Popularne

Artykuł

Budownictwo

Krawężniki granitowe i ich zastosowanie

Krawężniki granitowe i ich zastosowanie
fot. landshapes.net

Krawężniki drogowe, to bez wątpienia doskonale materiał wykończeniowy, jaki można zastosować przy wszelkiego typu nawierzchniach, które wykonane są z kostki brukowej. Krawężniki te, zabezpieczają elementy chodnika, drogi, jak również ścieżki przed rozsuwaniem się. Ponadto gwarantują one doskonałą wytrzymałość na wszelkiego rodzaju uderzenia. W związku z tym, obecnie mają one bardzo szerokie zastosowanie, przy budowaniu dróg, ulic, czy też parkingów. W przeciwieństwie do krawężników betonowych, wersja granitowa, ma zdecydowanie lepsze parametry jeżeli chodzi o wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, doskonale izolują podbudowę dróg, autostrad, mostów, jak również doskonale się prezentują. Co jeszcze musimy wiedzieć na temat krawężników granitowych?

Dlaczego krawężniki granitowe mają tak szerokie zastosowanie w budownictwie drogowym?

Granit, jest to skała, jaka została zbudowana między innymi z miki, skaleniu, czy też z kwarcu. Może ona przybierać różne barwy, od szarego, przez czerwony, zielony, czy też niebieski. Krawężniki granitowe, są wytrzymałe na uderzenia oraz na inne szkodliwe czynniki, dlatego też są tak wszechstronnie wykorzystywane w budownictwie. Są one wytrzymałe, na przykład na najechanie kołami ciężarówki, co jest bardzo ważne jeżeli chodzi o sektor budownictwa drogowego. Po takim zdarzeniu, granit nie pęknie na całej grubości, a co najwyżej może się delikatnie ukruszyć. Jest to gwarancja, trwałej izolacji wilgociowej podbudowy drogi, co ma znaczny wpływ na jej trwałość. To właśnie ta cecha, sprawia że krawężniki granitowe stosowane są w budowach inżynieryjnych. a więc do budowy wiaduktów, przepraw, mostów oraz innych. Tam, szczelność nawierzchni jest naprawdę bardzo ważna.

Krawężniki granitowe i ich zalety

Bez wątpienia, krawężniki zrobione z graniu mają wiele bardzo ważnych zalet. Jedną z największych, jak już wspomniano wyżej jest ich wytrzymałość na uderzenia, ponieważ jeżeli nawet dojdzie do uszkodzenia, to nie pęknie cały krawężnik, a jedynie niewielki fragment. To właśnie to sprawia, że są one tak chętnie wykorzystywane w dziedzinach, gdzie bardzo ważna jest wytrzymałość oraz solidność stosowanych materiałów. Granit, to materiał niezwykle twardy, który nie nasiąka, także jest on wytrzymały chociażby na skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne. To sprawia, że doskonale sprawdzi się na terenach otwartych, gdzie mogą być wahania temperatur, opady, działanie promieni UV, jak również mogą występować inne niekorzystne czynniki. Ponadto, krawężniki granitowe są mrozoodporne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *