Popularne

Artykuł

Ogród

Jak zmierzyć odczyn gleby

Jak zmierzyć odczyn gleby

Odczyn pH gleby ma bardzo duży wpływ między innymi na rozwój i wzrost roślin, a także na dostępność rożnych składników pokarmowych i aktywność mikroorganizmów. Zależnie od tego jaki będzie wynik badania odczynu pH gleby, może być konieczne zakwaszenie lub odkwaszenie gleby, aby spełniała ona wymagania poszczególnych roślin na niej zasadzonych. Warto wiedzieć w jaki sposób dokonać pomiaru pH gleby i o czym należy pamiętać.

O czym informuje wskaźnik pH gleby?

Odczyn pH gleby wskazuje na to jaki jest stosunek jonów wodorowych do jonów wodorotlenkowych w glebie. Odczyn ustala się za pomocą skali punktowej od 1 do 14. Zgodnie z nią kwaśne gleby to takie, których poziom nie przekracza 7, natomiast zasadowe, to takie których poziom jest wyższy niż 7. Gleby, których odczyn waha się około 7 mają odczyn obojętny.

Pobieranie próbek ziemi do pomiaru

Aby badanie pH gleby było jak najbardziej miarodajne, trzeba w sposób prawidłowy pobrać próbki gleby. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że powinny one być pobrane z kilku miejsc w ogrodzie. Zwykle na każde 100 m2 działki, należy pobrać 3 – 4 próbki gleby z głębokości około 20 cm.

Niezwykle ważne jest to, że próbek nie należy pobierać bezpośrednio po zastosowaniu nawozu, ponieważ w ten sposób można sprawić, że wynik będzie fałszywy.

Badania pH warto także przeprowadzać za każdym razem, gdy planowane jest wykonywanie kolejnych działań w ogrodzie jak np. siew, sadzenie roślin itd., ponieważ odczyn gleby może ulec zmianie pod wpływem bardzo różnych czynników.

Pomiar odczynu gleby papierkiem lakmusowym

Jednym z najprostszych i najszybszych sposobów mierzenia odczynów pH gleby jest wykorzystanie papierka lakmusowego. Można je zakupić w każdej aptece lub w sklepach chemicznych. Aby dokonać pomiaru tą metodą, należy pobrać próbkę ziemi z ogrodu i umieścić w szklanym, czystym naczyniu, a następnie zalać odpowiednią ilością wody destylowanej i dokładnie wymieszać. W powstałym roztworze macza się papierek lakmusowy i przykleja do ścianki. Po około 30 sekundach zmienia kolor, a na jego podstawie można określić odczyn gleby.

Pomiar odczynu gleby kwasomierzem z wykorzystaniem płynu Hellinga

Kolejną, ale bardziej precyzyjną metodą jest wykorzystanie kwasomierzu z płynem Helliga. Jest to proste rozwiązanie, które wykorzystuje się głownie do pomiarów amatorskich. Można go kupić w sklepach ogrodniczych. Kwasomierz jest wielokrotnego użytku, jego obsługa jest niezwykle prosta.

Aby dokonać pomiaru, należy umieścić właściwą ilość gleby w rynience i zalać ją płynem Helliga. Po kilku minutach kolor płynu się zmienia i należy go porównać ze skalą barw. Dzięki tej metodzie można ocenić poziom pH gleby z dokładnością do 0,5.

Pomiar gleby miernikiem

Najbardziej skuteczną metodą pomiaru jest wykorzystanie miernika gleby. Składa się on z sondy oraz skali, która pokazuje wartości liczbowe. Aby można było dokonać pomiaru, wystarczy umieścić sondę pionowo w wilgotnej glebie i po kilku minutach odczytać dokładny odczyn. Najbardziej precyzyjne są mierniki elektroniczne, które są zasilane na baterię. Sondę wystarczy wbić w wybranym miejscu w ogrodzie, bez konieczności rozkopywania grządki.

Ciekawe modele mierników elektronicznych można znaleźć na stronie: https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/miernik-ph-metr-glebowy-elektroniczny-id-1190. Warto zapoznać się z ofertą i podjąć właściwą decyzję. Na rynku dostępne jest wiele modeli mierników, a dzięki ich wykorzystaniu można zapewnić rośliną najlepsze warunki wzrostu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *