Niezależnie od tego, czy jesteś działkowiczem, czy masz dom z ogrodem, w Twoim arsenale ogrodnika na pewno znajduje się całe mnóstwo narzędzi. Jeśli chcesz znaleźć dla nich odpowiednie miejsce, możesz zdecydować się na praktyczny domek narzędziowy. Dowiedz się, na jaką konstrukcję warto postawić, aby była jednocześnie solidna i funkcjonalna!
Spis treści
Domek narzędziowy a przepisy
Wiele osób zastanawia się, czy postawienie domku narzędziowego wymaga pozwolenia na budowę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zdobycie takiego dokumentu nie jest wymagane w przypadku:
- parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2,
- wiat o powierzchni do 50 m2.
Przepisy jednak jasno wskazują, że pozwolenie będzie wymagane, jeśli łączna powierzchnia takich budynków postawionych na nieruchomości nie przekracza 500 m2. Biorąc pod uwagę fakt, że domki narzędziowe są zwykle małymi konstrukcjami, nie musisz obawiać się problemów z załatwieniem urzędowych formalności.
Rodzaje domków narzędziowych – z czego powstają tego typu konstrukcje?
Postawienie domku narzędziowego to trafiona decyzja. Taki niewielki budynek pozwoli Ci utrzymać porządek w narzędziach i ogrodowych akcesoriach. Warto także wyznaczyć do niego ścieżkę – zrobisz to błyskawicznie, używając np. obrzeży trawnikowych od marki Hardmaister.
Niezależnie od tego, na jaki domek się zdecydujesz, szybko przekonasz się, że taka niewielka przestrzeń gospodarcza jest niezbędna w ogrodzie.
Drewniane domki narzędziowe
Taki domek może być nie tylko budynkiem gospodarczym, ale też stylową ozdobą ogrodu – ze względu na urok drewna. Ponadto można pomalować go na wybrany kolor i nadać mu nietuzinkowego wyglądu. Drewno to trwały materiał, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednak ci, którzy zdecydują się na domek z tego naturalnego surowca, muszą pamiętać o jego okresowej impregnacji. Dzięki temu nie będą mu szkodzić insekty ani wilgoć.
Domki narzędziowe z blachy
Są to wytrzymałe, trwałe i estetyczne konstrukcje. Wykonuje się je z blachy zabezpieczonej przed działaniem czynników atmosferycznych. Nie wymagają konserwacji, a ich utrzymanie w czystości jest bardzo łatwe – wystarczy myć ich powierzchnię zwykłą wodą.
Domki narzędziowe z tworzyw sztucznych
Takie budynki powstają ze specjalnie przygotowanych, wytrzymałych tworzyw sztucznych – np. w domkach narzędziowych KETER znajdują się podłogi, które wytrzymują obciążenie aż do 150 kg/m2. Są one konstruowane z tak wykonanych elementów, że do złudzenia przypominają małe, drewniane domki. Jednocześnie są całkowicie wodoodporne, łatwe w utrzymaniu w czystości i zabezpieczone przed negatywnymi skutkami promieniowania UV.
Domek narzędziowy może ułatwić życie każdemu ogrodnikowi i działkowiczowi. Dodatkowa przestrzeń gospodarcza jest na wagę złota – pozwala uporządkować wszystkie niezbędne ogrodowe akcesoria.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…