Popularne

Artykuł

Ogród

Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?

Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?

Pielęgnacja drzew i krzewów nie ogranicza się do ich przycinania, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu i nawadnianiu. Bez tego rośliny zaczną umierać jak człowiek bez wody i pokarmu. Susza to największy wróg ogrodnika, dlatego trzeba odpowiednio przygotować się do nachodzących upałów. Zdarza się tak, że opady deszczu nie pojawiają się tygodniami, co ma negatywny wpływ na roślinność. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, odpowiednim przygotowaniu gleby, aby utrzymać ogród w dobrej kondycji.

Jak przeciwdziałać przesuszeniu roślin w ogrodzie?

Nawadnianie ogrodu to jedna z kluczowych kwestii, jeśli rośliny mają prawidłowo się rozwijać, rosnąć i owocować. Woda to życie, ale nie można przesadzić z jej ilością, bo jej nadmiar będzie tak samo szkodliwy jak niedobór. Niektóre gatunki roślin są przystosowane do niesprzyjających warunków pogodowych, poradzą sobie nawet podczas upalnych dni, przetrwają suszę. Dotyczy to jednak starszych i większych drzew/krzewów, które zdążyły przez lata rozwinąć długi i rozległy system korzeniowy. W ten sposób mogą korzeniami dotrzeć do głębszych warstw gleby w poszukiwaniu wody. Niestety młode rośliny lub niedawno posadzone bardzo źle znoszą brak wody, to samo dotyczy trawnika i kwiatowych rabat. Regularnego podlewania potrzebują też rośliny owocowe i doniczkowe oraz warzywa. Przy deficycie deszczu trzeba pamiętać o codziennym podlewaniu ogrodu, zaleca się robić to z samego rana lub późnym wieczorem. Lepiej podlewać rzadziej i obficiej niż często i w niewielkich ilościach. Istotne będzie też to, aby zawsze kierować strumień wody pod roślinę, a nie na jej nadziemne części, czyli na podłoże. W przypadku niewielkiego ogródka wystarczające będzie podlewanie z konewki odstaną wodą, chociaż dla wielu osób wygodniej jest prosto z węża, ale zimna woda wodociągowa może być szokiem termicznym dla roślin. Ekonomicznym rozwiązaniem będą zraszacze na trawniku i warzywniaku, można też zdecydować się na nawadnianie kropelkowe pod osłonami.

O czym warto pamiętać?

Najbardziej efektywne jest jednorodne i równomierne nawadnianie. Jeśli rośliny będą nadmiernie podlewane, to nie rozwiną systemu korzeniowego, co je niestety mocno osłabi. Nie może być tak, że woda będzie stać w ogrodzie. Trawnik potrzebuje oczywiście dużo wody, ale za duża wilgoć sprawia, że zacznie chorować. Następne nawadnianie powinno mieć miejsce dopiero po wsiąknięciu wody z pierwszego podlewania. Wystrzegać należy się podlewania liści, bo jest to prosta droga do rozwoju chorób grzybiczych. Podlewać powinno się punktowo, ale nie bezpośrednio do korzenia. Bardzo pomocne są czujniki nawadniania i czujniki deszczu, dzięki czemu nie będzie problemu z utrzymaniem optymalnego poziomu zawilgocenia gleby, czyli ze stworzeniem warunków sprzyjających prawidłowemu wzrostowi roślin.

Jeśli szukasz sprawdzonych urządzeń pielęgnacji drzew i krzewów zapoznaj się ofertą marki Stiga

Podobne artykuły

2 Komentarzy

  1. Avatar
    Aleksandra

    Póki co może się wydawać, że susza nam nie grozi – maj w tym roku wyjątkowo deszczowy. Ale fakt, dobrze jest zabezpieczyć się na każdą możliwą opcję i zadbać o to, że nic nas nie zaskoczyło

  2. Avatar
    Green Ania

    Dbanie o prawidłowe nawodnienie ogrodu to podstawa. Zwłaszcza w sezonie letnim.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *