Popularne

Artykuł

Ogród

Jak powinniśmy dbać o nasze warzywa egzotyczne?

Jak powinniśmy dbać o nasze warzywa egzotyczne?

Czy możliwa jest uprawa warzyw egzotycznych w naszych warunkach klimatycznych? Oczywiście, jednak niezbędne będzie przygotowanie właściwego miejsca, które pomoże warzywom przetrwać nie zawsze korzystne zmiany temperatur. Jak dbać o warzywa egzotyczne? Sprawdź naszą propozycję.

Warzywa egzotyczne cieszą się popularnością głównie przez wzgląd na ich charakterystyczny smak, często nietypowy dla rodzimych gatunków. Uprawa własnych warzyw egzotycznych umożliwia przyrządzanie oryginalnych potraw, co z pewnością nie zostanie niezauważone przez domowników oraz gości. Niestety, gatunki pochodzące z odległych krajów wymagają nieco innych warunków do uprawy, niż warzywa z terenów o podobnym klimacie. Czy zatem możliwa jest ich uprawa w Polsce?

Jak dbać o warzywa egzotyczne?

Na początek ważna uwaga. Klimat panujący w Polsce nie jest odpowiedni dla warzyw egzotycznych, dlatego planując ich uprawę, warto pomyśleć nad własną szklarnią. Nie musi to być szklarnia o dużej powierzchni – jej wielkość uwarunkowana jest ilością roślin, które chcesz zasadzić. Posiadając szklarnię można zdecydować się na uprawę gatunków, które w gruncie nie miałyby szans na przetrwanie lub ich rozwój byłby mało satysfakcjonujący.

Szklarnia zapewni roślinom odpowiedni mikroklimat, podobny do tego, który występuje w ich środowisku naturalnym.

Zdecydowana większość roślin egzotycznych preferuje wysokie temperatury oraz podwyższony poziom wilgotności powietrza. Co więcej, są one bardzo wrażliwe na przymrozki, zmienne temperatury, czy przeciągi. Uprawa warzyw egzotycznych w szklarni wymusza na hodowcy zapewnienia im odpowiedniej temperatury, co, biorąc pod uwagę zakres temperatur w Polsce, może oznaczać konieczność dogrzania pomieszczenia. Aby uniknąć nadmiernej utracie ciepła, należy użyć materiałów o silnych właściwościach termoizolacyjnych, ściany szklarni powinny być odpowiednio grube, a konstrukcja szczelna.

Odpowiednia wilgotność powietrza w szklarni zapewni sprawnie działający układ wentylacyjny lub obecność kilku uchylnych okienek. W przypadku warzyw egzotycznych trzeba niestety przygotować się na nieco więcej pracy, niż przy tradycyjnym warzywniaku.

Nie inaczej jest w kwestii podłoża. Tu zalecamy sadzenie warzyw do specjalnych pojemników lub donic, które ułatwią uprawę w podłożu odpowiadającym wymaganiom określonego gatunku.

Popularne warzywa egzotyczne uprawiane w Polsce to między innymi: bakłażan, jarmuż, roszponka, kapusta chińska (Pak Choy), bataty, karczochy.

Gdzie kupować warzywa egzotyczne? Najlepszym sposobem na zdobycie roślin, które nie są tak popularne w naszej szerokości geograficznej, to zakup w rzetelnych i pewnych miejscach. Tylko one gwarantują, że zakupy będą udane, a rośliny – zdrowe i właściwie przechowywane.

Jednym ze sklepów, który od ponad 30. lat zajmuje się dystrybucją roślin wysokiej jakości, jest internetowy sklep ogrodniczy Florexpol. Jeśli więc planujesz rozpocząć uprawę wybranych warzyw egzotycznych, zapoznaj się z ofertą tego sprzedawcy.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *