Popularne

Artykuł

Inne

Domek narzędziowy: drewniany, blaszany czy z tworzywa sztucznego? Pomagamy wybrać!

Domek narzędziowy: drewniany, blaszany czy z tworzywa sztucznego? Pomagamy wybrać!

Niezależnie od tego, czy jesteś działkowiczem, czy masz dom z ogrodem, w Twoim arsenale ogrodnika na pewno znajduje się całe mnóstwo narzędzi. Jeśli chcesz znaleźć dla nich odpowiednie miejsce, możesz zdecydować się na praktyczny domek narzędziowy. Dowiedz się, na jaką konstrukcję warto postawić, aby była jednocześnie solidna i funkcjonalna!

Domek narzędziowy a przepisy

Wiele osób zastanawia się, czy postawienie domku narzędziowego wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zdobycie takiego dokumentu nie jest wymagane w przypadku:

  • parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2,
  • wiat o powierzchni do 50 m2.

Przepisy jednak jasno wskazują, że pozwolenie będzie wymagane, jeśli łączna powierzchnia takich budynków postawionych na nieruchomości nie przekracza 500 m2. Biorąc pod uwagę fakt, że domki narzędziowe są zwykle małymi konstrukcjami, nie musisz obawiać się problemów z załatwieniem urzędowych formalności.

Rodzaje domków narzędziowych – z czego powstają tego typu konstrukcje?

Postawienie domku narzędziowego to trafiona decyzja. Taki niewielki budynek pozwoli Ci utrzymać porządek w narzędziach i ogrodowych akcesoriach. Warto także wyznaczyć do niego ścieżkę – zrobisz to błyskawicznie, używając np. obrzeży trawnikowych od marki Hardmaister.

Niezależnie od tego, na jaki domek się zdecydujesz, szybko przekonasz się, że taka niewielka przestrzeń gospodarcza jest niezbędna w ogrodzie.

Drewniane domki narzędziowe

Taki domek może być nie tylko budynkiem gospodarczym, ale też stylową ozdobą ogrodu – ze względu na urok drewna. Ponadto można pomalować go na wybrany kolor i nadać mu nietuzinkowego wyglądu. Drewno to trwały materiał, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednak ci, którzy zdecydują się na domek z tego naturalnego surowca, muszą pamiętać o jego okresowej impregnacji. Dzięki temu nie będą mu szkodzić insekty ani wilgoć.

Domki narzędziowe z blachy

Są to wytrzymałe, trwałe i estetyczne konstrukcje. Wykonuje się je z blachy zabezpieczonej przed działaniem czynników atmosferycznych. Nie wymagają konserwacji, a ich utrzymanie w czystości jest bardzo łatwe – wystarczy myć ich powierzchnię zwykłą wodą.

Domki narzędziowe z tworzyw sztucznych

Takie budynki powstają ze specjalnie przygotowanych, wytrzymałych tworzyw sztucznych – np. w domkach narzędziowych KETER znajdują się podłogi, które wytrzymują obciążenie aż do 150 kg/m2. Są one konstruowane z tak wykonanych elementów, że do złudzenia przypominają małe, drewniane domki. Jednocześnie są całkowicie wodoodporne, łatwe w utrzymaniu w czystości i zabezpieczone przed negatywnymi skutkami promieniowania UV.

Domek narzędziowy może ułatwić życie każdemu ogrodnikowi i działkowiczowi. Dodatkowa przestrzeń gospodarcza jest na wagę złota – pozwala uporządkować wszystkie niezbędne ogrodowe akcesoria.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *