Popularne

Artykuł

Ogród

Jak i kiedy sadzić tuje? Najważniejsze zasady

Jak i kiedy sadzić tuje? Najważniejsze zasady

Tuje to jedne z najchętniej wybieranych iglaków do posadzenia w ogrodzie, a szczególnie dobrze sprawdzają do tworzenia gęstych żywopłotów. Mają wiele zalet: wyglądają bardzo estetycznie, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, są zielone przez cały rok i są bardzo odporne na temperatury. Sadzenie tui nie należy do trudnych czynności, jednak warto znać kilka podstawowych zasad, aby drzewka były zielone, zdrowe, i osiągnęły swój maksymalny wzrost.

Kiedy sadzić tuje?

Czy wiesz kiedy sadzić tuje? Można je sadzić przez cały sezon wegetacyjny, czyli od wczesnej wiosny do późnej jesieni – czyli od ok. połowy kwietnia do połowy października, najpóźniej na sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami. W praktyce najlepiej jednak jest sadzić je wiosną, przed nadejściem letnich upałów, lub późnym latem, aby mogły się dobrze ukorzenić przed nadejściem pierwszych spadków temperatury.

Gdzie i jak gęsto sadzić tuje?

Tuje poradzą sobie na niemal każdej glebie, ale dla najlepszego rozwoju i zdrowia roślin gleba powinna być próchnicza i przepuszczalna, o średniej wilgotności. Stanowisko powinno być słoneczne lub ewentualnie półcieniste, najlepiej osłonięte przed wiatrem. Tuja powinna być sadzona w odległości co najmniej 50 cm od ogrodzenia. Należy także pamiętać, że, pomimo dużej odporności na zanieczyszczenia, tuja może radzić sobie gorzej na stanowisku blisko drogi z uwagi na szkodzące iglakom zasolenie gleby.

Tuje powinny być sadzone w odstępach co najmniej 50-60 cm od siebie. Niektóre odmiany, np. tuja brabant, mocniej się rozkrzewiają, więc rozstaw należy odpowiednio zwiększyć. W przypadku, gdy tuja jest sadzona na trawniku, w takiej odległości należy też usunąć trawę, aby nie konkurowała ona o zasoby z iglakiem.

Jak sadzić tuje?

  1. Po wybraniu odpowiedniego stanowiska należy w sprawdzonym, zaufanym miejscu zakup tuje w doniczkach.
  2. W miejscu, gdzie ma być utworzony żywopłot, usuń chwasty i wykop głęboki dół w ziemi, 2-3 razy większy od objętości bryły korzeniowej tui. Wypełnij go żyzną ziemią wymieszaną ze specjalnym podłożem do iglaków.
  3. Bezpośrednio przed wysadzeniem sadzonek do ziemi, umieść doniczki z tujami w wodzie. Po ok. 10-15 minutach, jak bryła korzeniowa nasiąknie wodą, możesz umieszczać sadzonki w dołkach w odstępach co najmniej 50-60 cm od siebie.
  4. Po zasypaniu dołków obficie podlej tuje. Opcjonalnie obsyp ziemię wokół nich korą sosnową, która zabezpieczy tuje przed chwastami i odparowywaniem wody.

Co jeszcze warto wiedzieć o tujach?

Pielęgnacja tui nie należy do skomplikowanych. Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy na ich temat:

  • Tuje należy podlewać regularnie, tylko rano lub wieczorem – jest to szczególnie ważne w pierwszym roku po posadzeniu i w czasie letnich upałów. Przed nadejściem pierwszych przymrozków tuje należy obficie podlewać.
  • Młode tuje na zimę najlepiej jest okryć geowłókniną.
  • Dla pięknego wyglądu tuje można regularnie przycinać (2-3 razy w sezonie) od następnego roku od posadzenia. Przycinamy tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra.
  • Tuje nie lubią przesadzania, dlatego w miarę możliwości należy tego unikać. Jeśli zmiana położenia jest konieczna, należy ją przeprowadzić wczesną wiosną lub jesienią z zachowaniem powyższych zasad sadzenia tui.
  • Tuje rzadko chorują, chyba że rosną w cieniu, nie są nawożone lub mają zbyt sucho.

Tuje, odpowiednio posadzone i pielęgnowane, odwdzięczą się pięknym wyglądem i szybkim wzrostem, co jest szczególnie ważne, jeśli oczekujemy wysokiego żywopłotu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *