśli zdecydujemy się uprawiać je w szklarni. Na przykład pierwszych szklarniowych ogórków możemy się spodziewać już w połowie lata (warto tu wspomnieć, że ich pędy są dość rozległe i trzeba je zawieszać na podwieszonych sznurach lub specjalnych haczykach). Jakie jeszcze warzywa uprawiać w szklarni? Uprawa szklarniowa świetnie służy wielu gatunkom ziół. Dobre, zdrowe plony uzyskamy, gdy posadzimy w szklarni bazylię (która potrzebuje najwięcej światła i ciepła), a także estragon, lubczyk, oregano, majeranek, szałwię i trawę cytrynową.
Jakie owoce można uprawiać w szklarni ogrodowej?
Świeże, czerwone, pachnące truskawki w czasie, gdy inni mogą sobie o nich tylko marzyć? Tak! To właśnie jedna z zalet, jakie ma szklarnia ogrodowa. Truskawki należą do owoców, którym wyjątkowo służy szklarniany klimat. Nie tylko szybciej dojrzewają, chronione szklanymi osłonami, ale również dają większe plony i bardziej aromatyczne owoce. Ogromnym atutem uprawy truskawek w szklarni jest fakt, iż nie są one atakowane przez pomrowy i ślimaki, które na zewnątrz, w otwartym ogrodzie, potrafią zniszczyć cały plon.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat uprawy owoców w szklarni?
- Uprawa owoców egzotycznych w szklarni pozwala na uzyskanie soczystych, aromatycznych i smacznych ananasów, melonów i arbuzów.
- W szklarni można z powodzeniem uprawiać kiwano, odmianę ogórka o charakterystycznym, owocowym smaku.
- Warto pokusić się o uprawę cytrusów w szklarni: cytryn, mandarynek i limonek. Ich wzrost jednak zależy w dużej mierze od odpowiedniej temperatury, która powinna wynosić 25-32 stopni Celsjusza.
Uprawa roślin ozdobnych w szklarni ogrodowej
Uprawy warzyw i owoców można spotkać w polskich szklarniach najczęściej, jednak coraz więcej osób decyduje się również na to, by znalazły w nich swoje miejsce rośliny ozdobne. Szklarnia zapewnia doskonałe warunki do wzrostu roślinom uprawianym w naszym klimacie, jednak świetnie rosną w niej także gatunki egzotyczne. Wczesną wiosną szklarnię wykorzystujemy do przygotowania rozsady kwiatów sezonowych, które w późniejszym czasie będą kwitnąć w naszym ogrodzie, na tarasie czy na balkonie. Mowa tu o takich kwiatach jak aksamitki, goździki, begonie, lobelie, frezje pelargonie. Choć większość z nich przesadzimy później do doniczek lub na rabatki, to na przykład lilie, tulipany, dalie i róże warto hodować w warunkach, jakie zapewnia szklarnia ogrodowa. Kwiaty cięte doskonale nadają się do uprawy szklarniowej. W ciepłej szklarni dobrze będą też rosły takie egzotyczne kwiaty, jak storczyki czy kaktusy.
Ponieważ róże to jedne z najpopularniejszych kwiatów, które chętnie uprawiane są zarówno w ogrodach, jak i w szklarniach, przedstawimy pokrótce poniżej sposób ich uprawy. Co warto wiedzieć na temat uprawy róż w szklarniach ogrodowych?
- Róże mają spore wymagania przestrzenne i potrzebują dodatkowego oświetlenia. Szklarnia ogrodowa pod uprawę róż musi być również odpowiednio wentylowana.
- Do uprawy róż w szklarni należy przygotować piaszczysto-gliniastą glebę bogatą w składniki pokarmowe i o obojętnym odczynie pH.
- Przed sadzeniem róż w szklarni zaleca się nawożenie gleby.
- Róże sadzimy w październiku na zagonach podniesionych około 30 cm nad poziom ścieżki.
- Początkowo w szklarni powinna panować temperatura 2-5 stopni Celsjusza, a w styczniu, wraz z obfitym podlewaniem, podnosimy ją co 3 dni aż do 12 stopni.
- W momencie, gdy zaczną się pokazywać pędy, temperatura w nocy musi wynosić 15 stopni, a w nocy 18 stopni.
- Po około czterech tygodniach od uszczyknięcia pierwszych pąków pokazują się nowe pąki (w okolicach kwietnia), które można ścinać.
Jak pielęgnować rośliny w szklarni w ogrodzie?
Chociaż szklarnia ogrodowa zapewnia roślinom idealne warunki do rozwoju, a przy tym zabezpiecza je przed szkodnikami, to oczywiście poza tym należy zadbać również o inne czynniki, które wpływają na rozwój warzyw, owoców czy roślin ozdobnych. Pielęgnację roślin szklarniowych zaczynamy od przygotowania odpowiedniego dla danego gatunku podłoża, które powinno być żyzne, przepuszczać powietrze, a także zawierać konieczne składniki odżywcze. Dobrym pomysłem jest uprawa warzyw, owoców i kwiatów w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach. Dlaczego? Gleba w szklarni szybko ulega wyjałowieniu i wymaga okresowego wymieniania. Pamiętamy też o podlewaniu i nawożeniu naszych upraw. Warto na przykład zainstalować automatyczny system nawadniania, który może znacznie usprawnić naszą pracę.
Szklarnia ogrodowa szybko się nagrzewa, dlatego trzeba zadbać o to, by znalazły się w niej uchylne oka, zapewniające odpowiednią wentylację oraz umożliwiające w razie potrzeby obniżenie temperatury. Silne, letnie promienie słoneczne mogą okazać się zagrożeniem dla znajdujących się w szklarni roślin, dlatego szklarnię ogrodową warto cieniować, wykorzystując do tego celu na przykład siatki cieniujące. Jak radzić sobie z dużą wilgotnością powietrza panującą w szklarniach i sprzyjającą rozwojowi różnego rodzaju grzybów? Tu przydadzą się preparaty przeciwgrzybiczne, które należy stosować profilaktycznie. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie ogrzewania elektrycznego, które nie podnosi poziomu wilgotności w powietrzu pod osłoną, a co za tym idzie, nie zwiększa ryzyka rozwoju chorób. Ryzyko to możemy również obniżyć poprzez zwykłe dbanie o czystość w szklarni ogrodowej.
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…