Domek na drzewie jest marzeniem wielu dzieci, ale też osób dorosłych. Wiele zależy od tego, w jaki sposób go urządzimy oraz jakie będzie nasze podejście przy tworzeniu finalnego projektu. Kluczowe jest to, aby bazować na poradach profesjonalistów, a więc poszukać dobrego architekta. Domki na drzewie powstają na terenie większych ogrodów lub działek. Dzięki temu mamy dużą przestrzeń użytkową, którą możemy zaaranżować w dowolny sposób. Takie rozwiązania są uniwersalne, ponieważ pozwalają cieszyć się błogimi chwilami relaksu, a oprócz tego dzieci mogą obcować z naturalnym środowiskiem. Oddychają świeżym powietrzem, doskonale się bawią i nawiązują bliższe relacje ze swoimi rówieśnikami. Ważne jest jednak to, aby odpowiednio zabrać się za budowę takiego domku i zlecić to prawdziwym fachowcom, którzy mają w tym zakresie spore doświadczenie.
Spis treści
- 1 Domek na drzewie – jak zabrać się za stworzenie projektu?
- 2 Domki na drzewie – na jakie koszty trzeba być przygotowanym?
- 3 Na jakim drzewie należy wykonać solidny i funkcjonalny domek?
- 4 Stworzenie domku na drzewie – jakie materiały trzeba przygotować?
- 5 Domek na drzewie – jak przebiega jego budowa?
- 6 Stworzenie odpowiedniej konstrukcji
- 7 Budowa domku na drzewie – kilka słów podsumowania
Domek na drzewie – jak zabrać się za stworzenie projektu?
Niektóre osoby projektują domki samodzielnie, a później przystępują do ich budowania. Robią to jednak osoby o odpowiednich umiejętnościach technicznych i szerokiej wiedzy praktycznej. W innym przypadku nie warto kusić losu i postawić na specjalistów. Domek na drzewie musi być prawidłowo zaprojektowany. Po drodze nie można pominąć żadnego z ważniejszych elementów. Do wyboru są m.in. gotowe projekty, pochodzące z biur projektowych. Jeśli ktoś chciałby stworzyć domki na drzewie od podstaw, musi mieć świadomość tego, że daje to ogromną satysfakcję. Istnieje obecnie wiele różnorakich firm, które na co dzień zajmują się stawianiem takich domków. Wystarczy zapoznać się z ich ofertami, porównać je, a następnie zdecydować się na jedną jedyną współpracę.
Projekty muszą być kompleksowe i nie może być w nich absolutnie żadnych luk. W przeciwnym razie narażamy się na to, że efekt nie będzie zbyt zadowalający lub przebywanie w takim domku na drzewie stworzy niebezpieczne sytuacje. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, za projekty powinniśmy zabrać się w pojedynkę lub z zaufanym architektem. Gotowe rozwiązania są zwykle droższe i wcale nie muszą sprostać naszym oczekiwaniom. Warto się w to zaangażować i mieć pewność, że ogród lub działka zyskają na estetyce, a dzieci będą mieć dodatkową przestrzeń do zabawy i relaksu. Istotną informacją jest to, że na wybudowanie wspomnianego domku nie trzeba mieć żadnego pozwolenia. Do prac można przystąpić w takim momencie, w którym uzna się to za słuszne i skompletuje się wszystkie niezbędne materiały. Oczywiście może to być dość czasochłonna procedura.
Domki na drzewie – na jakie koszty trzeba być przygotowanym?
Jak każda inwestycja, również domek na drzewie będzie nas trochę kosztować. W związku z tym ważne jest dostosowanie swoich aktualnych możliwości finansowych do zbliżających się inwestycji. Trzeba to sobie nie tylko dobrze przemyśleć, ale też wyliczyć. To właśnie z tego względu ważne jest nawiązanie bliższej współpracy z projektantami, dzięki czemu nie będziemy musieli się tym zbytnio przejmować. Otrzymamy kompletny kosztorys, chociaż musimy pamiętać o tym, że w każdym momencie mogą pojawić się jakieś dodatkowe koszty.
Na ostateczny koszt wpływ ma wiele rozmaitych czynników, w tym m.in.:
- to czy projekt stworzymy samodzielnie, czy też zrobi to profesjonalne biuro projektowe,
- użyte materiały i wielkość domku,
- to czy budowa zostanie zrealizowana przez fachowców, czy przez nas samych.
