Zdrowy ogród wymaga regularnej pielęgnacji przez cały sezon wegetacyjny. Rośliny potrzebują składników odżywczych, słońca i wody do wzrostu. Jako ogrodnik będziesz musiał martwić się o wodę i składniki odżywcze tylko wtedy, gdy Twój ogród będzie nasłoneczniony, co jest nieistotne w porównaniu z wieloma korzyściami, jakie możesz uzyskać.
Ogólna pielęgnacja i zapobieganie chorobom również nie pochłonie zbyt wiele czasu. Jeśli nie zadbasz o swój ogród, będzie to wymagało więcej pracy, aby przywrócić mu dobre zdrowie. Zapobieganie jest lepsze. Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących pielęgnacji ogrodu:
Spis treści
Ściółka ogrodowa
W ogrodzie warzywnym lub kwiatowym użyj 2-calowej ściółki z wiórów drzewnych lub słomy sosnowej. Upewnij się, że używasz ściółki z tworzywa sztucznego w swoim ogródku warzywnym w ciepłej porze roku. Mulcz wykonuje pracę polegającą na zatrzymywaniu wilgoci w glebie i zapobieganiu kiełkowaniu chwastów.
Regularne nawadnianie.
Musisz zapewnić niezbędną ilość wody dla określonych roślin. Większość kwiatów i warzyw potrzebuje co najmniej cala wody z opadów lub nawadniania w tygodniu. Sprawdzaj wilgotność gleby co najmniej dwa razy w tygodniu i podlewaj rośliny, gdy tylko górny rząd gleby zacznie wysychać.
Częste chwasty.
Musisz usuwać chwasty na rabacie często lub gdy tylko zauważysz, że chwasty naruszają warstwę ściółki. Szybkie usuwanie chwastów zapobiega zakorzenianiu się szkodliwych roślin w ogrodzie i kradzieży składników odżywczych i wilgoci z roślin ogrodowych. Ponadto chwasty są rajem chorób i szkodników.
Nawożenie jako niezbędne.
Należy nawozić rośliny w zależności od odmiany. Nie należy jednak nawozić roślin, które znajdują się w warunkach stresujących, takich jak susza. Podczas stosowania nawozu, należy stosować go około 6 cali od podstawy roślin.
Jest to konieczne, ponieważ nawóz może spalić liście i korzenie, gdy dochodzi do bezpośredniego kontaktu z nimi. Po zastosowaniu nawozu należy podlewać ogród, aby rozcieńczyć składniki odżywcze.
Sprawdź, czy nie występują objawy choroby.
Rośliny należy szybko leczyć odpowiednim pestycydem, takim jak środek grzybobójczy w przypadku chorób grzybiczych i środkiem owadobójczym w przypadku mszyc. Musisz również zniszczyć rośliny, które zostały źle zarażone, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób na zdrowe rośliny.
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowań i zapobiec obciążeniu gleby składnikami odżywczymi, należy co roku dokonywać rotacji upraw. Oznacza to, że jeśli w tym roku uprawiasz jarmuż i pomidory, znajdź coś innego do posadzenia podczas zbiorów następnego roku.
Pielęgnacja ogrodu po zbiorach.
Letnie prace w ogrodzie nie powinny się kończyć po zebraniu ostatniego pomidora. Musisz położyć swój ogród spać jesienią, jeśli chcesz uzyskać skok w następnym sezonie wegetacyjnym.
Oto kilka wskazówek, co należy zrobić po zakończeniu zbiorów:
Sprawdź swoją glebę – jesienią dodaj poprawki do gleby, jeśli chcesz mieć pewność, że składniki odżywcze będą dostępne w następnym sezonie wegetacyjnym dla optymalnego wzrostu.
Sprzątnij resztki – musisz wyciągnąć martwe, nieproduktywne rośliny, a następnie dodać je do kosza na kompost. Jeśli poprosisz o to doświadczonych ogrodników, powiedzą Ci oni, abyś usunął rośliny okrywowe i resztki roślinne w celu wzmocnienia swojej gleby.
Nie zostawiaj gleby odkrytej – zamiast pozostawiać ją narażoną na działanie żywiołów, rozważ przykrycie jej rozdrobnionymi liśćmi lub innymi rodzajami ściółki, aby uniknąć erozji. Chociaż rośliny okrywowe są najczęściej stosowaną okrywą glebową, rozdrobnione liście stanowią dobrą alternatywę. Kiedy rozpoczyna się sezon sadzenia, liście te będą działać jak ściółka.
Możesz również dowiedzieć się o strefach sadzenia, które pokażą Ci dokładnie, które rośliny najlepiej nadają się do rozkwitu na danym obszarze lub w danej strefie.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?