Tuje to jedne z najchętniej wybieranych iglaków do posadzenia w ogrodzie, a szczególnie dobrze sprawdzają do tworzenia gęstych żywopłotów. Mają wiele zalet: wyglądają bardzo estetycznie, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, są zielone przez cały rok i są bardzo odporne na temperatury. Sadzenie tui nie należy do trudnych czynności, jednak warto znać kilka podstawowych zasad, aby drzewka były zielone, zdrowe, i osiągnęły swój maksymalny wzrost.
Spis treści
Kiedy sadzić tuje?
Czy wiesz kiedy sadzić tuje? Można je sadzić przez cały sezon wegetacyjny, czyli od wczesnej wiosny do późnej jesieni – czyli od ok. połowy kwietnia do połowy października, najpóźniej na sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami. W praktyce najlepiej jednak jest sadzić je wiosną, przed nadejściem letnich upałów, lub późnym latem, aby mogły się dobrze ukorzenić przed nadejściem pierwszych spadków temperatury.
Gdzie i jak gęsto sadzić tuje?
Tuje poradzą sobie na niemal każdej glebie, ale dla najlepszego rozwoju i zdrowia roślin gleba powinna być próchnicza i przepuszczalna, o średniej wilgotności. Stanowisko powinno być słoneczne lub ewentualnie półcieniste, najlepiej osłonięte przed wiatrem. Tuja powinna być sadzona w odległości co najmniej 50 cm od ogrodzenia. Należy także pamiętać, że, pomimo dużej odporności na zanieczyszczenia, tuja może radzić sobie gorzej na stanowisku blisko drogi z uwagi na szkodzące iglakom zasolenie gleby.
Tuje powinny być sadzone w odstępach co najmniej 50-60 cm od siebie. Niektóre odmiany, np. tuja brabant, mocniej się rozkrzewiają, więc rozstaw należy odpowiednio zwiększyć. W przypadku, gdy tuja jest sadzona na trawniku, w takiej odległości należy też usunąć trawę, aby nie konkurowała ona o zasoby z iglakiem.
Jak sadzić tuje?
- Po wybraniu odpowiedniego stanowiska należy w sprawdzonym, zaufanym miejscu zakup tuje w doniczkach.
- W miejscu, gdzie ma być utworzony żywopłot, usuń chwasty i wykop głęboki dół w ziemi, 2-3 razy większy od objętości bryły korzeniowej tui. Wypełnij go żyzną ziemią wymieszaną ze specjalnym podłożem do iglaków.
- Bezpośrednio przed wysadzeniem sadzonek do ziemi, umieść doniczki z tujami w wodzie. Po ok. 10-15 minutach, jak bryła korzeniowa nasiąknie wodą, możesz umieszczać sadzonki w dołkach w odstępach co najmniej 50-60 cm od siebie.
- Po zasypaniu dołków obficie podlej tuje. Opcjonalnie obsyp ziemię wokół nich korą sosnową, która zabezpieczy tuje przed chwastami i odparowywaniem wody.
Co jeszcze warto wiedzieć o tujach?
Pielęgnacja tui nie należy do skomplikowanych. Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy na ich temat:
- Tuje należy podlewać regularnie, tylko rano lub wieczorem – jest to szczególnie ważne w pierwszym roku po posadzeniu i w czasie letnich upałów. Przed nadejściem pierwszych przymrozków tuje należy obficie podlewać.
- Młode tuje na zimę najlepiej jest okryć geowłókniną.
- Dla pięknego wyglądu tuje można regularnie przycinać (2-3 razy w sezonie) od następnego roku od posadzenia. Przycinamy tylko rośliny, które przekroczyły wysokość 1,5 metra.
- Tuje nie lubią przesadzania, dlatego w miarę możliwości należy tego unikać. Jeśli zmiana położenia jest konieczna, należy ją przeprowadzić wczesną wiosną lub jesienią z zachowaniem powyższych zasad sadzenia tui.
- Tuje rzadko chorują, chyba że rosną w cieniu, nie są nawożone lub mają zbyt sucho.
Tuje, odpowiednio posadzone i pielęgnowane, odwdzięczą się pięknym wyglądem i szybkim wzrostem, co jest szczególnie ważne, jeśli oczekujemy wysokiego żywopłotu.
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…