Popularne

Artykuł

Ogród

Jaka jest różnica między tunelem foliowym a szklarnią?

Jaka jest różnica między tunelem foliowym a szklarnią?

Hodowla roślin to wymagające zajęcie. Uprawom trzeba zapewnić optymalne warunki do wzrostu i w miarę możliwości zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W naszej szerokości geograficznej dobrze sprawdzają się do tego tunele foliowe lub szklarnie. Producenci projektują je w taki sposób, aby ułatwić ogrodnikom i hodowcom osiągnięcie pożądanych plonów. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

Zalety tuneli foliowych

Właściciele przydomowych ogrodów, ale także profesjonalnych firm zajmujących się uprawą roślin, często decydują się na tunele foliowe. Dobrze sprawdzają się one w przypadku intensywnych upraw roślin, które potrzebują dużych ilości ciepła.

Wewnątrz obiektu powstaje specjalny mikroklimat – jest tam ciepło i wilgotno. Tunele foliowe dają możliwość upraw roślin już od wczesnej wiosny. Gatunki przedplonowe jak rzodkiewka, kalarepa, czy niektóre odmiany białej kapusty można wysiewać już na początku marca. Po zbiorach pod folię trafiają zwykle warzywa i owoce ciepłolubne m.in. pomidory i ogórki.

Tunele foliowe tworzą skuteczną barierę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Silny wiatr, deszcz nawalny czy gradobicie nie zniszczą upraw. Nie zniweczy to Twojej ciężkiej pracy, a przedsiębiorcom pozwoli wypracować zyski.

Zalety szklarni

Szklarnie to obiekty, które można spotkać zarówno w amatorskich, jak i profesjonalnych uprawach. Często to konstrukcje o bardzo dużej powierzchni, gdzie uprawia się owoce, warzywa i kwiaty. Największe obiekty mają nawet kilka hektarów! Najczęściej to szklarnie na zamówienie dla przedsiębiorców, którzy swoje produkty sprzedają w kraju i za granicą.

Producent szklarni ogrodowych zaprojektuje i stworzy zarówno duży obiekt na potrzeby przedsiębiorców, jak i mniejszy do przydomowego ogrodu. Niezależnie od tego warto zwrócić uwagę, aby jego konstrukcja była stabilna i solidna. Do jej stworzenia wykorzystuje się stal lub aluminium, co wpływa na jej długowieczność.

Niemal każdy producent szklarni aluminiowych daje możliwość rozbudowania i doposażenia obiektu według Twoich potrzeb. Dzięki temu można zainstalować systemy zraszaczy czy automatycznie sterowane okna, co pozwala ograniczyć koszty pracy i zwiększyć wydajność produkcji dzięki automatyzacji.

Szklarnie na zamówienie

Firmy, które zajmują się całorocznymi uprawami, mają inne potrzeby dotyczące osłon. Częstym rozwiązaniem są konstrukcje stałe, czyli szklarnie, które przetrwają latami. Co więcej, gdy zajdzie taka potrzeba można je dodatkowo rozbudować i zmodyfikować. Producent szklarni aluminiowych zapewnia takie możliwości, a ponadto potrafi najczęściej dopasować rozwiązania do profilu działalności Twojej firmy.

Często producent szklarni ogrodowych nie tylko dostarcza gotowe elementy, ale także instaluje obiekt we wskazanym miejscu. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to docenisz takie rozwiązanie. Masz wówczas pewność, że konstrukcja jest prawidłowo zbudowana i gotowa na montaż wyposażenia. Szklarnie na zamówienie to rozwiązanie dopasowane dla najbardziej wymagających klientów.

Tunel czy folia?

Producent szklarni ogrodowych stworzy konstrukcję, która przetrwa lata. Jest to rozwiązanie dla osób, które stawiają na całoroczną produkcję. Konstrukcję można zwykle rozbudować i wyposażyć o specjalistyczny sprzęt, np. spryskiwacze. Tego rodzaju obiekty są zwykle bardzo duże (nawet kilka ha) i decydują się na nie wyspecjalizowane firmy. Jeśli jednak skupiasz się na uprawach sezonowych, postaw na tunele foliowe. To również dobre rozwiązanie do przydomowego ogródka i bezcenne miejsce, w którym znajdziesz pyszne warzywa i owoce.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *