Popularne

Artykuł

Ogród

Lampy i światło w ogrodzie: jak samodzielnie wykonać oświetlenie ogrodu

Lampy i światło w ogrodzie: jak samodzielnie wykonać oświetlenie ogrodu

Lampa do ogrodu pomaga sprawnie poruszać się wokół domu w godzinach wieczornych i nocnych, a jednocześnie pozwala stworzyć magiczny klimat po zmroku. Urokliwa sceneria rozświetlonego ogrodu czy altanki tworzy idealną przestrzeń do prowadzenia długich, rodzinnych rozmów aż do białego rana. Dzięki podświetleniu rabat, oczek wodnych czy innych elementów dekoracyjnych zielona oaza wokół domu zyskuje zupełnie nowe oblicze, być może jeszcze atrakcyjniejsze niż w dzień. Delikatnie i miękkie światło lamp ogrodowych padające na korony drzew tworzy magiczny widok, dyskretnie rozpraszając mrok wieczorów. Jesteś pasjonatem ogrodnictwa i efektownych dekoracji? Chcesz samodzielnie wykonać oświetlenie drzew i krzewów? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o oświetleniu ogrodowym.

Dlaczego warto mieć lampy ogrodowe?

Montaż oświetlenia zewnętrznego to doskonały sposób na zwiększenie walorów estetycznych ogrodu i tarasu. Dzięki odpowiedniej iluminacji możemy wyznaczyć drogę lub ścieżkę prowadzącą do domu, podkreślić architekturę budynku czy wyróżnić drzewa i inne elementy o charakterze dekoracyjnym. Lampy ogrodowe ułatwiają poruszanie się wokół domu po zmroku nie tylko domownikom, ale i gościom. Z kolei lampy i latarnie zamontowane w głębi ogrodu podkreślają urok charakterystycznych detali, np. oczek wodnych, fontann czy rabat. Oświetlenie w ogrodzie to jednak nie tylko kwestia estetyczna. Warto wyposażyć ogród i elewację w dodatkowe źródła światła również dlatego, że lepiej oświetlona posesja skutecznie odstrasza złodziei. Oświetlenie podjazdu czy bramy garażowej zwiększa bezpieczeństwo domowników, stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Inwestując w oświetlenie do ogrodu chronimy nasz dom przed wtargnięciem intruzów.

Jak wybrać lampę do ogrodu?

Lampy ogrodowe występują w wielu różnych odsłonach, dzięki czemu można je łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb. Do oświetlenia ogrodu czy posesji najczęściej stosuje się lampy stojące o wysokości 40 – 100 cm. Zdecydować można się także na kinkiety ogrodowe przystosowane do montażu ściennego (dużo modeli posiada ruchome źródło światła, dzięki czemu można skierować strumień świetlny w dowolnym kierunku) lub świetlne kule, które stawia się obok ścieżki lub w głębi ogrodu. Dziś bardzo popularne są również lampy najazdowe, czyli takie przeznaczone do montażu w podłożu. Ich konstrukcja gwarantuje wysoką wytrzymałość mechaniczną. Można je zainstalować na przykład pomiędzy kostkami brukowymi podjazdu, ale nie tylko. Oprawy dogruntowe można montować praktycznie w każdej nawierzchni: za ich pomocą można w efektowny sposób podkreślić uroki drzew, krzewów, a nawet elewacji. Świetną dekoracją do ogrodu są także latarnie i lampy masztowe. Na rynku dostępne są m.in. nowoczesne latarnie ogrodowe o regulowanej wysokości, co pozwala dostosować ich zasięg do indywidualnych preferencji. Takie urządzenia bardzo dobrze doświetlają wybrane powierzchnie, tworząc niezwykły nastrój. Na zewnątrz domu świetnie sprawdzają się także lampy do zabudowy, doceniane ze względu na funkcjonalność i walory estetyczne. Oprawy do zabudowy doskonale nadają się wyeksponowania poszczególnych elementów przestrzeni, np. schodów. Można je umieścić w ścianach bądź murkach Kupując lampy ogrodowe należy kierować się oczywiście nie tylko względami estetycznymi, lecz także trwałością materiału. Do doświetlenia budynku na zewnątrz idealnie nadają się oprawy wykonane z aluminium, pokryte wysokiej jakości trwałą powłoką z lakieru proszkowego. Oprawy aluminiowe są bardzo wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Jak podłączyć lampy ogrodowe?

Planując oświetlenie zewnętrzne domu i posesji warto stworzyć system, który w całości będzie nie tylko estetyczny, ale i funkcjonalny. Lampy ogrodowe powinny być dopasowane do wielkości ogrodu, przeważającego stylu dekoracyjnego, a także do potrzeb użytkowników. Jedne mogą być jedynie dekoracją, inne zaś mogą także skutecznie wyznaczać widoczną drogę. Wybierając oświetlenie do ogrodu należy uwzględnić nie tylko rozmieszczenie i sposób montażu, lecz także moc lamp. Najciekawsze kompozycje roślinne i architektoniczne można wydobyć za pomocą odpowiedniego planowania rozmieszczenia źródeł światła. W małych ogrodach doskonale sprawdzi się oświetlenie punktowe. Zastosowanie akcentów świetlnych w postaci kilku lub kilkunastu drobnych lamp o mniejszej mocy optycznie powiększy niewielką przestrzeń. Jeśli zależy ci na podświetleniu drzew lub krzewów, możesz zastosować reflektory wbijane do ziemi z możliwością regulacji kąta padania światła, a także lampy montowane w ziemi, czyli oprawy najazdowe. Wybór konkretnego rodzaju oświetlenia ogrodu będzie zależał od tego, czy jest w nim przygotowana instalacja elektryczna.

Doprowadzenie przewodów w odpowiednie miejsca jest ważne już na etapie projektowania ogrodu i jego oświetlenia. Montaż lamp stojących w nieutwardzonym terenie np. trawniku mogą ułatwić dedykowane fundamenty betonowe które wkopuje się w ziemię, a kabel ziemny przeprowadza przez otwór w fundamencie i wtedy oprawa stojąca jest przykręcana do takiego fundamentu co zapewnia jej stabilność. Istnieją różne wielkości dedykowanych fundamentów, w zależności od rozmiaru lampy i średnicy jej podstawy.

Montaż lamp ogrodowych nie jest niczym skomplikowanym, jeżeli mamy więc jakiekolwiek pojęcie o instalacjach elektrycznych możemy pokusić się o przeprowadzenie go we własnym zakresie. Warto jednak pamiętać, że instalacja oświetleniowa nie tylko powinna dawać dobre efekty wizualne, lecz także cechować się bezpieczeństwem i łatwością obsługi. Aby całość była wykonana w sposób profesjonalny, warto zasięgnąć porady doświadczonego elektryka. Jeśli chodzi o podłączenie lamp ogrodowych możemy też zamówić fachową ekipę, która zajmuje się tego typu pracami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *