Popularne

Artykuł

Ogród

Iglaste deski tarasowe – rodzaje

Iglaste deski tarasowe – rodzaje

Do wykończenia tarasu potrzebne są deski o określonych parametrach, odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz grzybów. Świetnie w tej roli sprawdzają się deski z drzew iglastych. Jakie są ich właściwości?

Modrzew syberyjski

Bardzo trwałe drewno o pięknym kolorze, jeszcze wytrzymalsze od modrzewia europejskiego, o parametrach zbliżonych do drewna egzotycznego. Jest atrakcyjny wizualnie, choć naturalne dla tego gatunku drewna są czarne sęki, rysy, niewielkie pęknięcia i przebarwienia.

Modrzew syberyjski idealnie nadaje się na deski tarasowe – deski z tego drzewa są odporne na działanie grzybów, dobrze znoszą częste opady, w bezpośrednim kontakcie z ziemią mogą wytrzymać nawet 15 lat. Modrzew nie wymaga specjalnej ochrony, jeśli tylko deski zostaną odpowiednio ułożone. Wilgotność tego drewna oceniana jest na około 12 procent.

Sosna zwyczajna

Bardzo popularne drewno o wszechstronnym zastosowaniu. Sosna jest dość lekka i łatwa w obróbce, a przy tym sprężysta i bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale się nadaje do zastosowania na zewnątrz – właśnie z tego gatunku robiono w przeszłości podkłady kolejowe, słupy energetyczne gdy górnicze stemple.

Deski sosnowe sprawdzą się także do wykończenia tarasu, muszą to być jednak deski poddane impregnacji ciśnieniowej, dostępne między innymi na Siekierki.com.pl. Impregnacja zwiększa odporność sosny na działanie owadów, grzybów i innych drobnoustrojów – bez takiego zabezpieczenia deski szybko ulegną zniszczeniu.

Świerk skandynawski

Świerk jest równie popularnym gatunkiem drewna co sosna. Ma jasny odcień, a jego sęki są żółto-brązowe. To drewno dość miękkie, o wilgotności na poziomie 12 procent, łatwe w obróbce. Skandynawska odmiana świerka jest polecana właśnie na tarasy, ponieważ drzewa rosnące w klimacie okołobiegunowym wyróżniają się większą wytrzymałością od świerku polskiego, co w przypadku wykańczania powierzchni na zewnątrz ma ogromne znaczenie.

Tańsza alternatywa dla drewna egzotycznego

Drewno egzotyczne uchodzi za najlepsze do wykańczania tarasów, ponieważ bez problemu znosi dużą wilgoć, jest odporne na działanie szkodników i charakteryzuje się wysoką trwałością. Jest jednak bardzo drogie, dlatego wielu inwestorów szuka tańszego zamiennika. Drewno iglaste jest w przystępnej cenie, a dzięki odpowiedniej impregnacji i późniejszej konserwacji może osiągnąć niewiele gorsze parametry niż kosztowne drewno egzotyczne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *