Popularne

Artykuł

Ogród

Czy miejskie donice są jednym z elementów małej architektury miejskiej?

Czy miejskie donice są jednym z elementów małej architektury miejskiej?

W dekoracji parków, skwerów i miejskich ulic bardzo często wykorzystywane są donice miejskie. Są one obecnie dostępne nie tylko w różnych wielkościach, ale też wykonane z bardzo różnych materiałów. Dzięki temu donica miejska sprawdzi się jako element dekoracyjny w przestrzeni o bardzo różnym charakterze.

Jakie materiały wykorzystują producenci donic miejskich?

Materiałem tradycyjnie od wielu lat wykorzystywanym do produkcji donic, które będą upiększać miejską przestrzeń jest oczywiście beton. Współczesne betonowe donice miejskie wyróżniają się bardzo atrakcyjnym wzornictwem i w niczym nie przypominają tych, które można było zobaczyć na ulicach polskich miast jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie są one dostępne w wielu kształtach i wielkościach. Donice miejskie mogą być wykonane także z drewna. One także oferowane są w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Kolejnym materiałem wykorzystywanym do produkcji donic jest stal. Niektórzy producenci mają w ofercie donice uliczne, które zostały wykonane z różnych materiałów. Wyjątkowo chętnie producenci łączą drewno i stal. Okazało się bowiem, że te tak bardzo różne materiały niezwykle pasują do siebie.

Jakie wymagania powinna spełniać dobra donica miejska?

Oczywiście donice uliczne powinny być estetyczne, ale nie jest to jedyny wymóg, które donice te powinny spełniać. Dobre donice uliczne powinny być przede wszystkim odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia. Zarówno na uszkodzenia, jak i zmienną pogodę bardzo odporne są donice miejskie betonowe i stalowe. Donicom drewnianym pod tym względem także nic nie można zarzucić. W przypadku tych donic z drewna wykonane są jedynie ich zewnętrzne elementy. Co więcej, są one bardzo dobrze zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Ich wnętrze wyłożone jest folią ogrodniczą, z wierzchu pokrywa je impregnat do drewna. W związku z tym sprawdzą się przez naprawdę bardzo długi czas. Donica miejska powinna też być ciężka. Warunek ten najlepiej spełniają donice wykonane z betonu. Lżejsze od nich donice stalowe i drewniane czasem muszą zostać dodatkowo obciążone.

Donice miejskie – w jakim stylu mogą być wykonane?

Donice, które ustawiane są na ulicach polskich miast różnią się nie tylko materiałem, z którego zostały wykonane, ale także stylem. Nowoczesne donice miejskie świetnie pasują do nowocześnie urządzonej przestrzeni miejskiej. Doskonale nowoczesne donice miejskie sprawdzą się na nowych osiedlach mieszkaniowych, które odznaczają się nowoczesną architekturą. Co ważne, nowoczesne donice miejskie niekoniecznie muszą być wykonane z betonu czy metalu. Bardzo wdzięcznym materiałem do wyprodukowania takich donic jest także drewno.

Donice są wyposażeniem nie tylko przydomowych ogrodów, tarasów i balkonów. Na stałe wpisały się one także w przestrzeń miejskich ulic, parków i ogrodów. Można je spotkać na ulicach bardzo wielu polskich miast. Oczywiście najbardziej efektownie prezentują się latem, gdy są obsadzone kwiatami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *