Odczyn pH gleby ma bardzo duży wpływ między innymi na rozwój i wzrost roślin, a także na dostępność rożnych składników pokarmowych i aktywność mikroorganizmów. Zależnie od tego jaki będzie wynik badania odczynu pH gleby, może być konieczne zakwaszenie lub odkwaszenie gleby, aby spełniała ona wymagania poszczególnych roślin na niej zasadzonych. Warto wiedzieć w jaki sposób dokonać pomiaru pH gleby i o czym należy pamiętać.
Spis treści
O czym informuje wskaźnik pH gleby?
Odczyn pH gleby wskazuje na to jaki jest stosunek jonów wodorowych do jonów wodorotlenkowych w glebie. Odczyn ustala się za pomocą skali punktowej od 1 do 14. Zgodnie z nią kwaśne gleby to takie, których poziom nie przekracza 7, natomiast zasadowe, to takie których poziom jest wyższy niż 7. Gleby, których odczyn waha się około 7 mają odczyn obojętny.
Pobieranie próbek ziemi do pomiaru
Aby badanie pH gleby było jak najbardziej miarodajne, trzeba w sposób prawidłowy pobrać próbki gleby. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że powinny one być pobrane z kilku miejsc w ogrodzie. Zwykle na każde 100 m2 działki, należy pobrać 3 – 4 próbki gleby z głębokości około 20 cm.
Niezwykle ważne jest to, że próbek nie należy pobierać bezpośrednio po zastosowaniu nawozu, ponieważ w ten sposób można sprawić, że wynik będzie fałszywy.
Badania pH warto także przeprowadzać za każdym razem, gdy planowane jest wykonywanie kolejnych działań w ogrodzie jak np. siew, sadzenie roślin itd., ponieważ odczyn gleby może ulec zmianie pod wpływem bardzo różnych czynników.
Pomiar odczynu gleby papierkiem lakmusowym
Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów mierzenia odczynów pH gleby jest wykorzystanie papierka lakmusowego. Można je zakupić w każdej aptece lub w sklepach chemicznych. Aby dokonać pomiaru tą metodą, należy pobrać próbkę ziemi z ogrodu i umieścić w szklanym, czystym naczyniu, a następnie zalać odpowiednią ilością wody destylowanej i dokładnie wymieszać. W powstałym roztworze macza się papierek lakmusowy i przykleja do ścianki. Po około 30 sekundach zmienia kolor, a na jego podstawie można określić odczyn gleby.
Pomiar odczynu gleby kwasomierzem z wykorzystaniem płynu Hellinga
Kolejną, ale bardziej precyzyjną metodą jest wykorzystanie kwasomierzu z płynem Helliga. Jest to proste rozwiązanie, które wykorzystuje się głownie do pomiarów amatorskich. Można go kupić w sklepach ogrodniczych. Kwasomierz jest wielokrotnego użytku, jego obsługa jest niezwykle prosta.
Aby dokonać pomiaru, należy umieścić właściwą ilość gleby w rynience i zalać ją płynem Helliga. Po kilku minutach kolor płynu się zmienia i należy go porównać ze skalą barw. Dzięki tej metodzie można ocenić poziom pH gleby z dokładnością do 0,5.
Pomiar gleby miernikiem
Najbardziej skuteczną metodą pomiaru jest wykorzystanie miernika gleby. Składa się on z sondy oraz skali, która pokazuje wartości liczbowe. Aby można było dokonać pomiaru, wystarczy umieścić sondę pionowo w wilgotnej glebie i po kilku minutach odczytać dokładny odczyn. Najbardziej precyzyjne są mierniki elektroniczne, które są zasilane na baterię. Sondę wystarczy wbić w wybranym miejscu w ogrodzie, bez konieczności rozkopywania grządki.
Ciekawe modele mierników elektronicznych można znaleźć na stronie: https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/miernik-ph-metr-glebowy-elektroniczny-id-1190. Warto zapoznać się z ofertą i podjąć właściwą decyzję. Na rynku dostępne jest wiele modeli mierników, a dzięki ich wykorzystaniu można zapewnić rośliną najlepsze warunki wzrostu.
Podobne artykuły
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…