Jeśli budowaniem i projektowaniem zajmiemy się samodzielnie, możemy mieć pewność, że koszty całej operacji zostaną znacznie obniżone. Trzeba mieć na to dużo wolnego czasu, ale też odpowiednie umiejętności i wysoki poziom wiedzy. Do budowy domku na drzewie potrzebnych będzie wiele narzędzi, w tym:
- wiertarka,
- wyrzynarka,
- pilarka.
Oprócz tego powinniśmy wyposażyć się w rozmaite akcesoria, takie jak: drabiny, wkręty, młotki, belki, śruby, okulary, miarki, blachy faliste czy też płyty OSB. Jak widać wszystko zajmie bardzo dużo czasu, a nie każdy jest na to przygotowany. Ogólny koszt wyniesie kilkanaście tysięcy złotych, chociaż jeśli domek chce się przystosować również dla osób dorosłych, należy liczyć się z tym, że koszty mogą wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na jakim drzewie należy wykonać solidny i funkcjonalny domek?
Stworzenie funkcjonalnego oraz solidnego domku na drzewie wcale nie musi być trudne, chociaż dużo będzie zależało oczywiście od tego, kto się za to zabiera. Nie mając w tym zakresie większego doświadczenia możemy sobie nie poradzić z najprostszymi rzeczami. Musimy się też przygotować na nieprzewidziane niespodzianki (przykre), jak np. silne opady deszczu lub nagłe załamanie pogody. W związku z tym za budowę domku na drzewie należy zabrać się w okresie wiosennym lub letnim, kiedy pogoda jest najlepsza i nie spłata nam figla. Pierwszym etapem budowy jest wybór odpowiedniego drzewa, na którym wykonany zostanie nasz wymarzony domek. Ma to wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo osób, które będą z niego korzystały.
Co najważniejsze użyte drzewo musi być w stu procentach zdrowe, więc opłaca się przeprowadzić w tym zakresie jakieś badania. Zajmują się tym wybitni specjaliści, którym można zaufać i na tej podstawie przystąpić do dalszych prac budowlanych. Drzewa nie powinny mieć żadnych oznak choroby, nie mogą mieć w sobie również pasożytów. Istotnymi elementami są: wytrzymałość oraz maksymalna odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne. Domki na drzewie można wykonać na takich drzewach, jak:
- lipa,
- buk,
- jabłoń,
- klon,
- dąb,
- orzech.
Jak widać rozwiązań jest naprawdę sporo, a specjalista podpowie nam, jakie drzewo będzie dla nas optymalne. Domek na drzewie powinien powstać w starannie dobranym miejscu. Drzewo musi być nieco starsze i dobrze ukształtowane, dzięki czemu będzie dysponowało potężnymi i dorodnymi konarami. Poza tym znajdzie się w nim gruby pień, który będzie miał niebagatelny wpływ na stabilność budowanej konstrukcji.
Podczas budowy swoją uwagę musimy skupić na kilku ważnych czynnikach, m.in. na tym, aby nie uszkodzić danego drzewa. Czasami przyda się usunąć z niego nieco niepotrzebnych gałęzi. Potrzebny będzie do tego odpowiedniej klasy sprzęt. Zawsze może zająć się tym zatrudniony ogrodnik lub też jakiś inny fachowiec, na którego się zdecydujemy. Domek na drzewie nie powinien być umiejscowiony zbyt wysoko, ponieważ stwarza się w ten sposób niepotrzebne zagrożenie dla własnych dzieci. Warto mieć nad nimi pełną kontrolę i czuwać nad ich bezpieczeństwem. Zbyt wysoko położony domek może stanowić źródło ryzykownych pomysłów i stać się przyczyną powstawania licznych urazów.
Stworzenie domku na drzewie – jakie materiały trzeba przygotować?
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac budowlanych opłaca się nam przygotować wszystkie niezbędne materiały, z których będziemy korzystać w trakcie montażu domku. Chodzi tutaj głównie o:
- grube deski,
- drewniane słupki,
- mieszankę betonową.
Mieszanka betonowa w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo stawianej konstrukcji, która jest tym samym solidnie przytwierdzona do podłoża i na pewno od niego samoczynnie nie odpadnie. Jak widać przyda się specjalistyczna wiedza, dlatego jeśli chcemy mieć pewność, że wszelkie prace zostaną wykonane poprawnie, nie bójmy się inwestować w profesjonalistów. Wydamy nieco więcej pieniędzy, za to będziemy spokojniejsi, a konstrukcja posłuży nam oraz dzieciom latami. Domki na drzewie mogą spoczywać w całości na pniu lub też tylko w części. Przy tym drugim rozwiązaniu konieczne jest również zastosowanie solidnych wsporników.
Grubość zastosowanych belek będzie zależna przede wszystkim od tego, jaki rozmiar ma podstawa konstrukcji. Wszystko to musi być dokładnie zbadane, ponieważ lekceważące podejście może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Przy zatwierdzaniu drabinek i poręczy będziemy korzystać z różnego rodzaju wkrętów, śrub oraz lin. Jak widać skompletowanie materiałów to jeden z najważniejszych etapów i powinien być rozważnie zaplanowany.
Szkielet konstrukcji może być wykonany z desek:
- sosnowych,
- bukowych,
- dębowych.
Zdecydowanie najczęściej spotykane są deski sosnowe, które są nie tylko solidne i bardzo uniwersalne, ale też najtańsze. Warto oczywiście poprosić o pomoc fachowców, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie dobierało się takich desek. Kolejną czynnością, której musimy się bliżej przyjrzeć jest impregnacja drewna, tak aby zabezpieczyć je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i tym samym wydłużyć żywotność budowanego domku na drzewie. Poza tym takie działania sprawią, że drewno będzie odporne na czynniki biologiczne. Do budowy mogą się nam przydać bardzo tanie palety, jednak dużo zależy od tego, na jaki konkretnie projekt finalnie postawimy.
Domek na drzewie – jak przebiega jego budowa?
Po wykonaniu niezbędnych badań, zasięgnięciu opinii profesjonalistów oraz skompletowaniu materiałów możemy z czystym sercem przystąpić do budowy wymarzonego domku na drzewie. Wcale nie musi to być skomplikowane, jednak brak profesjonalnego podejścia może skończyć się dla nas rozczarowaniem. Domek będzie przecież zawieszony na drzewie i ewentualne błędy doprowadzą do tego, że dzieci mogą spaść na ziemię z dużej wysokości. Spowoduje to spore dolegliwości bólowe, a nawet groźne urazy.
Na samym początku powinniśmy zająć się wyznaczeniem podłogi oraz umieszczeniem dodatkowych wsporników. Taki proces nie zajmie nam dużo czasu, zwłaszcza gdy będziemy mogli skorzystać z pomocy fachowców. Kolejny krok to wybór odpowiedniej metody na zamontowanie domku. W tym przypadku możemy sobie pozwolić na kilka różnych możliwości, a konkretniej na:
- bezpośrednie przykręcenie belek nośnych do pnia drzewa – bardzo chętnie stosowana metoda, chociaż musimy mieć na uwadze to, iż nie jest uważana za zbyt ekologiczną. W związku z tym ma też swoich przeciwników,
- pływającą platformę – domek będzie zawieszony na solidnych i mocnych gałęziach, a wykorzysta się do tego rozmaite liny i łańcuchy. Takie rozwiązanie powinno być odrzucone, gdy całość konstrukcji jest bardzo ciężka,
- wkopywanie podpór w ziemię i brak mocowania do pnia – najbardziej ekologiczne rozwiązanie ze wszystkich zaproponowanych. Wykorzystuje się do tego drewniane słupy, charakteryzujące się prostokątnym przekrojem.
Musimy być przygotowani na to, że im cięższą konstrukcję wybierzemy, tym bardziej solidne wsporniki powinniśmy zastosować. Oczywiście o wszystkim poinformuje nas wybrany fachowiec, dlatego nie powinniśmy uciekać przed taką pomocą, na której możemy bardzo skorzystać.
Stworzenie odpowiedniej konstrukcji
Kluczem do sukcesu dla wszystkich zainteresowanych osób jest niewątpliwie stworzenie odpowiedniej konstrukcji. Jest to dość czasochłonne przedsięwzięcie, ale konieczne do przeprowadzenia. Na etapie tworzenia konstrukcji skorzystamy z wyrzynarek, szlifierek, łączników czy też różnego rodzaju młotków. Najgrubsze deski powinny być przez nas wykorzystane do stworzenia podłogi, natomiast cieńsze mogą nam posłużyć jako skuteczne wypełnienie ścian. Jak widać domek na drzewie może kryć przed zainteresowanymi osobami wiele tajemnic, dlatego trzeba zgłębić swoją wiedzę, a dopiero później przystępować do jakichkolwiek prac projektowych lub budowlanych.
Alternatywą dla cienkich desek mogą być oczywiście płyty OSB, jednak większą uwagę należy przyłożyć do docinania desek podłogowych. Takich czynności po prostu nie można uniknąć, a do tego należy je wykonać bardzo precyzyjnie. Deski muszą być estetycznie dopasowane nie tylko do pnia, ale również do gałęzi.
Cała platforma będzie od nas wymagała szeregu działań, a ponadto musi być dodatkowo wzmocniona, tak aby nie można było jej uszkodzić. Można wykorzystać do tego poprzecznie mocowane belki. Ściany boczne warto wykonać z kantówek drewnianych, które mogą być wypełnione dowolnie wybranym materiałem, np. płytami OSB. Przy realizacji tego typu prac nie możemy zapomnieć o pozostawieniu istotnych otworów, mianowicie na okna oraz drzwi.
Wysokość domku na drzewie będzie dopasowana do wymiarów ciała naszych dzieci, chociaż powinniśmy wziąć pod lupę również nasz wzrost. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z takiego domku czasem będziemy chcieli skorzystać wraz z całą rodziną. Poza tym kluczowe jest to, że dzieci stale rosną i trzeba przemyśleć to przy wykonywaniu niezbędnych wyliczeń. W domkach na drzewie stosuje się zazwyczaj dachy płaskie lub dwuspadowe. Ta druga opcja sprawdzi się przede wszystkim w warunkach domowych, kiedy dach narażony jest na oddziaływanie śniegu. Pokrycie dachowe może być wykonane z:
- blachy falistej,
- desek,
- płyt bitumicznych.
Prace nad konstrukcją domku na drzewie pochłoną sporo czasu, więc zaangażujmy się w to i zainwestujmy w uznanych specjalistów. To pomoże nam pomyślnie przeprowadzić całą misję od startu do mety. Dodatkowym elementem jest wodoszczelność budowanego domku, a pomóc może nam w tym zakresie folia przyczepiona do ramy. Najlepiej jeśli będzie to gruba folia, wykonana z tworzywa sztucznego. To na niej mocuje się deski.
Wejście do domku może stanowić solidna drabina. To najpewniejsze i najczęściej stosowane rozwiązanie, które z pewnością przypadnie do gustu dorosłym i dzieciom. Domek na drzewie może przybierać różne kolory, jest to całkowicie zależne od preferencji osób zdecydowanych na takie inwestycje. Pod uwagę należy wziąć zdanie najmłodszych istot. Niekiedy opłaca się pomyśleć o ogrodzeniu, które będzie swego rodzaju zabezpieczeniem przed upadkami. Alternatywą są poręcze.
Budowa domku na drzewie – kilka słów podsumowania
Przyszedł czas na krótkie podsumowanie. Domki na drzewie mają obecnie wielu zwolenników, ponieważ są dodatkową przestrzenią rekreacyjną dla najmłodszych, chociaż coraz częściej korzystają z nich również dorośli. Może to być doskonały pomysł na zabawę rodzinną lub odprężenie się na świeżym powietrzu. Dzieci uruchomią swoją wyobraźnię i będą aktywne fizycznie, jednocześnie nie spędzając całego wolnego czasu przed komputerem. Całkowity koszt inwestycji powinien wynieść kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Ważnym punktem jest to, czy projekty będziemy tworzyć własnymi rękoma, czy też pomoże nam w tym biuro projektowe. Ciekawą opcją są też gotowe pomysły, dzięki którym oszczędza się czas, ale związane są z większymi wydatkami. Potem możemy się skupić na tym, na jakim drzewie powstanie nasz domek oraz z jakich materiałów skorzystamy w trakcie budowy. Nie możemy zapominać o narzędziach i pobocznych akcesoriach. Zainteresowani stawiają na buki, lipy oraz dęby. Najwięcej czasu poświęcimy jednak na budowie oraz tworzeniu całej konstrukcji.
Osoby zabierające się za stawianie domków na drzewie muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe zadanie, chociaż sprawi dzieciom mnóstwo frajdy. Należy wyznaczyć podłogę, zabrać się za przytwierdzenie domku do podłoża, czy też zadecydować o tym z jakich desek ma być wykonany szkielet. Poza tym kluczowym wyborem będzie metoda montażu domku, wykonanie ścian bocznych, wejścia oraz zastosowanie elementów zabezpieczających. Domki muszą mieć też optymalną wysokość, tak aby bawiące się na nich dzieci nie stworzyły dla siebie żadnego zagrożenia. Wszystko związane jest z dogłębnymi i czasochłonnymi analizami.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Czy znacie fachowcow od takich domkow na drzewach?