Popularne

Artykuł

Ogród

Jak zabezpieczyć studnię przed zimą?

Jak zabezpieczyć studnię przed zimą?

Nie da się ukryć, że studnie głębinowe zyskują na popularności. Budując dom, musisz zapewnić dostęp do czystej wody i właśnie do tego studnie nadają się idealnie. Dziś wyjaśnimy, jak zabezpieczyć studnię głębinową oraz wszystkie elementy instalacji doprowadzającej wodę do domu. Sprawdź!

Studnia, hydrofor przeponowy i pompa głębinowa – ochrona przed spadkiem temperatur

Hydrofory to ważne elementy instalacji. Ważne jest, aby przed tym, gdy wystąpią ujemne temperatury, spuścić wodę z tego urządzenia. Pamiętaj o tym, że spuszczenie wody powinno być wykonane dokładnie. Przed tym zabiegiem należy odłączyć pompę głębinową od zasilania. W ten sposób nie tylko uchronisz zbiornik hydroforowy przed uszkodzeniem, lecz także zadbasz o własne bezpieczeństwo.

Wydmuchanie resztki wody z układu

Kolejnym krokiem jest wydmuchanie wody z zestawu hydroforowego. Do tego zadania sprawdzić się może kompresor. Oprócz samego spuszczania wody trzeba wykonać ten krok. W ten sposób uchronisz zestaw hydroforowy przed awarią. Warto zadbać więc o to, aby usunąć całą wodę.

Zabezpieczanie systemu nawadniania

Taką samą czynność, jak opisaną powyżej należy wykonać, jeśli mamy nawadnianie sezonowe korzystające z zestawu hydroforowego. Zamarznięta woda w układzie może zniszczyć instalację i konieczne będzie zainwestowanie w nowy zestaw hydroforowy.

Jak zabezpieczyć pompę głębinową przed mrozem?

W okresie zimowym w naszym kraju temperatury nie spadają tak bardzo, aby zamarzała woda wewnątrz studni. Trudno jednak przewidzieć, jakie warunki pogodowe wystąpią w czasie nadchodzącej zimy i dlatego warto zabezpieczyć otwór studzienny oraz pompy hydroforowe.

Czego użyć do ochrony?

Dobrym pomysłem na ochronę wnętrza studni jest wypchanie jej wnętrza jutowymi workami. Do takich worków włożyć można słomę lub też pokruszony styropian. Wieko studni powinno być właściwie ułożone, aby śnieg nie dostawał się w pobliże pompy. Górna część studni, czyli wieko może być też obłożone matą hydroizolacyjną.

Ochrona instalacji elektrycznej wewnątrz studni

Myśląc o pompie głębinowej w czasie mrozów, należy też pomyśleć o całej instalacji, która pozwala na jej uruchomienie. Jeśli studnię głębinową tworzyła dla nas doświadczona firma oferująca najwyższą jakość usług, to nie powinno być potrzeby zabezpieczania instalacji. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nie tylko zbiorniki wodne czy pompa, lecz także instalacja elektryczna może ulegać uszkodzeniu w zimie.

Poznaj więcej szczegółów!

Jeśli poszukujesz cennych porad na temat studni, pomp, zestawów hydroforowych czy nawadniania ogrodów, to sprawdź: https://ogrody24.pl/. Znajdziesz tam informacje cenne przy doborze pompy, dowiesz się, czym jest pompa monoblokowa i sprawdzisz, jakie są najczęściej spotykane błędy przy tworzeniu studni głębinowej.

Chcesz zlikwidować starą studnię? Sprawdź!

Jeśli na Twojej działce znajduje się stara studnia, której chcesz się pozbyć, to mamy coś dla Ciebie: https://ogrody24.pl/blog/post/co-zrobic-ze-stara-nieuzywana-studnia – w tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje pozwalające na samodzielne likwidowanie studni, z której już nie chcesz korzystać. Dowiesz się też co zrobić po tym, gdy spuszczamy wodę z takiej studni.

Inne poradniki specjalnie dla Ciebie!

Na stronie ogrody24.pl znajdziesz też wiele innych poradników, które mogą być dla Ciebie przydatne. Masz przydomowe szambo? Sprawdź, jak je zabezpieczyć na czas zimy! Oto link do artykułu na ten temat: https://ogrody24.pl/blog/post/jak-zabezpieczyc-przydomowa-kanalizacje-i-szambo-przed-zima. Dzięki tym poradom unikniesz awarii, a tym samym nie będziesz ponosić dodatkowych kosztów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *