Niezależnie od tego, czy jesteś działkowiczem, czy masz dom z ogrodem, w Twoim arsenale ogrodnika na pewno znajduje się całe mnóstwo narzędzi. Jeśli chcesz znaleźć dla nich odpowiednie miejsce, możesz zdecydować się na praktyczny domek narzędziowy. Dowiedz się, na jaką konstrukcję warto postawić, aby była jednocześnie solidna i funkcjonalna!
Spis treści
Domek narzędziowy a przepisy
Wiele osób zastanawia się, czy postawienie domku narzędziowego wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zdobycie takiego dokumentu nie jest wymagane w przypadku:
- parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2,
- wiat o powierzchni do 50 m2.
Przepisy jednak jasno wskazują, że pozwolenie będzie wymagane, jeśli łączna powierzchnia takich budynków postawionych na nieruchomości nie przekracza 500 m2. Biorąc pod uwagę fakt, że domki narzędziowe są zwykle małymi konstrukcjami, nie musisz obawiać się problemów z załatwieniem urzędowych formalności.
Rodzaje domków narzędziowych – z czego powstają tego typu konstrukcje?
Postawienie domku narzędziowego to trafiona decyzja. Taki niewielki budynek pozwoli Ci utrzymać porządek w narzędziach i ogrodowych akcesoriach. Warto także wyznaczyć do niego ścieżkę – zrobisz to błyskawicznie, używając np. obrzeży trawnikowych od marki Hardmaister.
Niezależnie od tego, na jaki domek się zdecydujesz, szybko przekonasz się, że taka niewielka przestrzeń gospodarcza jest niezbędna w ogrodzie.
Drewniane domki narzędziowe
Taki domek może być nie tylko budynkiem gospodarczym, ale też stylową ozdobą ogrodu – ze względu na urok drewna. Ponadto można pomalować go na wybrany kolor i nadać mu nietuzinkowego wyglądu. Drewno to trwały materiał, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednak ci, którzy zdecydują się na domek z tego naturalnego surowca, muszą pamiętać o jego okresowej impregnacji. Dzięki temu nie będą mu szkodzić insekty ani wilgoć.
Domki narzędziowe z blachy
Są to wytrzymałe, trwałe i estetyczne konstrukcje. Wykonuje się je z blachy zabezpieczonej przed działaniem czynników atmosferycznych. Nie wymagają konserwacji, a ich utrzymanie w czystości jest bardzo łatwe – wystarczy myć ich powierzchnię zwykłą wodą.
Domki narzędziowe z tworzyw sztucznych
Takie budynki powstają ze specjalnie przygotowanych, wytrzymałych tworzyw sztucznych – np. w domkach narzędziowych KETER znajdują się podłogi, które wytrzymują obciążenie aż do 150 kg/m2. Są one konstruowane z tak wykonanych elementów, że do złudzenia przypominają małe, drewniane domki. Jednocześnie są całkowicie wodoodporne, łatwe w utrzymaniu w czystości i zabezpieczone przed negatywnymi skutkami promieniowania UV.
Domek narzędziowy może ułatwić życie każdemu ogrodnikowi i działkowiczowi. Dodatkowa przestrzeń gospodarcza jest na wagę złota – pozwala uporządkować wszystkie niezbędne ogrodowe akcesoria.
Podobne artykuły
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?
Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a…
Farba do betonu na zewnątrz – ochrona powierzchni i estetyczny wygląd
Malowanie betonu zewnętrznego może znacząco poprawić wygląd różnych elementów architektonicznych, od ogrodzeń po fasady budynków. W przypadku takiego zadania kluczową…
Kreatywna dekoracja dla małych fanów Psi Patrol – naklejki na ścianę, które ożywiają przygody!
Szukasz pomysłu na wyjątkową dekorację pokoju dla Twojego małego fana Psi Patrol? Naklejki na ścianę Psi Patrol to doskonały sposób,…
Naturalne piękno drewna. Poznaj zalety podłóg drewnianych i wybierz idealne dla siebie.
Podłogi drewniane cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją elegancję, trwałość oraz ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko…
Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi dla Twojego ogrodu?
Sterta gałęzi w ogrodzie? To nie musi być problem! Na rynku znajdujemy różne modele rozdrabniaczy do gałęzi, dzięki który można…
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie proste, eleganckie, funkcjonalne i przytulne? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby…
10 faktów o dywanach do kuchni, o których musisz wiedzieć
Kupując dywan do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak, chociażby tworzywo, z jakiego został wykonany, czy odpowiednie…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…